Speed Dome Kameralar

High Speed dome kamera, Slow speeddome kamera ne demektir?

Speed dome kameraSpeed dome kamera ve slow dome kameralar profesyonel kamera izleme sistemlerinde kullanılan üst düzey kamera çeşitleridir. Dönüş hızlarına göre slow ( yavaş ) veya speed ( hızlı ) olarak sınıflandırılırlar.
Muhafazalarına göre iç ve dış ortamda kullanılabilirler. Speed/Slow dome kameralar hareket ve zoom kabiliyeti olan kameralardır. Bu sayede uzak mesafelerden istenildiği zaman detaylı görüntü almak istenilen ve minimum kamerayla pan-tilt özelliği sayesinde maksimum alanın taranacağı, şantiye izleme sistemleri, mobese şehir,kent,ilçe kamera izleme sistemleri, alışveriş merkezi kapalı devre kamera izleme ve kayıt sistemlerinde kullanılmaktadırlar.

Speed/Slow dome kamera arasıdaki tercih tamamen kullanılacak projeye göre yapılacaktır. Örneğin yüksek hızda tepki-dönüş süresi gerektiren alışveriş merkezi kamera izleme sistemi gibi uygulamalarda speed dome kamera tercih edilmeli. Taş ocağı izleme sistemi gibi genel ve yavaş bir tarama yapılacak uygulamalarda slow dome kamera tercih edilebilir. Böylece fiyat/performans oranı yüksek bir çözüm uygulanmış olacaktır. Fiyatlarındaki astronomik düşüş nedeniyle speed/slow dome kameralar profesyonel ve büyük çaplı cctv sistem kurulumların dışında da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Speed/Slow dome kameralar pan-tilt-zoom hareketleri kontrol cihazıyla RS-485 arayüzüyle haberleşir. Bu haberleşme arayüzü ile farklı kontrol seçenekleri mevcuttur:

– DVR Kart ile Kontrol
– Dijital Kayıt Cihazı ile Kontrol
– Kontrol Ünitesi ile Kontrol

DVR Kayıt Kartı ile Kontrol
Bu kontrol çeşidi seçildiğinde bilgisayarın RS-232 çıkışına RS-232/RS-485 dönüştürücü kullanmak gereklidir. Birden fazla speed/slow dome kamera kullanıldığında her kameraya ayrı bir adres verip bu dönüştürücüye parelel bir şekilde girmek yeterlidir. Bağlanabilecek maksimum kamera sayısı speed/slow dome kameranın marka/modeline göre değişmektedir.64 kameradan 256 kameraya kadar büyüklükte sistemler kurulabilir.
Kontrol DVR kayıt kartının yazılımı üzerinden yapılır. İnternet veya lokal ağ üzerinden bağlanan kullanıcılarında speed/slow dome kamerayı kontrol etme imkanı vardır. Kontrol edebilmek için speed/slow dome kameraya verilen numara ile DVR kayıt kartta bağlandığı kanal numarasının aynı olması gerekmektedir. Ayrıca yine speed/slow dome kameranın kullandığı haberleşme protokolü ve baudrate’ i aynı olmalıdır. Bu basit olarak cihazların aynı dili aynı hızda konuşmaları anlamına gelir.

Dijital Kayıt Cihazi, DVR ile Kontrol
Dijital kayıt cihazlarında RS-485 çıkışı ( modeline bağlı olarak ) vardır.Kontrol edilmek istenilen speed/slow dome kameralar yine paralel bir şekilde bağlanarak cihaz üzerinde, ağ üzerinden ve internet üzerinden kontrol edilebilir. Kayıt cihazlarının kumandası üzerinden kumanda edebilmekte dijital kayıt cihazlarıyle speed/slow dome kamera kontrol sistemine hem kolaylık hemde ekstra profesyonellik sağlar.

Kontrol Ünitesi ile Kontrol
Bu kontrol türünde ise kameralar RS-485 çıkışı olan bir joystickle kontrol edilebilir. Özellikle bilgisayar konusunda yetersiz olan, başına bir operatör konularak kontrol sağlamak istenen askeri kamera sistemlerinde, fabrika cctv izleme ve kayıt sistemlerinde, şantiye kapalı devre kamera sistemlerinde tercih edilebilmektedir. Ayrıca hem bilgisayarlı veya kayıt cihazlı kontrol ünitesi kullanıp bunun yanında klasik operatörlü kumanda etmek isteye yerlerdeki kamera sistemi kurulumlarında da kullanılabilir. Fiyatları kumanda ünitesinin modeline ve özellikleri göre değişmektedir.

RS-485 arayüzü ile haberleşmede speed/slow speed dome kamera kontrolünde çeşitli protokoller kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak :

KTD-312; Nice Cam; Pelco D; Pelco P; Lilin PIH/Philips; TC8560/700; Samsung; Yaan Speed Dome; TD-500. Bu protokoller değişik baudrate’ lerde haberleşme sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir