RGB Nedir

RGB Video Sinyali Ne Demek?

RGB : üç temel rengin baş harflerin türetilmiş teknik bir terimdir. Kırmızı (R) , mavi (B), yeşil (G). Bu format çok uzun zamandır bilgisayar monitörlerinde kullanılmakta olan formattır ve temel olarak bir komponent video sinyalidir. RGB’de, renk bilgisi (C) üç temel renk olan kırmızı (R) , mavi (B) ve yeşil (G) ayrılarak taşınır. Senkronizasyon sinyali ise dördüncü bir kablodan ayrıca taşınır. Bazı durumlarda sync. Sinyali yeşil renk sinyali ile birleştirilerek taşınır. RGB’de parlaklık (Luma) sinyali renk sinyallerinin üzerine bindirilir.

RGB renk uzayı (ya da KYM renk uzayı), İngilizcedeki ‘Red’ ‘Green’ ‘Blue’, yani ‘Kırmızı’ ‘Yeşil’ ‘Mavi’ kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk uzayı olup en sık kullanılanlardandır.

RGB uzayına göre renklerin oluşturulması : Işığı temel alarak, doğadaki tüm renklerin kodları bu üç temel renge referansla belirtilir. Her renk %100 oranında karıştırıldığında beyaz ve %0 oranında karıştırıldığındaysa siyah elde edilir.

Bu uzayda, ana renkler olan kırmızı, mavi ve yeşil belirtilmediği için, bu ana renklerin tanımı değiştikçe, tüm renkler değişir.

İnternet’te kullanılan renk sistemi RGB renk sistemidir. Bunun sebebi, 1953’te ilk fotoğraf makinesi Polaroid’te ve ondan sonra da televizyonda Sony ilk olarak kullanmıştır. Günümüzde de tüplü ekranlarda, tarayıcılarda, televizyon ve manuel fotoğraf makinelerinde standart olarak kullanılır.
Kaynak: Vikipedi

1 thought on “RGB Nedir

  1. kaynak olarak rgb sinyali var bu sinyali lcd tv ye nasıl uylamam lazım
    lcd de normal anten girişi hdmı girişi vga girişi y yb yr girişi var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir