Solar Enerji İle Bina Isıtma ve Aydınlatma

Solar enerji ile bina ısıtma ve aydınlatma sistemleri

Solar enerji teknolojisiyle binaları ısıtmak, havalandırmak ve bina suyunu ısıtmak mümkündür.

Bu teknolojiyi büyük fabrikalarda ve firmalarda kullanmak, küçük evlere nazaran daha kolaydır. Bu sistemi kullanarak binaların havalandırması, ısınması ve bina serinletmesi sağlanabilir.

Güneş Duvarı
Güneş Duvarı

Büyük binalarda insanların daha sağlıklı nefes alabilmeleri için binanın havalandırma sistemine ihtiyacı vardır. Soğuk havada binayı ısıtmak için büyük bir enerjiye ihtiyaç olur. Solar enerji sistemi bina ısıtmasında kullanılır, bu hem enerji hemde paradan tasarruf sağlar. Bu sistemi kurmak için basit bir taşıyıcı kollektör kullanılır buda güneş ışığını toplamak için binanın dışına yani güney cephesine, siyah renkte ince bir solar panel yerleştirilir. Panelin üzerinde havanın içeriye girip çıkmasını sağlayan çok miktarda küçük delikler vardır. Panelle duvar arasında da yeteri kadar bir mesafe bırakılarak havanın sıcak havayla karışımı sağlanır. Isınan havada havalandırma sistemiyle binanın içine yollanır.

Büyük binalarda sıcak su ve bina ısıtması solar enerji sistemi kullanılarak sağlanır.

Bu sistemde solar panelle çalışan bir pompa ve ıs konventörü kullanılır ve binanın büyüklüğüne uygun depolama tankları bulunur. Bu solar sistemde iki ayrı solar toplama tekniği vardır.

Solar enerjide toplanan ısı bir binayı serinletmek içinde kullanılır. Bir ısı kaynağını serinletme için kullanmak insana mantıksız gelebilir ama bunu siz bu solar ısıyı, serinletme sistemini çalıştıran bir enerji kaynağı olarak düşünün.

Evinizde duvara asılı kullandığınız klimanız ise evinizi serinletmek için enerji kaynağı olarak elektrik kullanır. Solar serinleticiler de benzer teoriyle çalışır. Bu solar sistemler biraz daha karmaşık ve gelişmiş bir teknikle çalışırlar. Kimyasal bir yolla solar enerjiden serin hava elde edilir. Solar enerji aynı zamanda havayı buharlaştırma yoluyla serinletmede kullanılır bunun en tipik örneği ise evimizdeki nemi düşürücü Dehumidifier dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir