Varifocal Lens Nedir

Varifocal lens hakkında bilgiler

Varifocal : İki farklı odak uzaklığı arasında istenen görüş açısının manuel olarak ayarlanabildiği lens çeşidi. Cctv kapalı devre kamera güvenlik sistemlerinde kamerada en iyi bakış açısı ve bakma mesafesini yakalayıp, lens ayarını orada bırakma imkanı olduğu için uygulamada önemli bir esneklik sağlarlar.

Bir değişken odaklı mercek bir olan kamera objektifi değişken ile odak uzaklığı olan odak odak uzaklığı (ve değişiklikleri büyütme ile karşılaştırıldığında) değişiklikleri, parfocal ( “true”) zoom lens lens (odak uzaklığı ve büyütme değişikliği yakınlaştırır olarak odakta kalır ).

Özellikle sabit mercek kameraları söz konusu olduğunda, “zum” lenslerin çoğu, aslında varifokal merceklerdir. lens tasarımcılarına parfok zoom’dan çok optik tasarım ödünleşmelerinde (odak mesafesi aralığı, maksimum diyafram, boyut, ağırlık, maliyet) daha fazla esneklik kazandırıyor.

Bunlar otomatik odaklama nedeniyle pratiktir ve kamera işlemcisi odak uzaklığını değiştirirken (“yakınlaştırma”) objektifi odaklamaya otomatik olarak ayarlayabilir ve bu da işlemi parfokusal bir zum ile neredeyse ayırt edilemez hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir