Streaming media server nedir? Stream medya sunucu nerede kullanılır?

STREAM MEDIA SERVER KULLANIMI

Ds serisi dvr kayıt cihazlarında Ağ bant genişliklerinin yetersizliğinden dolayı DVR cihaz ile aynı anda izlenebilecek video kanalı sayısı 24 ile sınırlandırılmıştır. Network ve cihaz potansiyelini daha fazla kullanarak daha fazla sayıda kamera izlenmek istenirse stream media server yazılımına ihtiyaç duyulur.

1 Stream media server networkü oluşturmak
Stream media server ağı şekilde gösterilmiştir. Stream media server ve DVR cihazı aynı lokal ağda olmalıdır.
Stream media server networkü

2 Router konfigürasyonu

Network kurulduktan sonra kullanıcı routerı ayarlamak zorundadır. Router ayarlamada dinamik IP adres ve statik IP adres olmak üzere iki farklı model bulunmaktadır. Dinamik model LAN içerisinde bir DHCP yokken seçilemez. Statik model seçildiğinde ise kullanıcının legal bir IP adresi bulunmalıdır. Ancak dinamik model seçildiyse IP adresi DHCP server tarafından otomatik olarak verilecektir.
ip adresi

DVR cihazın ve stream media serverın port ve IP numaraları ayrıca şekil 4′ te gösterildiği gibi ayarlanmalıdır. DVR cihazın port numarası 8000′ dir. IP adreside cihaz menüsünden ayrıca ayarlanmalıdır. Örneğin routerın lokal ağdaki adresi 192.168.0.1 ise DVR cihazın IP adresi 192.168.0.X olmalıdır. Stream media serverın kullandığı port ise 554 ve IP numarası ise kurulu olduğu bilgisayarın lokal IP adresidir 192.168.0.Y gibi. ( X ve Y birbirinden farklı iki sayıdır )
Port yönlendirme

Eğer kullanıcı internetten her kanal erişimi için port tanımlamak isterse modemin port yönlendirme arayüzüne şekil 4′ te gösterildiği gibi başka bir servis ekleyebilir. Her kanala erişim için 12000 ile 13000 arasında bir port değeri alınacaktır.
Port açma

3 Client yazılımı ayarları

DVR cihazdaki farklı kanalları izlemeye başlamadan önce client yazılımı uygun şekilde ayarlanmalıdır. Öncelikle stream media server listeye şekil 5′ te gösterildiği gibi eklenmelidir. Stream media serverın IP adresi routerın internetteki IP adresidir, port numarası ise default olarak 554′ tür.
Client yazılımı ayarları

Daha sonra DVR cihazı listeye şekil 6′ da gösterildiği gibi eklenmelidir. Server type bölümünde ME modelinin seçilmesi tavsiye edilir. Cihaza bağlanacak kullanıcı adı ve parola girilir. Stream type gibi farklı paramatrelerde buradan ayarlanabilir.
Dvr cihaz ekleme

4 Uzaktan İzleme

İzleme yapmak için stream media server’ ın yazılımı şekil 7′ de gösterildiği gibi açık olmalıdır. Bundan sonraki izleme aşaması stream media server olmadan önceki izleme ile aynıdır. Tek farkı daha fazla kullanıcının daha fazla cihaz ve kameraya aynı anda bağlanabilmesidir.
Uzaktan İzleme

Kullanıcılar main stream veya sub stream izleme yapabilirler.
main stream

Görüntü yönetimi

Kullanıcılar networkün izin verdiği kadar kanalı izleyebilirler.
Uzak izleme ekranı

5 Explorer üzerinden izleme

Video görüntüleri stream media server üzerinden aktarılıyorsa kullanıcılar cihaz parametrelerini client programı üzerinden ayarlayamazlar. Ancak routerda http portu yönlendirilmişse parametre ayarları explorer üzerinden yapılabilir.
Explorer üzerinden izleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir