Speed Dome Kamera

Speed dome kamera :Speed dome kameralar PTZ özelliğine sahip kompakt kameralardır.

PTZ pan, tilt, zoom İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır.
Pan : Speed dome kameranın sağa ve sola hareket edebildiğini göstermektedir.
Tilt : Speed dome kameranın yukarı ve aşağı yapabildiği hareketi belirtmektedir.
Zoom : Speed dome kameranın otomatik zoom lensi ile uzaklaştırma ve yakınlaştırma yeteneğini belirtir.

Speed dome kameralar günlük yaşamda ; motorlu kamera, hareketli kamera, ptz kamera, pan tilt zoom kamera, mobese kamera, mobese kamerası, high speed dome kamera, slow speed dome kamera, motorlu kameralar, hareketli kameralar, ptz kameralar, pan tilt zoom kameralar, mobese kameraları, high speed dome kameralar, slow speed dome kameralar gibi isimlerle de anılmaktadır.

Speed dome kameralar birkaç yıl öncesine kadar yüksek fiyatları nedeniyle sadece askeri tesis kamera sistemi, havaalanı güvenlik sistemi gibi çok profesyonel uygulamalarda kullanılmaktaydı. Ancak gelişen teknolojiyle beraber ekonomik speed dome kameralar piyasadaki yerlerini almış ve birçok uygulamada kullanılabilir hale gelmişlerdir.

Speed dome kameralar dış muhafazalarına, pan yeteneklerine, tilt yeteneklerine, zoom yeteneklerine, preset sayılarına göre sınıflandırılabilir.

Speed dome kameraların hareket ve zoom kontrolü dijital olarak yapılmaktadır. Speed dome kameralar seri haberleşme protokolü olan RS-485 ile kontrol edilir. RS-485 doğası gereği speed dome kamera kontrolü için en uygun teknolojidir. RS-485 veri göndermek için sadece iki tel kullanır ve 1200 metreye kadar veri gönderebilir.

Speed dome kameralar isimlerini hızlı hareket edebilme özelliklerinden almaktadır. Speed dome kameraların sürekli olarak etrafında dönmesi sağlanabileceği gibi önceden ayarlanmış hareket ve zoom senaryoları olan preset noktaları sayesinde bir alarm anında speed dome kameraların istenilen bölgelere gitmesi sağlanabilir.

Motorlu zoomlu hareketli mobese kameralar, speed dome kameralar, hareketli güvenlik kamerası
Speed dome kamera avantajları

– Speed dome kamera fiyatları oldukça düşmüştür. Özellikle açık alan kullanımlarında birden fazla kamera kullanımı yerine tek bir speed dome kamera kullanmak yeterli olacaktır.

– Speed dome kameralar otomatik zoom özellikleri ile çok uzak noktalara bakabilmeyi sağlamaktadır. Eski nesil motorize zoom lenslerde netlemede manuel olarak yapılmaktaydı. Önce zoom sonra manuel netleme büyük zaman kaybına neden olmaktaydı ve çokta verimli değildi. Speed dome kameralar dijital işlemcileri sayesinde sahip olduğu auto focus özelliğiyle netleme işlemini kendisi otomatik olarak yapmaktadır.

– Speed dome kameralar kompakt kameralardır. Ayrıca muhafaza gerektirmez.

– Speed dome kameraların yapısı nedeniyle nereye baktığı kameranın dibinden bakılmadığı sürece belli olmaz.

– Speed dome kameralar day&night kameralara sahiptir. Dolayısıyla insan gözünün görebileceği aydınlık düzeyine sahip heryerde görüntü alabilirler.

Speed dome kameraların kullanım alanları

– Speed dome kameralar havaalanı güvenlik kamera sistemlerinde tercih edilir.

– Speed dome kameralar askeri tesislerinden güvenliği için kullanılabilir

– Speed dome kameralar büyük fabikalardaki kamera sistemleri için kullanılabilir.

– Speed dome kameralar açık alandaki şantiyelerin izlenmesi ve takibi için kullanılabilir

3 thoughts on “Speed Dome Kamera

  1. s.aleykum ben sizde speed dome kameralarının bağlantısı hakkında sormak istiyorum özellikle kumanda panelinin nasıl bağlandığı hakkında bilgi verirseniz memnun olurum hepsi aynımıdır? yoksa model model değişiklik gösterirmi ?bağlantı şemasını gönderirseniz çok memnun olurum yardımlarınız için şimdiden teşkkür edrim

    1. Merhaba,

      İlgili marka modelin bağlantı şemasını temin etmeniz zaman kaybı açısından sizin için daha doğrudur.

  2. Kolay gelsin bendede var ama sag sola keybortla dönüyor ama kendi otomatik sağ sol yapmıyor neden ne arızası vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir