TVL Nedir

TVL nedir? Tvline – Tv satır sayısı ne demektir?

Kamera çözünürlüğü TVL olarak anılır. Yatay Televizyon satır sayısı anlamına gelir. Her bir TV satırı siyahtan beyaza geçişi temsil eder. TV satır sayısı / tarama sayısı arttıkça çözünürlük doğru orantılı olarak artar, yüksek çözünürlüklü kamera fiyatı doğal olarak daha pahalıdır. Çözünürlük “Genel resim netliği” dir ve görüntünün yatay çizgilerini (yatay çözünürlük) ve dikey çizgileri (dikey çözünürlük) sayarak ölçülür. Beyaz çizgiler resimde de bir çizgi olarak sayılır. Diğer bir deyişle, çözünürlük, çizgilerin birbirlerine ne kadar yakın olduklarını ve hala gözle görülür sayıldığını nicelendirir.

Tarihsel olarak, çözünürlük “sınırlayıcı çözünürlük” veya bir görüntünün bitişik öğelerinin ayırt edilemediği anlamına gelir. Çeşitli disiplinler, çözünürlüğü farklı ölçer ve belirtir. Çözünürlük aşağıdaki gibi belirtilebilir:
Birim başına birim sayısı (örneğin satırlar veya satır çiftleri) -din / yatay çizgi gibi dikey ve yatay eksenler arasındaki mesafe
( mm ) Satırlar gibi tam bir ekran için birim sayısı (yani çizgiler) resim yüksekliği başına (LPH)

YATAY ÇÖZÜNÜRLÜK
Yatay çözünürlük, dikey çizgileri çözmek için sistemin kabiliyetini tanımlar. Kamera ve ekran özelliklerine, iletim ortamının bant genişliği ve yüksek frekans genliği ve faz tepkisine bağlıdır.

4: 3 en / boy oranı televizyon sisteminde, bir televizyon ekranının genişliğinin dörtte üçünde tatmin edici bir şekilde çözülebilen farklı dikey çizgilerin sırasıyla arka ve beyaz olarak ifade edilir.

Geleneksel televizyonda olduğu gibi yatay-dikey en-boy oranı 4: 3 olan bir sistem, ekranın genişliği boyunca (4: 3) NV yatay ayrıntıların çözümlenmesine izin vermelidir.

DIKEY ÇÖZÜNÜRLÜK

Düşey çözünürlük, sistem bant genişliğinden bağımsızdır ve sistemin yatay çizgileri çözme yeteneğini tanımlar. Bu, bir televizyon ekranında tatminkar bir şekilde çözülebilen farklı yatay çizgilerin veya siyah beyazların sayısı olarak ifade edilir.

Dikey çözünürlük öncelikle resim başına tarama satır sayısına ve kameranın ve görüntü özelliklerinin birleşik etkilerine bağlıdır. İdeal olarak, dikey çözünürlük, çerçeve başına aktif satır sayısına eşit olacaktır. Bu, tarama çizgilerinin resim ayrıntıları üzerinde ortalanması durumunda olurdu.

Günümüzde 350 TVL, 380 TVL, 420 TVL, 450 TVL, 480 TVL, 520 TVL, 540 TVL, 550 TVL ve 600 TVL (sadece siyah beyaz kamerada) tv satır taramasına sahip kameralar üretilmektedir.
350 ve 380 TVL güvenlik kameraları ilk üretilen modellerde sık kullanılmıştı. Günümüzde en ucuz güvenlik kameraları sınıfındadır.

420 ve 450 TVL güvenlik kameraları günümüzde sivil amaçlar için üretilen ve yaygın olarak en çok kullanılan modellerdir. En iyi fiyat / performans oranına sahip gruptur.

480 TVL güvenlik kameraları standart grup ile yüksek çözünürlüklü grup arasında uygun fiyat / yüksek çözünürlük hedefini yakalamaya çalışan bir ara sınıftır. Yüksek çözünürlüklü sivil uygulamalar için tercih edilir.

520 TVL ve üzeri satır taramasına sahip güvenlik kameraları en pahalı kameralardır. Yüz tanıma, plaka okuma vb. çok hassas uygulamalar için tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir