Gsm Kablosuz Alarm Sistemi

Yat Tekne Karavan Villa için Gsm kablosuz alarm sistemi

Yat tekne karavan gibi mobil yerlede veya sabit telefon hattının olmadığı alanlarda rakipsiz çözüm
GÜVENLİK UYARILARI
Elektriksel bağlantı kablolarında 230V şebeke voltajı bulunmaktadır ve çok tehlikelidir. Şebekeye bağlı iken asla modül bağlantısı yapmayınız. Kurulumu yapmaya başlamadan önce şebeke anahtarını kapatın.
Kısa devreleri önlemek için, bu ürün yalnızca iç mekanda ve kuru yerlerde kullanılmalıdır. Komponentleri yağmur ve neme maruz bırakmayın. Ürünü banyo, yüzme havuzu vs gibi yerlere yakın kullanmayın.
Sisteminizi oluşturan komponentleri çok yüksek sıcaklık yada parlak ışık kaynaklarına maruz bırakmayın.
Mamülün yanlış kullanılması, içinin açılması, mamülü kendinizin tamir etmeye çalışması veya değişiklik yapılması halinde garanti son bulur. Marmitek ürünün hatalı veya yanlış kullanılmasından veya ürünün belirtilenden farklı olarak kullanılmasından dolayı sorumlu tutulamaz. Marmitek yasal ürün sorumluluğu kapsamı dışında ek hasar için sorumluluk kabul etmez.
Adaptörler: Adaptörü yalnızca ürün etiketi üzerindeki voltaj ile uyumlu olan prize kontrol ettikten sonra takınız. Kablosu hasarlı bir adaptörü asla bağlamayınız ve kullanmayınız. Bu durumda yetkili satış noktasına başvurunuz.
Piller: Pilleri çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz. Kullanılmış piller kimyasal atık olarak işlem görmelidir. Asla yeni ve eski pilleri veya farklı tipteki pilleri birarada kullanmayınız. Uzun bir süre için sistemi kullanmayacaksanız pilleri çıkarın.
Pilleri üründe yuvasına yerleştirirken (+/-) polaritenin doğruluğunu kontrol edin. Yanlış yerleşim patlamaya sebebiyet verebilir.

1. Giriş
Marmitek Mobile SMS Guard 300 ürününü satın aldığınız için sizi kutlarız! Şimdi kolaylıkla (tatil) evinizi, karavanınızı veya benzeri bir yeri kolaylıkla güven altına alabileceksiniz. Marmitek Mobile SMS Guard 300 kaydetmiş olduğunuz mobil telefon numarasına mesaj göndererek size tehlikelerden anında haber verir. Artık sabit bir telefona bağlı değilsiniz.

Set içindekiler
1 Marmitek Mobile SMS Guard 300 modülü
1 anten
1 adaptör
2 kapı/pencere sensörü WDS300, aksesuarları ile birlikte
1 (telli) siren B300
kullanma kılavuzu (5 dil)

Kurulum için gerekenler
SIM card (önödemeli) ile temin edeceğiniz telefon numarası, PIN ve PUK
Marmitek Mobile SMS Guard 300 modülünü kurmak istediğiniz yerde şebeke voltajı
Bir mobil telefon (Mobile SMS Guard 300’ü test etmek ve SIM kart PIN şifresini çözmek için)
Tornavida ve/veya matkap (modül ve/veya sensörlerin duvara montajı gerekiyorsa)

2. Enstelasyon
Standart Marmitek Mobile SMS Guard 300, modül ve iki adet kapı/pencere sensöründen oluşur. Kapı ve pencere sensörlerini (yapışkan bant veya vida kullanarak) çerçeveye bağlayın. Magnetik sensör pencere veya kapıya çerçeveye yerleştirlen sensörle aynı yükseklikte olacak şekilde yerleştirilmelidir (çalışması için kesin olarak doğru ayar yapılmalıdır!).
Mobil telefonunuzla SIM kartın kilidini çözünüz ve kartı Mobile SMS Guard 300’ün içine takınız. Evinizi güven altına almak için göstergedeki kurulum talimatlarını takip ediniz. İstediğiniz sayıda kapı/pencere sensörü kullanabilirsiniz. Bu sensörleri satış noktalarından ayrıca temin edilebilirsiniz.
Alarm devreye girer girmez, sensör Mobile SMS Guard 300 ile bağlantı kurar, ve kayıtlı telefon numarasına bir metin mesajı gelir. Sisteme siren bağladıysanız, alarm vuku bulduğunda o da aktive olacaktır. Marmitek Mobile SMS Guard 300 bünyesinde bir röleye sahiptir. Bu size alarm tetiklendiği zaman örneğin bir lamba yakma imkanı verir.
Dikkat: Sistemi kurmaya başlamadan önce, bu kılavuzu sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Mobile SMS Guard 300 yaklaşık 20 saniye sonra Ayar modundan çıkar, bu da girdiğiniz ayarların kaybolması anlamına gelir. İlk iş olarak tüm tuşların nasıl çalıştığını bildiğinizden emin olun.

Adım 1 SIM kartın testi ve PIN kodunun kaldırılması
SIM kartınızı bir mobil telefona takıp PIN kodunu kaldırın (servis sağlayıcınızla ilgili tercih). Mobil telefonunuzun kullanma kılavuzunda SIM kart PIN kodunun kaldırılmasına ilişkin bilgiyi bulup, uygulayın.
Bu SIM kart ile mobil telefonunuzdan metin mesajı (SMS) gönderip alabildiğinizi kontrol edin.
Mobile SMS Guard 300 modülü yerleştirmeyi düşündüğünüz yerde (örneğin bir dolap içinde), mobil telefonunuzun SIM kart ile uygun alış gücünde çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Güvenlik modülü alışı gücünün iyi olduğu bir yere yerleştirilmelidir.
Dikkat: Marmitek Mobile SMS Guard 300 ile kullanılabilmesi için , SIM kartınız şifresiz olmalıdır.

Adım 2 SIM kartın enstelasyonu
Mobile SMS Guard 300 modülün arkasındaki iki vidayı söktükten sonra, kapağı, aşağı iterek açın.
SIM kart tutucuyu sarı kenarı sola hareket ettirerek açın. Siyah renkli tutucu Mobile SMS Guard 300 modülden çıkarılabilir.
SIM kartın çentik kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirin; bu taraf Mobile SMS Guard 300 modül ile bağlantı sağlayacak taraftır.
SIM kart tutucuda da benzer bir çentik bulunur, böylece SIM kart tam olarak yuvasına yerleşmiş olur.
SIM kart tutucuyu SIM kart ile Mobile SMS Guard 300 modüle tekrar yerleştirin.

Adım 3 Güvenlik Kodunun Ayarlanması
Mobile SMS Guard 300 için bir güvenlik kodu ayarlamanız gerekir, böylece modül alarm sensörleri ile haberleşebilir.
SIM kart tutucunun sol üst tarafına doğru 8 adet atlama anahtar bulunan bir siyah alan göreceksiniz. Bunlar alarm sisteminizin güvenlik kodunu oluşturmak için kullanılır.
Bu sekiz adet anahtarı rasgele ayarlayın ve güvenlik kodunuzu not edin. Daha sonra bu koda kapı/pencere sensörlerinizi ayarlarken gerek duyacaksınız! Kapağı yerine yerleştirin ve vidaları takıp sıkın.

Adım 4 Mobile SMS Guard 300 kurulumu
Modülün sol tarafında bulunan anten konnektörüne set içindeki anteni vidalayın.
Anteni dik olarak yerleştirdiğinizden emin olun. (Yukarı doğru bakmalıdır.)
Ana üniteyi uygun bir yere yerleştirin. Yakında şebeke voltajı bulunan priz bulunduğundan emin olun (230 V).
Güç adaptörünü Mobile SMS Guard 300 modüle (solda) bağlayın ve adaptör fişini duvardaki prize takın.
İdeal alış için, ana üniteyi güven altına almak istediğiniz tüm objelerin mükün mertebe ortasına yerleştirin. Böylece, ana ünite ile sensörler arasındaki mesafe olabildiğince kısa olur.
Aşağıdakilerden emin olunuz:
Ana ünite büyük metal objelere (radyatör, fırın, vs) çok yakın yerleştirilmemiştir.
Ana üniteye kolayca erişebiliyorsunuz.
Ana ünite telefon santralı, bilgisayar, TV gibi başka elektronik cihazlara çok yakın yerleştirilmemiştir.
Ana ünite düz bir yüzeye (masa, büfe, vs) konmuş veya duvara monte edilmiştir.
Anten magnetik altlığa takılıdır.

Ana ünitenin duvara montajı
Ana ünite iki vida ile duvara monte edilebilir. Ana ünitenin arkasından iki adet vida deliği bulunur (merkezden merkeze uzaklık 145 mm). Vidalar setin içinde değildir, uygun vida temin ediniz.
Ana ünitenin düz yüzeye yerleştirilmesi
– Ana üniteyi monte etmeyi tercih etmiyorsanız, onu düz bir yüzey üzerine yerleştirin.
Modülün aktive edilmesi
– Mobile SMS Guard 300 modülü sol tarafta bulunan ON/OFF tuşuna basarak açınız (0= OFF/KAPALI, I = ON/AÇIK). Göstergede şimdi ‘GSM SECURITY’ ibaresi okunacaktır. Modül 90 saniyeden başlayarak 0’a doğru geri sayıma başlayacaktır. Geri sayımdan sonraki metin ekranda belirecektir: ‘Normal Detect SW: OFF’. Sistem ledi her saniye yanıp sönmeye başlayacaktır. ‘GSM’ ledi her saniye yanıp sönmeye başlar, ve yaklaşık 20 saniye saniye sonra her üç saniyede bir yanıp söner.

Dikkat: GSM ledi her saniye yanıp sönmeye devam ederse, modem (doğru bir şekilde) çalışmıyor demektir. Mobile SMS Guard 300’ü kapatın, 10 saniye bekleyin ve tekrar açın. Bir dakika sonra GSM ledi hala her saniye yanıp sönüyor ise başka bir servis sağlayıcının SIM kartı ile tekrar deneme yapmanızı öneririz. Şayet GSM ledi yanmıyorsa, SIM kart doğru bir şekilde yerleştirilmemiş demektir.

Adım 5 Kapı/pencere sensörlerinin yerleştirilmesi
Standart olarak, setinizde iki adet kapı/pencere sensörü bulunmaktadır. Üst ve alt parçaları birbirinden ayırın. 9V pili yerleştireceğiniz yuvayı göreceksiniz. Üst bölümü de açabilirsiniz. Şimdi 8 adet atlama anahtarın olduğu siyah alanı göreceksiniz.
Mobile SMS Guard 300 için kullandığınız güvenlik kodunun (adım 3) aynısını kullanın. 9V pili (setin içinde yoktur, siz temin edeceksiniz) sensörlerin pil yuvasına takın: Polaritenin doğru olduğundan emin olun ve sensörün üst parçasını takın.
Sensörü olabildiğince yükseğe yerleştirin: bu en iyi çalışma sahasını garanti eder. Sensör ve kontağı için yer işaretleyin. Magnetik kontağı doğrudan metal yüzeye yerleştirmeyin. Metal veya PVC kaplı metal çekirdekli çerçevelere montaj halinde, çerçeve ile magnetik kontak arasında minimum 5 mm kalınlığında tahta veya plastik bir takoz kullanmak en iyi yoldur. Metal çerçevelerde, sensör ile kontağı arasındaki mesafe, kapı veya pencere kapalı durumdayken, 3 mm den çok olmamalıdır.
Kapı/pencere sensörünün sol tarafındaki anahtarı kullanarak açınız (0 = OFF, I = ON). Kırmızı LED (güneş sembolü) yanacaktır. Magnetik kontağı sensörün sağ tarafına yaklaştırarak tutun. Kırmızı LED söner sönmez, sensörün iki parçası uygun şekilde temas etmiş demektir. Magnetik kontağı kapı veya pencere kapalı durumdayken kırmızı LED sönük kalacak şekilde konumlandırın. Sensör gövde ile kontak arasındaki mesafenin olabildiğince kısa (maks 4mm) olmasına dikkat edin.
Kapı veya pencere çerçevesi biraz içeri gömülü ise gönderici bölüm ile mıknatıs 90 derece açı ile de yerleştirilebilir. Sensör için kesin bir yer belirlediğinizde magneti de vidalarla sabitlemenizi salık veririz.

Kayan kapı ve pencereler
Kayan kapı ve pencerelerde sensör ve mıknatıs (magnet) birbiri üzerinden yatay olarak kayacak şekilde kullanılamaz. Sensör ve mıknatıs her durumda birbirine dikey olarak yaklaşacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır.
Kapı/pencere sensörleri ve kontaklar doğru şekilde monte edilip aktif duruma geldilerse, adım 6’ya geçiniz.

Adım 6 Sirenin bağlanması
Standart olarak, setin içinde bir siren mevcuttur. Sireni doğrudan Mobile SMS Guard 300 Modüle bağlayabilirsiniz. Bağlantı şeması Mobile SMS Guard 300’ün arkasında bulunmaktadır. Kırmızı teli pozitif(+) uca ve siyah teli negatif(-) uca bağlayınız. Sireni bağlayacağınız uygun yeri tespit ediniz, iki vidayla monte ediniz (vidaları siz temin edeceksiniz). Siren bağlanmayacaksa ayar modunda ‘Buzzer off’ seçiniz
İPUCU: Siren yerine, örneğin SM10 X10 modül bağlayabilirsiniz. Böylece alarm tetiklendiğinde şebeke güç hattı üzerinden bir cihaz, X10 siren, ışık veya kamerayı çalıştırabilirsiniz. X10 hakkında biraz daha bilgi alınız, cihaz kontrolu ile ilgili pek çok imkan sunan X10 teknolojisi ve Marmitek gözetim kameraları hakkında internet sitemizde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Adım 7 Bir lamba bağlamak (isteğe bağlı)
Marmitek Mobile SMS Guard 300 bünyesinde bir röleye sahiptir. Bu röleyi örneğin bir lambayı anahtarlamak için kullanabilirsiniz. Röle kontağını metin (SMS) komutları ile (RELAY-ON, RELAY-OFF, CONTROL) açabilir, kapatabilir, kontrol edebilirsiniz. Bağlantı şeması Mobile SMS Guard 300’ün arka tarafında bulabilirsiniz. Mobile SMS Guard 300’ün arkasındaki uygun bağlantı uçlarına kablo bağlantısı yapabilirsiniz.
İPUCU: Lamba yerine X10 modül de bağlayabilirsiniz. Örneğin SM10 bağlarsanız alarm tetiklendiğinde şebeke güç hattı üzerinden bir cihaz, X10 siren, ışık veya kamerayı çalıştırabilirsiniz. X10 hakkında biraz daha bilgi alınız, cihaz kontrolu ile ilgili pek çok imkan sunan X10 teknolojisi ve Marmitek gözetim kameraları hakkında internet sitemizde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Adım 8 Kullanıcı ayarları
Sol tarafta bulunan ON/OFF anahtarını kullanarak Mobile SMS Guard 300 modülü açınız (0= OFF, I = ON). Göstergede şimdi ‘GSM SECURITY’ ibaresi okunmalıdır. Modül 90 saniyeden başlayarak 0’a (geriye doğru) sayar. Geri sayım bitince, ekranda bir sonraki mesaj belirir: ‘Normal Detect SW: OFF’.
1. Telefon numarası ayarlamak
‘Setup’ tuşuna basınız ve 1 seçiniz (1:TEL)
Metin mesajı almak istediğiniz mobil telefonun numarasını giriniz.
Dikkat: Numara girilirken önce + ve ülke kodu eklenmiş olmalıdır.
Numarayı girdikten sonra ‘Enter’ tuşuna basınız.
Dikkat: Numara henüz hafızaya konmamıştır. Aşağıya bakınız.
Bir ikinci veya üçüncü numara (maks 3 telefon numarası) girmek istiyorsanız yukarı ok tuşuna basınız.
Girdiğiniz telefon numaralarını saklamak için tekrar ‘Setup’ tuşuna ve sonra 4 tuşuna basınız: (4: SAVE -sakla-).
Göstergede görülecek mesaj : Save OK!, SETUP -> Exit şeklinde olmalıdır.
Setup (ayar) menüsüne dönmek için ‘Setup’ seçilmelidir.

2. Bildirim zamanlarının seçilmesi
Alarmın tetiklendiği an ile size gönderiecek SMS anı arasındaki süre, metin mesajı ile sirenin çalacağı süre ayarlanabilir.
‘Setup’ tuşuna basın ve 2’yi seçin (2: TIME)
‘SMS Delay’: Alarm ve metin mesajı arasındaki gecikme, saniye olarak girin. Tercih ettiğiniz zamanı girin ( 0 ile 99 saniye arasında)
Dikkat: 10 saniyeden daha kısa bir gecikme istiyorsanız, iki hane olarak değeri girin, örneğin 7 girecekseniz önübe bir 0 koyarak ‘07’ şeklinde giriniz.
‘Enter’ tuşuna basınız.
Yukarı ok tuşuna basınız: ‘SMS Period’ ile ardışık metin mesajları arasındaki gecikmeyi ayarlayın. Seçtiğiniz süreyi (1-20 dakika arasında bir değer) giriniz.
Örnek: 3m, 3 dakika anlamına gelir: Metin mesajı her 3 dakikada bir gönderilir.
Yukarı ok tuşuna basınız: ‘Buzzer delay’ ile alarm aktive olduktan sonra sirenin çalmaya başlayacağı gecikme süresini ayarlayın. Seçtiğiniz süreyi (0-99 saniye arasında bir değer) giriniz.
Örnek: 05 sec = 5 saniye. Alarm aktive olduktan 5 saniye sonra siren çalacaktır.
Yukarı ok tuşuna basınız: ‘Buzzer rep’ ile sirenin çalma süresini ayarlayın. Seçtiğiniz süreyi (0-99 dakika arasında bir değer) giriniz.
Yaptığınız tüm ayarları saklamak için, Setup tuşuna basınız ve 4’ü seçiniz (4: SAVE -sakla-). Göstergede şimdi Save OK!, SETUP -> Exit ibaresi okunacaktır.
Ayar (setup) menüsüne dönmek için ‘Setup’ tuşuna basın.
İPUCU: İhbar süreleri için fabrika ayarlarına dönmek isterseniz, önce Setup, (2: TIME) ve daha sonra aşağı ok tuşuna basınız. Gösterge şimdi görmeniz gereken ibare: ‘Set to default, Press enter key’ dir. Eğer ‘enter’ tuşuna basarsanız tüm ayarlar (yalnızca bildirim ayarları) fabrika değerlerine dönecektir.

Standart bildirim süreleri (fabrika ayarları) aşağıda gösterilmiştir:
SMS Delay time (SMS gecikme süresi: 20 saniye
SMS period time (SMS peryodu): 3 dakika
Buzzer relay time (siren tetikleme zamanı): 20 saniye
Buzzer repeat time (siren çalma süresi): 5 dakika
Enter’ tuşuna basarak menüde çıkın. Ayarları saklamak için Setup tuşuna basınız ve 4’ü seçiniz (4: SAVE -sakla-). Göstergede şimdi Save OK!, SETUP -> Exit ibaresi okunacaktır.

3. Rölenin anahtarlanması
Röleye bir lamba bağladıysanız (bağlantı şemasına göre, bakınız adım 6), ayar menüsünde röleyi açabilir ve kapatabilirsiniz.
– ‘Setup’ tuşuna basınız ve 3’ü seçiniz (3: RELAY).
– Göstergede gösterilecek ibare: ‘Relay OFF, (1) ON, (2) OFF’.
– Röleyi açmak yada kapamak için nümerik tuşlardan 1’e veya 2’ye basınız.
– ‘Enter’ giriniz.
– Ayar menüsüne dönmek için ‘Setup’ tuşuna basınız. Rölenin açık olduğunu göstermek üzere Relay ledi yanıp söner.

3. Marmitek Mobile SMS Guard 300’ün kullanılması
İPUCU: SIM kart telefon numarasını Marmitek Mobile SMS Guard 300’e not olarak yazın, veya daha iyisi, bu numarayı cep telefonunuzun hafızasına saklayın.

Evden çıkmadan önce
Adım 1.
Alarm durumunda almak istediğiniz mesaj tipini seçin. Mobile SMS Guard 300 modülü ‘SMS on’ ve/veya ‘Buzzer on’ durumuna geçirmeye yarayan kısayollar kullanır. Evden çıkarken, sireni tetiklemek ve alarm durumunda mesaj almak isteyebilirsiniz. Bu aşağıdaki şekilde yapılabilir:
Nümerik tuşlardan 6, 7 veya 8 tuşlarına basarak, bunlara atanmış fonksiyonları aktive edebilirsiniz. Fonksiyonun aktivasyonunu kaldırmak için aynı tuşa tekrar basılır.
6: SMS on/off (metin mesajı açık/kapalı)
7: Buzzer on/off (siren açık/kapalı)
8: SMS and Buzzer on/off (metin mesajı ve siren açık/kapalı)
Metin mesajı veya sireni pasif duruma geçirdiğinizde, SMS OFF ve Buzzer OFF için kırmızı LED’ler yanıp sönecektir. Bunun herhangi bir mahzuru yoktur.

Adım 2.
Metin mesajı veya siren için bir tercih yaptıktan sonra, Reset tuşuna basınız. Şimdi evden, karavandan veya araçtan ayrılmanız için 90 saniyeniz (gecikme) bulunuyor!
İPUCU: Röle hala açık ise, şimdi kapatılacaktır. Rölenin açık kalmasını istiyorsanız, Reset tuşu yerine ‘0’ tuşuna basınız. Sensörler şimdi 90 saniye için duyarsızlaşacaklardır, ancak röle açık kalacaktır.
İPUCU: Reset’e basmadan önce, göstergede tüm sensörlerin kontaklarının kapalı olduğunu belirten ‘Normal’ ibaresini görmeniz gerekir. Bir veya daha fazla sayıda açık olan kontak olması halinde, göstergede ‘Trouble’ ibaresi görülecektir ve ‘Wireless Switch’ led indikatörü yanıp sönecektir.
İPUCU: Gecikme süresi sona ermeden, sensör montajı yapılmış tüm kapı ve pencerelerin kapalı/kilitli olduğundan emin olun. Böyle olmadığı takdirde, 90 saniyelik gecikme sonrasında alarm tetiklenecektir. Ayarlarınıza bağlı olarak, bir SMS gönderme veya siren çalma veya her ikisi devreye girecektir.

Eve geri dönüş
Eve döner dönmez, SMS ve siren alarmını kaldırın. Bunu yapmazsanız, her kapı veya pencere açışınızda alarm tetiklenecektir. Alarmı 8 tuşuna basarak devreden çıkarabilirsiniz: (SMS and Buzzer on/off – metin mesajı ve siren on/off).
Metin mesajı veya sireni iptal ettiğinizde, kırmızı renkli SMS OFF ve Buzzer OFF led indikatörler yanacaktır. Bunun herhangi bir mahzuru yoktur.
İPUCU: Siren ve SMS için uygulanmakta olan gecikmenin yeterli uzunlukta olduğundan emin olun, bu gecikme alarm sistemini ve sireni tetiklemeden sizin rahatça ön kapıya yürümenize yetmelidir.
İPUCU: Bir sensör montajlı pencere veya kapıyı açtığınızda, Mobile SMS Guard 300, SMS ve siren devre dışı olsa bile, ana üniteye daima bir mesaj gönderecektir. Bunun herhangi bir mahzuru yoktur. Mobile SMS Guard 300 cihazınızı yuvarlak ‘Reset’ tuşuna basarak başa döndürebilirsiniz.

Alarm durumunda: reset
Siz evde değilken Marmitek Mobile SMS Guard 300, sensörlerin birinden bir ihbar alırsa, girmiş olduğunuz telefon numarasına/numaralarına ait cep telefonuna/telefonlarına bir SMS gelecektir.
Mesaj, (siren ve/veya röle statüsüne bağlı olarak) telefonunuzun ekranında ayarlarınıza bağlı olarak (Röle on/off, siren on/off ve metin alarm on/off, vs.) aşağıdaki şekilde görülecektir.
Kesilme!
Dedektör anahtar : AÇIK
Kontrol Röle : KAPALI
Siren Çıkışı : Sesli!
Siren Alarm : AÇIK
SMS aAlarm : AÇIK
Modülü ayarladığınız sürenin uzunluğuna bağlı olarak, Mobile SMS Guard 300 cihazınızı reset edene kadar SMS mesajlarını almaya devam edeceksiniz.
Örnek: Şayet ‘SMS Period’ (bakınız adım 7.2) süresi, ‘3 minutes’ olarak ayarlanırsa, modül reset edilene kadar her 3 dakikada bir mesaj almaya devam edeceksiniz anlamına gelir.
Alarm halinde ne yapacağınız önceden belirlenmiş olmalıdır (örneğn eve gitmek, komşuyu/kapıcıyı uyarmak vs.). Eve dönüldüğünde, alarmı kapatmak için sizin, komşunuzun veya kapıcınızın Mobile SMS Guard 300’ün reset butonuna basması gerekir.
Modülün yanlış alarm verdiğini biliyorsanız veya alarm nedeni anlaşıldı ise, Mobile SMS Guard 300 uzaktan da reset edilebilir. Bunu yapmak için, Mobile SMS Guard 300’e büyük harflerle yazılmış bir kısa mesaj göndermeniz gerekir: RESET. Modül ‘Reset’ tuşuna basılmış gibi aynı şekilde reset olacaktır.

Sistemin uzaktan kontrolu
Dikkat: Mutlaka hatasız, doğru harflerle ve tirelerle yazılmış komutlar kullanın, aksi durumda komutlar çalışmayacaktır.
Mobile SMS Guard 300 ile metin mesajı yoluyla haberleşebilirsiniz. Aşağıdaki mesajları kullanın:
Metin Mesajı Anlamı
ALARM-ON Mesaj ve sireni etkin kılma komutu.
ALARM-OFF Mesaj ve siren fonksiyonlarını etkisiz kılma komutu.
RELAY-ON Röleyi etkin kılma komutu.
RELAY-OFF Röleyi etkisiz kılma komutu.
RELAY-TIME X.X Röle için AÇMA zamanını ayarlama komutu.
Bu komutla girilen değer 0.1 – 99.9 dakika arası olabilir.
Örnek: RELAY-TIME 20.3 : CONTROL komutu verildikten sonra, Röle 20.3 dakika etkin kalacaktır.
CONTROL RELAY-TIME süre ayarı için röle etkin kılma komutu.
CHECK Sistem durumu sorgulama komutu.
RESET Alarm sistemini reset etmek için gerekli komut.
Dikkat: bu komutu gönderirseniz, cevap olarak bir mesaj almayacaksınız
Komut mesajlarını mobil telefonunuzda yazın ve alarm sisteminize takılı SIM kartın telefon numarasına gönderin.
Yazma hatası yaparsanız, ‘WRONG INSTRUCTION!’ cevabını alacaksınız.
Komutu doğru ve büyük harflerle yazıp yazmadığınızı ve komutta varsa ‘-‘ işareti kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.
İPUCU: Daha sık kullandığınız komutlar için mesaj şablonu oluşturabilir ve bunları mobil telefonunuzun belleğine kaydedebilirsiniz.

Mobile SMS Guard 300 den Metin Mesajı Alınması
Marmitek Mobile SMS Guard 300 size aşağıdaki bilgileri içeren SMS gönderebilir (alarm tetiklendiğinde veya gönderdiğiniz SMS mesajına cevap olarak):
Mesaj Anlamı
Trouble! Alarm verildi
Normal Sistem normal çalışıyor
Detect Switch ON/OFF
ON: sensör alarm veriyor
OFF: sensörler alarm vermiyor.
Control Relay ON/OFF
ON: röle anahtarlandı (lamba açık)
OFF: röle kapalı
R-Time,Set: xx.x Min (dakika) CONTROL komutu verildikten sonra rölenin aktif olduğu süre
Buzzer Output Silent/Sound
Silent: Sessiz Siren
Sound: Siren aktif (çalıyor)
Buzzer Alarm ON/OFF
ON: alarm halinde siren çalacak
OFF: alarm halinde siren çalmayacak
SMS Alarm ON/OFF
ON: alarm halinde SMS gönderilecek
OFF: alarm halinde SMS gönderilmeyecek
Dikkat: Alarm sisteminizi yılda en az iki kez denemeniz gerekir. Alarmı evde iken tetikleyin. Böylece SIM kartınızın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş olursunuz.
Dikkat: Yılda en az iki kez SIM kartınızda yeteri kadar kontör yüklü olup olmadığını kontrol ediniz. Bunu SIM kartı mobil telefonunuza takıp servis sağlayıcının kontör sorgulama talimatlarını uygulayarak öğrenebilirsiniz. Süresi domadan önce yeni ödeme yapmayı da unutmayınız!

4. İsteğe bağlı ekstralar
Marmitek satıcınızdan ekstra kapı/pencere sensörü (WDS300) temin edebilirsiniz. Bu hırsızlar için alarm sisteminizin yerini ‘bulunmaz’ yapar!
Sensörler alarm modülüne herhangi bir telle bağlı olmadığından hırsızın alarm sistemini bulup yoketmesi veya alarmı etkisiz hale getirmesi çok güçtür.

5. Sık Sorulan Sorular
S: GSM LED yanıp sönmüyor, modem çalışmıyor.
C: Farklı bir servis sağlayıcının SIM kartını kullanmayı deneyin
S: GSM LED her saniye yanıp sönmeye devam ediyor.
C: SIM card doğru şekilde yerleştirilmemiş olabilir.
C: Modem doğru şekilde çalışmıyor olabilir. Sol taraftaki tuşa basarak Mobile SMS Guard 300 modülünü kapatın, on saniye bekleyin ve tekrar açın. Bir dakika sonra GSM LED hala her saniye yanıp sönüyor ise cihazınızı farklı bir servis sağlayıcının SIM kartı ile tekrar deneyebilirsiniz.
S: Mobile SMS Guard 300 sensörlerin biri tarafından tetiklenen alarma cevap vermiyor.
C: Sensörün açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer böyle ise, sensörün çalışma sahasını sarılı beyaz telleri (sensörün arkasına bakınız) açarak ve sensörün üstüne veya altına doğru çubuk şeklinde kullanarak sensörün çalışma sahasını arttırabilirsiniz.
S: Kapı/pencere sensörü sürekli alarmı tetikliyor.
C: Magnetik kontağı sensör ana gövdesi ile aynı yükseklikte yerleştirin.
S: Kapı/pencere sensörü çalışmıyor.
C: Kapı/pencere sensörüne pil takılı olup olmadığını veya takılıysa pilin bitmiş olup olmadığını
kontrol edin.
C: Kapı/pencere sensörü açılmış olup olmadığını kontrol edin (sol taraftaki anahtar, 0 = ON, I = OFF).
S: WRONG INSTRUCTION! mesajı alıyorum.
C: SMS komutunuzda yazım hatası yapmış olabilirsiniz. Yazımın doğru olduğundan (tüm harflerin büyük ve eğer varsa ‘-‘ işaretinin kullanıldığından) emin olunuz.
S: Herhangi bir SMS almıyorum.
C: SIM kartınızın çalışıp çalışmadığını ve yeterli kontör yüklü olup olmadığını, SIM kartı cep telefonuna takarak kontrol edin.
S: Modülü reset ettikten sonra bir metin mesajı almıyorum.
C: Reset komutu gönderiyorsanız, zaten bir metin mesajı almazsınız. Sistem reset olur ve röle pasif hale geçer. 90 saniye sonra, sistem tekrar aktive olur.

6. Teknik Özellikler
GSM Guard 300 (Mobile SMS Guard 300) control unit:
Gösterge: Ekran aydınlatmalı dot matriks LCD. 16 karakterlik 2 satır.
GSM modem: 900/1800 MHz, dual band
LED indicators: 7 adet
GSM İndicator,
System indicator,
SMS Alarm indicator,
Buzzer/Siren alarm off indicator,
Detect switch indicator,
Buzzer/siren indicator,
Control relay indicator.
Röle çıkışı: 24VDC, 1A max, 250VAC, 1A max
Çalışma sıcaklığı: 0° to 50° Celsius
Güç kaynağı: 9VDC adaptör (giriş 230VAC)
Güç tüketimi: Aktif DC 210 mA, Bekleme: DC 125 mA
Boyutlar: 230 x 149 x 46 mm

Anten:
Tipi: Magnetik-bağlantılı anten 900/1800 MHz dual band, SMA konnektörlü ve 3 metre 50 Ohm koaksiyel kablo
Boyutlar: Yükseklik 160 mm, taban çapı: 30 mm

WDS300 Kapı/Pencere sensörü özellikleri:
Güç kaynağı: Pil, 006P, DC 9V (komple set içinde 2 adet pil bulunur)
Frekans: 433.92 MHz
Güç tüketimi: Müstakil açma/kapama anahtarı mevcut.
Aktif iken: DC 5.8 mA (Yılda bir kez pil değişimi tavsiye edilir)
Çalışma sahası: 15-30 m (duvar ve avan durumuna göre)
Boyutlar: 110 x 34 x 26 mm

Siren:
Bağlantı: 2 uçlu kablo
Ses seviyesi: 105 dB/30 cm
Boyutlar: 55 x 68 x 17 mm

Ayrıca Temin Edebileceğiniz Ürünler:
Ekstra kablosuz kapı/pencere sensörü WDS300
Üniversal X-10 çevirici modül SM10

TELEPHONE NUMARALARI TABLOSU
Bellek Pozisyonu
Telefon Numarası
Adı
1
2
3

UYUMLULUK DEKLARASYONU
Burada, Marmitek BV, Mobile SMS (GSM) Guard 300’ün, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 9 Mart 1999 tarihli 1999/5/EC direktifinde belirtilen gerekliliklere ve diğer ilgili şartlara uyumlu olduğunu deklare eder.
Avrupa Birliğindeki Müşteriler için Çevre Enformasyonu
Avrupa Direktifi 2002/96/EC, mamul üzerinde ve/veya ambalajında bu simgeyi taşıyan donanımın sınıflandırılmamış belediye çöpleriyle atılmamasını gerektirir. Sembol bu mamulün düzenli ev atıklarından ayrı olarak atılacağını gösterir. Hükümet ve yerel otoritelerce kararlaştırılmış toplama imkanları vasıtası ile bu ve diğer elektrikli ve elektronik donanımın atılması sizin sorumluluğunuzdur. Doğru şekilde çöpe atmak ve geri kazanım potansiyel negatif sonuçları önlemeye, çevreye ve insan sağlığına yardım edecektir. Eski cihazlarınızın atılması ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, lütfen yerel yetkililerle, çöp toplama servisleri veya mamulü satın aldığınız yerlerle temas kurunuz.

Aşağıdakiler için telif hakları ve ticari markalar uygulanmaktadır:
Marmitek Marmidenko BV’nin bir ticari markasıdır.
Mobile SMS Guard 300 Marmitek BV’nin ticari markasıdır.
Tüm hakları saklıdır.
Telif hakkı ve içerikte bulunan (model numaraları, yazılım, audio, video, metin ve fotografları kapsayan ancak sınırlı olmayan) diğer tüm mülkiyet hakları Marmitek B.V.’ye aittir.
İçeriğin herhangi bir şekilde kullanılması, limitsiz içerme, dağıtımı, reprodüksiyonu, değiştirilmesi, gösterilmesi veya transmisyonu Marmitek’in yazılı izni olmaksızın kesinlikle yasaktır. Tüm telif hakları ve diğer mülkiyet hakları bildirimleri tüm reprodüksiyonlarda bulunacaktır.

Hizmet Kapsamı: TS 12849
Kullanım Ömrü: 5 yıl
Çağrı Merkezi: (212) 873 9464

1 thought on “Gsm Kablosuz Alarm Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir