Uzak masaüstü programıyla bilgisayarı uzaktan yönetme

Uzaktan yönetim

Ücretsiz uzak masaüstü yönetim programları kullanılarak teknik destek uygulamalarında zamandan ve paradan tasarruf edilebilir. Uzak masaüstü yazılımları sayesinde internet üzerinden uzaktaki bir bilgisayarın masa üstüne bağlanarak sanki o bilgisayarın karşında oturuyormuş gibi yönetimi yapılabilir. Bu makalede en tanınmış uzak masaüstü yonetim programlarından olan ve ücretsiz dağıtılan ShowMyPc programı incelenmiştir.

Uzaktan yönetim programlarında parolalı güvenlik sağlanmaktadır. Bir bilgisayara bağlanmak için o bilgisayarda showmypc programının çalışıyor durumda olması ve parolasının bilinmesi gerekmektedir.

ShowMyPc tarafından verilen parola programın her açılışında değişeceği için ekstra güvenlik sağlanmış olacaktır. Ücretsiz ShowMyPc uzak masaüsrü programı için tıklayın

Uzaktan yönetim programlarıyla bilgisayar tabanlı kamera sistemleriyle ilgili birçok problem sanki yerinde servis veriyormuşcasına uzaktan halledilebilir. Bu hem müşteri memnuniyetini arttıracak hemde servis maliyetlerini düşürecektir.

Hemen herkes tarafından bilinmektedir ki kaliteli güvenlik kamera sistemlerinde donanımdan kaynaklanan arızalar çok az bir yer tutmaktadır. Ortaya çıkan sorunlar genellikle kullanıcı hatası, dvr programı üzerinde yanlışlıkla yapılan değişiklikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sadece DVR kart ayarlarında yapılan bir hata veya modem port yönlendirme ayarları için servis hizmeti almak/vermek hem zaman hemde para israfına neden olacaktır. Remote yönetim programlarıyla ortaya çıkan birçok probleme etkin ve çabuk çözümler getirilebilmektedir.

ShowMyPc programını ücretsiz olarak indirmek için showmypc.com web adresi ziyaret edilebilir. Bu program exe dosyası halindedir. Yani kurulum gerektirmeden çalıştırılabilir. İki bilgisayar arasında bağlantı kurabilmek için bilgisayarlarda ShowMyPc’ nin güncel versiyon yazılımı bulunmalıdır ve bağlantı süresince iki bilgisayarda da açık olmalıdır. Uzak masaüstü bağlantısını gerçekleştirebilmek için, uzaktan bağlanılacak bilgisayarda bağlantıyı engelleyebilecek güvenlik duvarları kapalı olmalıdır.
Uzak masaüstü

Showmypc uzak masaüstü programının güncel versiyonunu indirmek için yukarıdaki resmi web adresine girilir. View Remote User’s PC linkine tıklanılarak uzakmasaüstü programının indirme işlemi başlatılabilir.

Bilgisayarı Uzaktan Yönetme

İndirme linkine tıklandığında indirme bilgi penceresi açılacaktır. Burada Kaydet butonuna basılarak işlem başlatılır.

Bilgisayara Uzaktan Erişim

Kaydet butonuna bastıktan sonra programın bilgisayarın neresine indirileceğini belirlemek üzere bir pencere açılır. Daha rahat erişim ve kullanım için uzak masaüstü bağlantı programının masaüstüne konulması önerilir.

Bilgisayarı Uzaktan Kontrol

Kaydedilecek alanda belirlendikten sonra indirme işlemi başlar. 1.13 MB dosya boyutuna sahip olduğu için internet hızınıza bağlı olarak kısa bir süre içinde download işlemi sonlanacaktır.

Ücretsiz uzak masa üstü programı

Masaüstüne inen ShowMyPc ikonu exe bir dosyadır. Bu exe dosyasına tıklandığında bir güvenlik uyarı penceresi açılır. Bu güvenlik uyarısının her açılışta gözükmemesi için bu dosyayı açarken herzaman sor kutucuğundaki seçim kaldırılmalıdır. Daha sonra Çalıştır butonuna basılarak ShowMyPc programının çalıştırılmasına izin verilir.

Ücretsiz uzakmasa üstü programı

ShowMyPC uzaktan bilgisayar yönetimi programının arayüzü yukarıdaki gibi olacaktır. Uzaktan kontrol edilecek bilgisayarda Bağlantı Aç butonuna tıklanarak ShowMyPc kullanılarak yapılacak bağlantı için gerekli özel parolanın alınması sağlanır. Uzaktan kontrol edebilmek için Tam Kontrol kutucuğu seçili olmalıdır.

Uzaktan yönetim uygulaması

Bağlantı Aç butonuna tıklandığında bilgisayarda kurulu güvenlik duvarı güvenlik uyarısı verecektir. Engellemeyi Kaldır butonuna tıklanarak uzak masaüstü bağlantısının engellenmesi önlenir. Bilgisayarda virüs yazılımı başka güvenlik duvarları varsa bu yazılımlarda bağlantıyı engelleyebilir. Bu yüzden bağlantı süresince manuel olarak kapatılmaları gerekebilir.

Uzak yönetim uygulaması

Uzaktan yönetilecek bilgisayar bağlantı için hazır olduğunda parola bölümünde o bilgisayara özel bir parola otomatik olarak oluşturulacaktır. ShowMyPc kullanarak bu bilgisayara erişmek isteyen kullanıcılar bu parolayı bilmek zorundadırlar. Program her bağlantıda farklı parola alacaktır.

Uzak yönetim uygulaması

Uzaktaki bir bilgisayarı yönetecek olan bilgisayar ise ShowMyPc programındaki Bağlan butonuna tıklamalıdır. Açılan parola ekranına bağlantı yapılacak bilgisayardan alınan parola girilerek bağlantı gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir