Uzaktan Dinleme

Dijital ses kayıt, Uzaktan dinleme, sesin transferi

Ses kaydı görüntü kaydından çok farklı fonksiyonlar içeren bir konudur ve daha zordur. Kaliteli bir ses kaydında bilgisayar tabanlı bir dvr sistem kullanılanılacaksa kesinlike hardware yani donanım sıkıştırmalı dvr kart kullanılmalıdır. Donanım sıkıştırmalı dvr kart maliyeti arttıracaktır ancak ses kaydının kesin ve gerçek çözümü hardware sıkıştırmalı dvr kart kullanmaktır.

Ancak sadece en uygun donanım bileşenlerini bir araya getirmek kaliteli ses kaydı için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında;
– Alınan ses kalitesini arttırmak için mikrofon ile hoparlör yakın olmamalıdır.
– Elektrik motorları, elektrik telleri, kablosuz vericiler gibi bozucu etkiler mikrofona yakın olmamalıdır.
– Ses kaydı alınacak ortamda akustik izolasyon iyi yapılmalıdır. Ortamdaki sesi yansıtacak nesneler ve eşyalar kaldırılmalıdır. Örneğin mermer, fayans kaplı bir zeminde yankılanma çok olacağı için kaliteli ses alınamayacaktır. Bu yüzden parke, mermer, fayans kaplı zeminler yerine halıfleks gibi sesi yansıtıcı özelliği olmayan yerlerde kullanılmalıdır.
– Yoğun gürültünün olduğu okul koridoru, dış ortam gibi yerlerde ses almaya çalışılmamalıdır.
Uzun süreli ses kaydı yapmak için görüntü gibi sesinde sıkıştırılması gerekmektedir. Kamera güvenlik sistemlerinde kullanılan belli başlı sıkıştırma formatları Ogg Vorbis ve G.722 sıkıştırma formatlarıdır.

G.722 : An International Telecommunications Union (ITU-T) yani Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından geliştirilen bir standarttır. G.722 voice sıkıştırma formatı ses sinyalinin sıkıştırılması ve açılması işlemlerinde kullanılır.

SB-ADPCM yani sub-band adaptive differential pulse code modulation kullanarak 64kbit/s örnekleme bitrate değerinde kodlama yapar. Bu sistem 64 Kbps ( 7 Hz ) ses kodlaması sağlar. SB-ADPCM yüksek band ve düşük band olmak üzere iki alt frekans bandına bölünür ver herbir alt bant ADPCM kullanılarak encode edilir.
İki türü vardır. Bunlar düşük karmaşıklığa sahip sistemler için G.722.1 ve yüksek karmaşıklığa sahip sistemler için G.722.2 çeşitleridir.

Ogg Vorbis : Ogg Vorbis veya kısaca Vorbis olarak isimlendirilir. Orta ve yüksek kaliteli, açık kaynak kodlu bir ses sıkıştırma formatıdır. 16 bit ve üzeri bitrate değerlerinde ve 8 ile 48 khz frekans aralığında birden fazla kanal ses kaydı için geliştirilmiş bir ses kayıt formatıdır.

Değişken ve sabit bitrate ile 16 ile 256 kbps arasında encode yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir