Termination Nedir

Termination nedir? Sonlandırma ne demektir?

Normal video işaretinin bant genişliğinde video kablosu 75 ohmluk bir empedansa ihtiyaç duyar. Monitörlerin arkasında 75 ohm ve “High Z” seçimi yapılabilen anahtar bulunur. Kamera görüntüsü tek monitörde izlenecekse bu anahtar 75 ohm da olmalıdır. Eğer kamera görüntüsü ikinci bir monitörden daha izlenecekse ilk monitördeki anahtar high Z’e getirilmeli, ikinci monitördeki anahtar 75 ohm’a getirilmelidir

Video koaksiyel kablolarını neden, nerede, ne zaman ve nasıl sonlandırılacağı, sonlandırmanın temel soruyu gündeme getiriyor ve neden bir terminasyonun kullanıldığı ve CCTV terminasyonları resim kalitesini nasıl etkiliyor?

İlk olarak, fesih nedir? İletim kablosunun her iki ucuna bağlı belirli bir değere (video, genellikle 75 Ohm) sahip bir dirençtir. RG59 / U tipi kablo için direnç değeri 75 Ohm’dur. İyi sonlandırmalar% 1 doğruluk dirençleri kullanır. Professional Grade sonlandırmaları% 0.1 doğruluktadır.

Sonlandırmanın nedeni, kabloyu gönderilen bir resmin kablo sonlandırılmamış bir ucundan yansıyacağını ve orijinal resmin iki veya daha fazla “hayaleti” nün monitörde görüntülenmesine neden olacağıdır. Çok kısa kablolarda “hayalet” neredeyse orijinal resimin üzerinde olacak ve “zil” veya “kenar artışı” görünebilir. Kablo yeterince kısa olduğunda, bu kenar gelişimi, resmi “daha keskindir” görünmesi şeklinde yorumlanabilir. Gerçekte herhangi bir gölgelenme, resim tanımında bir kayıp oluşturacaktır. Kablo uzunluğu arttıkça, çift görüntü efekti oldukça belirgin hale gelir ve çok istenmeyen bir durumdur.

Bir sinyal bir kabloya yayılırsa, ışık hızının yaklaşık% 70’inde (saniye başına 186.000 milin 7 katına kadar) yol alır. Bu, 500 feet kablo, 12 “bir monitörde yaklaşık 1/4 inçlik bir yankı gelmesine neden olacağı anlamına gelir.

Neden herhangi bir yansıma meydana geliyor? Bunun nedeni, iletim hattındaki depolanan enerjide yatıyor. Hem kabloda bulunan endüktans hem de kapasite bu enerjiyi depolar. Belli bir kablo türünün endüktansı ve kapasitesi arasındaki ilişki, o kablonun karakteristik empedansının ne olduğunu belirler. Kablonun sonunda, o kablonun karakteristik empedansına eşit bir direnç varsa, tüm enerji direnç tarafından absorbe edilir. Sonlanan direnç çok yüksek veya çok düşükse, alınan enerjinin yüzdesi tekrar kaynağa geri dönmek için kabloya yansıtılacaktır.

Monitörde bir hayaletin görülmesi için, monitörden yansıtılan enerjiden önce kaynağa (kamera) dönün, ardından monitöre yansıtılmalıdır. Hayaletler kablo uzunluğunun iki katına çıkar. Kamera doğru kaynaktan sonlandırılmışsa, yansıma orada emilir ve monitöre geri dönmez. Doğru biçimde kaynak sonlandırılmış kamera, monitör doğru şekilde sonlandırılsa bile hayaletler yaratmaz.

Tüm Yayın kalitesi ve çoğu CCTV kamerası 75 Ohm ile doğru bir şekilde sonlandırılır. Bununla birlikte, piyasadaki bazı düşük maliyetli kameralar kaynakların sonlandırılmadığı ve bir takım sorunlara neden olabileceği anlamına geliyor. Bu kamera kaynak sonunu atlıyor ve neredeyse sıfır Ohm kaynak empedansı gibi görünüyor. Bu kameralar sadece hayaletim yansımalarına neden olmakla kalmayıp, aynı zamanda, Elevation-azimuth (pan ve tilt) kontrolü ve kontrol amacıyla Video resminin Dikey Aralığını kullanan diğer sistemler gibi çeşitli arayüz ekipmanlarının düzgün çalışmasını önleyecektir. Kameranın sıfır Ohm çıkış empedansı, bu kontrol sinyallerini etkin bir şekilde kısaltır.

Kaynak sonlandırmalarına sahip kameraları, kaynak sonlandırma olmadan oluşturulmuş olanlardan ayırmanın kolay bir yolu vardır. Test edilecek kamerayı sonlandırılmamış Video Voltmetre veya Osiloskop’a bağlayın. Peak-to-Peak voltajını okuduktan sonra ölçme cihazını bilinen iyi bir 75 Ohm sonlandırıcı ile sonlandırın. Yine Peak-to-Peak voltajını okuyun. Fotoğraf makinesi kameranın içinde kaynak sonlandırılmışsa, voltaj sonlandıkça değeri yarı yarıya düşecektir. Ölüm cihazı sonlandırıldığında kaynak olmayan sonlandırılmış bir kamera voltajı yalnızca% 1-5 oranında azaltacaktır.

Kaynak sonlandırma, monitörün sonlandırılmasıyla aynı değildir. Fotoğraf makinesine bir fesih yerleştirmek, gerekli kaynak sonlandırma sağlamaz. Bunun nedeni, monitör sonlandırmasının koaksın merkez iletkeninin ve kalkan arasına yerleştirilmesine rağmen, kaynak sonlandırma, çıkış video amplifikatörü (kamera içinde) ile çıkış konnektörü arasında seri olmalı olmasıdır.

İki veya daha fazla monitörü veya ekipmanı tek bir koaksiyel kabloya bağlamak için doğru ve yanlış birkaç yol vardır. En iyi yol, Şekil A’da gösterildiği gibi bir Video Dağıtım Amplifikatörünü bağlamaktır.

Bir sonraki en iyi yol Şekil B’de gösterildiği gibidir. Birincil dikkate sadece bir sonlandırma kullanılabilir, ayrıca sonlanmanın yansımaları önlemek için yerleştirildiği ve bunun sonucunda ortaya çıkan zil veya gölgelenme de önemlidir. Doğru çoklu ekipman kanca işlemi kameradan alınan sinyalin her bir ekipman parçası ile “ilmiğe geçirilmesini” gerektirir ve yalnızca son cihaz modülü B’de olduğu gibi sonlandırılabilir.

BNC “T” ile iki kamera ekipmanını aynı kameraya bağlamak, yalnızca bir cihaz parçası sonlandırıldığı ve sonlandınlan monitör cihazına bağlı koaksiyel kablo çok kısa (bir ayak veya daha az) olduğu sürece çalışacaktır. BNC “T” yi monitör ekipmanına bağlayan her iki kablo uzunsa kameradan BNC “T” ye gelen koaksiyel kablo, BNC “T’de 37.5 Ohm (1/2, 75 Ohm) sonlandırma görür. “Böylece enerji geri kameraya yansıtılıyor. Ayrıca sonlandırılmamış kablo, enerjiyi BNC “T” ye geri döndürecek ve çeşitli zaman gecikmelerinin çoklu yansımalarına neden oluyor ve zengin bir hayalet kaynağı yaratıyor ve resimde çınlıyor. Monitörler arasında uzun kabloların olduğu ve döngü geçiş yapılandırması pratik değilse, her bir kablonun doğru şekilde sonlandırılmasını sağlamak için bağlantı noktasında bir Dağıtım Amplifikatörü kullanılmalıdır.İyi temiz resim iletiminin anahtarı, her bir koaksiyal kablonun her bir ucunun o kablonun karakteristik empedansı ile sonlandırıldığından emin olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir