True Day&Night Nedir

True Day&Night – Gerçek gece görüşü ne demek?

Türkçe karşılığı gerçek gece görüşü olan bu terim IR ışınlarının filtre edilmesiyle elde edilen görüntüye denir. Infrared gece görüş kameralarında İnfrared ledler (IR led) devrede iken İnfrared ( kızılötesi ) ışınlar, kamera görüş alanında yer alan cisim / objelere çarpar ve gri dönerler fakat görüntüde tam netlik oluşamaz.

ICR özelliği olan IR gece görüş kamerasında ise yansıyan ir ışınlar filtrelenir ve çok daha net görüntü alınması mümkün olur. Bu özelliğe True Day Night adı verilir.

Gerçek bir gündüz / gece IP kamera seçimi

Gerçek bir gündüz / gece kamera / fotoğraf makinesi seçerken akılda tutulması gereken bir dizi faktör vardır.

Dalga boyu: Gerçek bir gündüz / gece çözümü seçerken seçebileceğiniz iki kızılötesi dalga boyu vardır. Rakamlar önemli değil, artı ve eksilerini yapar. 850 nm’lik bir dalga boyu kullanan bir kızılötesi ışık kaynağı, kamera üzerinde gizli kalmasını istediğinizde çok kullanışlı olmamakla birlikte, göze çarpan kırmızı bir parlaklığa sahip olacak. 950 nm’lik bir dalga boyu kullanan aydınlatma parlamaz, ancak 850 nm’lik aydınlatmadan yaklaşık% 50 daha az güçlüdür, bu nedenle yalnızca gizli bir çözümün en öncelikli olduğu yerlerde kullanılmalıdır.

Entegre aydınlatma: Bazı kameralar entegre kızılötesi LED’lerle birlikte gelir. Bunun avantajı, kameranın kutunun dışına kızıl ötesi görüntü sağlayabilmesidir. Dezavantajı, LED’lerin (neredeyse daima mercek etrafında konumlandırıldığı) yakın mesafesinin bazen optimum olmayan bir görüntü kalitesiyle sonuçlanacak eşit olmayan aydınlatma koşullarına yol açabilmesidir. Bütünleşik LED’li tüm kameralar 850 nm dalga boyunda çalışır.

Etkili mesafe: En entegre kızılötesi aydınlatma, çoğu uygulama için bol miktarda 15 ila 25 m arasında etkili bir mesafeye sahiptir, ancak yalnızca bir kamera ile geniş bir görüş alanını kaplamayı planlıyorsanız bunu göz önünde bulundurun. Daha fazla aydınlığa ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız, Raytec gibi bir üreticinin ayrı kızılötesi aydınlatma kullanarak ısmarlama bir çözüm bulmak daha iyi olur .

Bir kameranın kızılötesi özelliklerinin, uygulamaların büyük çoğunluğu için günün yarısından daha azına uygulanacağını unutmayın. Fotoğraf makinenizin gün ışığının özelliklerinin gereksinimlerini karşıladığını kontrol etmeyi unutmayın.

Göz önüne alınması gereken diğer birkaç nokta – Kızılötesi kameralar camın altına yerleştirildiğinde iyi çalışmaz. Kızılötesi ışıklandırma camdan yansır ve kameraya düz bir şekilde taşar, sonuçta işe yaramaz görüntü ortaya çıkar. Ayrıca malzemelerin görünür ışıkta olduğundan daha kızılötesi ışık farklı şekilde yansıttığını unutmayın; örneğin, ağaçlar ve çimen, görünür ışığa kıyasla çok daha fazla kızılötesi ışığı yansıtmaktadır. Kamerayı test ederseniz, gündüz ve gece koşullarında test ettiğinizden emin olun, çünkü gün ışığı saatlerinde iyi görünen bir görüntü kızılötesine geçiş yaparken gereksinimlerinizi karşılamayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir