X10 Ev Otomasyonu Ne Demektir?

X10 ile ev otomasyonu nasıl yapılır?

X10, evinizdeki 220-240V elektrik kablo tesisatınıza bağlı olan ışık, cihaz ve diğer ekipmanınızı kontrol etmenize imkan veren bir teknoloji, bir haberleşme dili’dir. X-10 sinyalleri mevcut tesisatınız üzerinden iletildiği için, kullanacağınız X10 ürünlere herhangi bir kablo çekmenize gerek yoktur. X10 sisteminde ışık ve cihazları kontrol etmek için kullanılan her aygıtın bir adresi vardır. X 10 sisteminde en çok 256 adete kadar farklı adres kullanma imkanı vardır ve prensip olarak her ışık veya cihaz farklı adrese ayar edilir. Bununla birlikte aynı sinyale birden çok ışık veya cihazın cevap vermesi isteniyorsa bunların hepsi aynı adrese ayarlanabilir.

X10 ev otomasyonu ürünleri kolayca monte edilebilir ve kolaylıkla çıkarılıp yerleri değiştirilebilir veya taşınabilir. Ev sahibi de olsanız kiracı da olsanız, X10 sistemi başka hiçbir ev otomasyonu sisteminde bulamayacağınız bir esnekliğe sahiptir. Söküp taşımanız veya yeniden kurmanız gereken bir tesisat olmadığı için ev değiştirdiğinizde, X10 sisteminizi çıkarıp yeni evinize takarsınız, hepsi bu kadar.

X10 ev otomasyon sistemi kendiniz monte edebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. X10 sisteminde montaj için teknisyene ihtiyaç duyacağınız çok az ürün bulunmaktadır. İleri seviyeli çözümler için de teknisyene ihtiyaç duyabilirsiniz. X10 ile prensip olarak evinizdeki her şeyi bir uzaktan kumandanın tuşuna basarak, bir program dahilinde otomatik olarak veya telefonunuzun tuşlarına basarak kontrol edebilirsiniz. X10 ev otomasyonu, evinizdeki tüm ışık ve cihazların yönetecek, size ve ailenize konfor, güvenlik, enerji tasarrufu ve akıl rahatlığı sağlayacaktır.

2 thoughts on “X10 Ev Otomasyonu Ne Demektir?

  1. merhaba adım iskender elektronik teknikeriyim sizin bu otomosyon cihazınızla ilgileniyorum bunun üzerine çalışmalar yapıyorum bulunduğum yerde elktronik alanda işler yapıyorum bu cihaz hakkında bana bilgi verebilecek kişi arrıyorum bizim burlarda böyle cihazlara ihtiyaç var bu işi ilerletmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz. cevabınızı bekliyorum saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir