Ses tanıma sistemleri

Ses Karakteristiği
Herkesin sesi ağız yapısına göre farklılık göstermektedir. Ses karakteristiği kullanılarak yapılan biyometrik sistemlerde herkes sisteme belli bir sözcük veya kelime grubu söylerek kaydeder. Daha sonraki tanımlama işlemlerinde bu sözcük veya kelime grubu kullanılır.

Ses karakteristiği belirlenirken ses spektrogramına bakılır. Spektrogram basitçe dikey eksende insan sesinin frekansı, yatay eksende ise zaman bulunan bir grafiktir. Farklı konuşma tonları grafikte farklı şekillerin oluşmasını sağlayacaktır. Spektrogramlar ayrıca sesin akustik kalitesini göstermek için renkli de olabilirler.

Ses Tanıma sistemi

Bu sistemde onaylama ve tanımlama işlemleri için iris tarayıcı, el geometrisi okuyucu gibi aletlere gerek yoktur. Tanımlama için cep telefonundan konuşma bile yeterli olabilmektedir. Ancak bu sistemlerin kötü niyetli kişiler tarafından diğer sistemlere nazaran daha kolay bir şekilde devreden çıkarılabilme tehlikeleri vardır. Yetkili kişinin ses kaydı telefon vb bir kaynaktan kaydedildiğinde sistem güvenilirliği azalacaktır. Bunun önüne geçmek için ses tanıma sistemlerinde rastgele seçilen parolalar kullanılmaktadır. Parola oluşturmak için yetkili kişi tarafından bazı anahtar kelimeler önceden söylenip kaydedilir. Parola olarak belirlenecek anahtar kelime rastgele olarak seçilir ve kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir