Telefon Hattı Üzerinden Network Kurulumu

Telefon hattı üzerinden network kurulumu oldukça kolay ve hızlıdır. Ekstra kablolamaya ihtiyaç duyulmaz.

Telefon hattı üzerinden network HomePNA olarakta bilinir. HPNA 1.0 bu standartın ilk orjinal versiyonudur. 1 Mbps’ tan az bir haberleşme hızına sahiptir. Şu anki en güncel standart ise HPNA 3.0′ dır. Broadcom ve Copper Solutions firmaları tarafından geliştirilmiştir. 128 Mbps maksimum hızda veri alışverişi yapabilir.

HomePNA’ nın birçok farklı avantajı vardır.– Kurulumu çok kolaydır

– Ucuzdur

– Standart haline gelmiştir

– Güvenilirdir

– Telefon kullanımda iken bile 128Mbps sabit hızda çalışabilir

– Hub, router gibi ilave network elemanlarına ihtiyaç duymaz

– 50 cihaza kadar destekleyebilir

– Video gibi yoğun bantgenişliği tüketen uygulamalar için bile yeterlidir

– Diğer network sistemleriyle uyumludur

– Mac ve eski PC sistemleriyle bile çalışabilir

HomePNA’ nın bazı dezavantajlarıda vardır. Herbir bilgisayara yakın telefon jakı olmalıdır. Eğer yakında telefon jakı yoksa uzatma kablosu veya yeni kablo çekilmesi gerekecektir. İki cihaz arasında 300 metre fiziksel uzaklık limiti bulunmaktadır. Nadirende olsa bazı evlerde halihazırda bulunan telefon tesisatı üzerinden bu sistem kullanılamaz.

HomePNA Teknolojisi

HomePNA frequency-division multiplexing ( FDM ) olarak bilinen frekans bölücü teknolojiyi kullanır. FDM bilgisayar bilgilerini telefon hattında ses sinyallerinden ayrı olarak yerleştirir.FDM’ i daha iyi anlayabilmek için radyo istasyonlarını düşünebiliriz. Herbir istasyon sinyallerini bir bant üzerindeki farklı frekanslar ile gönderir.

HomePNA teknolojisinde ses ve bilgi aynı kablo üzerinden birbirlerini etkilemeden taşınabilirler. Standart bir telefon hattı ses, ADSL modem ve HomePNA’ yı aynı anda destekleyip çalıştıracak kapasiteye sahiptir.

Broadcom tarafından HPNA için geliştirlen iki çip HPNA kart mimarisinin temelini oluşturur.

Sol tarafta görülen küçük 4100 çipi telefon hattı üzerinden gelen data sinyali ile büyük çip arasında alıcı verici olarak çalışır. Tipik bir telefon hattında 300 metre mesafeye kadar sinyal alınabilir.4100 çipini telefon hattından alınan analog sinyali PCI/MSI kontrol çipinin anlayabileceği dijital sinyale çeviren bir tercüman olarak düşünebiliriz.

 Telefon Hattı Üzerinden Network Kurulumu

 Ağ Kurulumu

HomePNA Kurulumu

HomePNA kurulumuna karar verildiyse aşağıdaki adımlar gerçekleştirilmelidir.

– Ağa bağlanacak her bilgisayar için bir HPNA kart veya harici HPNA adaptör alınmalıdır.

– Donanım bilgisayara kurulmalıdır

– HPNA donanımı ile telefon hattı arasında bağlantı yapılmalıdır

– Bilgisayara HPNA yazılımı kurulmalıdır

HPNA network kullanırken bazı önemli püf noktaları akılda tutulmalıdır. Telefon, faks makinesi gibi analog cihazlar telefon hattında gürültü sinyaline neden olur. Bu gürültü sinyali yüksek değerlere ulaşırsa network trafiğini yavaşlayabilir ve hatta durdurabilir. HPNA networkü kurulduktan sonra bilgisayarların haberleşmesinde herhangi bir sorun yaşanıyorsa telefon ve faks makineleri telefon jaklarına bir alçak geçiren filtreyle bağlanmalıdır. Bu filtreler birçok elektronikçide bulunmaktadır.

Bunun dışında telsiz telefon, faks makinesi gibi cihazlar tarafından oluşturulan elektrik alan da HPNA haberleşmesi için bozucu etki yaratabilmektedir. Farklı tipte bir alçak geçiren filtre bu cihazlar ile elektrik prizi arasında kullanılırsa bu sorunda giderilmiş olur.

Bir sonraki temel problem kaynağı ise çok nadir görülmesine rağmen çözümü daha zordur. Eğer büyük bir eviniz varsa veya birçok kez onarımdan geçtiyse bilgisayarlar arasında çok fazla kablo çekilmiş olabilir. Bütün bu kablolama sinyali zayıflatacaktır. Eğer böyle bir problemle karşılalırsa en kolay çözüm bilgisayarları yakınlaştırmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir