Y/C Sinyal Taşıma Nedir

Y/C sinyal taşıma, S-Video sinyali ne demek?

Resim kalitesini arttırmak için renkli kameralarda parlaklık (Y) ve renk (C) bilgilerinin ayrı kablolardan taşınması teknolojisi.

Y/C video taşıma tekniğinde resmin renk ( Croma – C ) ve parlaklık ( Luma – Y ) bilgileri birbirlerinden ayrılarak farkı kablolar üzerinden taşınır, böylece sinyallerin birbirleriyle olan girişimi azalır ve daha kaliteli bir görüntü elde edilir. Senkron sinyali renk ile beraber taşınır.

S-Video – Y/C sinyalinin taşınmasında 4 pin Mini-DIN ( klavyelerde kullanılan) konnektörler kullanılır. 4 adet kablodan ikisi C ve Y sinyalini taşır, diğer ikisi nötr hattıdır. Bu sinyal yapısı genellikle video kaset kaydedicilerde, CD ve DVD player’larda görülür.

Y / C veya S-video terimlerini kullanmadan önce yüksek kaliteli tüketici video formatlarının alanına girmek zorunda değilsiniz. Üreticiler bu özel video bağlayıcısının avantajlarından yararlanmayı severler ve iyi satış yapan bir satış temsilcisi, bir VCR veya video kamera için pazardayken öğrendiklerinde konuyla ilgili bir şey söyleyecektir.

Ne yazık ki, bu yararlı bilgi tufanı, o küçük 4 pinli jakın gerçek faydalarını anlamaya daha da yaklaşabilir. Duyduğunuza rağmen, bir Y / C kablosunu takmanız mucizevi bir şekilde hatalı beyaz dengesini düzeltmez, altıncı nesil bandınızı birinci nesil bir ana kişi gibi görünebilir veya Hi8 güvertelerinizi dijital bir Betacam kurulumundan daha iyi performanslı hale getiremez. Doğrusu, ayrı kablolarda parlaklık ve renk bilgisini taşıyan Y / C kablolamanın avantajları bazı düzenlemelerde ince ve diğerlerinde varolmaz.

Hangisi “Neden Y / C ile uğraşırsın?” Sorusunu sorabilir mi? Cevap Y / C kablolarının daha iyi renk doğruluğu ile daha temiz kopyalar sunmak için görüntü kalitesi için ne yapacağının yatıyor. Birçok video kurulumunda, bu avantaj sadece bir kablo uzaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir