Stereo Analog Çıkış Nedir

Stereo analog çıkışlar ne demektir?

Bu çıkışlar sadece stereo müzik sinyallerini taşırlar. DVD player iki tane hoparlöre sahip bir televizyona yada eski bir iki kanallı (stereo) ses alıcısına bağlanacaksa bu çıkışlar kullanılır.

Bir analog ses çıkışı, analog ses kablolarını TV’lerde ve alıcılarda bulunan girişlere bağlamak için kullanılabilen DVD oynatıcılar ve VCR’ler gibi bazı ev elektroniklerinde bulunan bir çıktıdır.

Analog ses çıkışları, sarı analog video kablosu veya üç çıkışlı bileşen video kabloları ile birlikte gelen RCA kabloları, beyaz ve kırmızı kompozit kablolara en sık bağlıdır. Diğer analog ses çıkışı türleri, analog ses ve video ileten kulaklık jaklarını ve koaksiyel kablo bağlantılarını içerir

Günümüzde, yüksek kalitede surround ses elde etmek için analog ses çıkışı ilk tercih değil. Bazı alıcılar çevre sesi oluşturmak için birden fazla analog ses çıkışı kullanabilirken, çoğu TV’de ve diğer cihazlarda sadece sol ve sağ kanal analog ses çıkışı bulunur. Bu bağlantıları kullanarak geleneksel stereo’dan başka bir şey imkansızdır. Analog ses çıkışlarıyla mümkün olan aslına uygun ses netliği de sınırlıdır.

Birçok ev sineması meraklısı tarafından yeni dijital ses çıkışı tercih edilmektedir. Bunlara, çok kanallı ses ve HD dijital videoyu tek bir kablo üzerinden ileten HDMI ve tek bir kablo üzerinden dijital kalitede 5.1 ses verebilen optik ses dahildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir