Video switcher nedir

Video anahtarlayıcı ne demektir?

Video switcher – video anahtarlayıcı : Değişik kameraların monitörde izlenmesini sağlayan cihaz. Kameralar manuel veya otomatik olarak ekrana getirilebilir.

Video Anahtarlamanın Esasları
Video sinyallerini basit geçiş anahtarları kullanarak değiştirmek mümkün olabilir, ancak bu durum istenmeyen bazı sonuçlar doğurabilir. Anahtarlama, sinyalin neden olduğu gürültüye bağlı olarak ekranda ciddi parazitlere neden olabilir. Monitör bir sonraki kameraya senkronize edilinceye kadar bir çok resim silüeti olurdu. Monitör doğru şekilde senkronize edilinceye kadar resim kararsız olabilir.

Modern video değiştiriciler, elektronik anahtarlar ve ‘dikey aralık’ anahtarlama olarak bilinen bir tekniği içerir. Yeni bir kamera seçildiğinde, elektronik devreler video sinyallerinin alan senkron darbesi algılanana kadar bir saniyenin bir kısmını beklemek ve daha sonra geçiş yapmak için beklemektedir. Bu, monitörün hemen yeni satır senkronizasyon darbesine kilitlenmesini sağlar ve yeni resim herhangi bir yuvarlanma olmaksızın görüntülenir. Bu, sistemdeki tüm kameraların uyumlu ve beslemenin aynı safhasında olduğunu varsaymaktadır. Resim sıçramanın ortadan kaldırılması, tüm kameraların arzın aynı evresinde olduğunu belirtmek için ana nedendir. Büyük endüstriyel siteler veya çeşitli binalarda kameralı sistemler gibi tüm kameraları aynı evreye bağlamak mümkün olmayan durumlar söz konusudur. ‘Faz ayarlaması’ denetimleri ile kullanılabilen kameralar var. Bu, video sinyalinin fazdan yerel güç kaynağından ve diğer kameralar ile aynı fazda iletilmesini sağlar.

Çoğu durumda, ayarlama doğru hizalama için çok kaba ve sonuç, küçük bir miktar ‘sıçrama’ olur, ancak resmin tam bir makaralı değil. Ölçüm, çift iz osiloskopu kullanılarak monitörde gerçekleştirilmelidir. Bir iz yerel şebeke sinüs dalgasını gösterir. Diğeri kamera çıktısını ve arzla olan ilişkisini gösterecekti. Bir iz yerel şebeke sinüs dalgasını gösterir. Diğeri kamera çıktısını ve arzla olan ilişkisini gösterecekti. Bir iz yerel şebeke sinüs dalgasını gösterir. Diğeri kamera çıktısını ve arzla olan ilişkisini gösterecekti.

Temel Video Değiştirici
En basit anahtarlayıcı, daha önce bahsedilen özellikleri içeren ve koaksiyel kabloların doğrudan BNC fişleri vasıtasıyla arka tarafa bağlandığı bir anahtarlayıcıdır. Bu anahtarlayıcıların, genellikle sistemdeki kamera sayısına göre bir dizi düğmesi vardır. Bunlar ağırlıklı olarak 2, 4, 6 ve 8 yönlü ünitelerdir. Bu tür anahtarlayıcı, genellikle tuşların doğrudan kameraları değiştiren manüel anahtarlayıcı olarak bilinir.

Switcher genellikle monitör olduğu gibi 75 ohm dirençle sonlandırılır. Diyagram 6.1’de gösterilen sistemde hem anahtarlayıcı hem de monitördeki sonlandırma değerleri 75 ohm olarak bırakılmalıdır. Çoğu kaydedicinin diğer iki denetimi vardır; bir tanesi kameraları otomatik olarak sıraya dizmek, diğeri ise bir kameradan diğerine geçmek arasındaki bekleme süresini ayarlamaktır. Bekleme süresi, sistemdeki her kamera için aynı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir