Resim Çözünürlüğü, Video Resolution Nedir?

Resim Çözünürlüğü, Video Resolution Nedir?

Çözünürlük nedir?

Video resolution hakkında teknik bilgiler
Resim çözünürlüğü resmin taşıdığı detayı tanımlar. Yüksek çözünürlük resimde daha fazla detay anlamına gelir. Resim çözünürlüğü değişik şekillerde ölçülebilir. Çözünürlük ölçüleri satırların görünürlüğü etkilmyecek şekilde birbirine ne kadar yakın olduğuna göre ölçülebilir.

Resim çözünürlüğü:
* Resim çözünürlüğü ekranda taradığı satır sayısına göre
* Yatay ve dikey piksel sayısına göre
* Yatay ve dikey piksel sayıları çarpılarak
ifade edilebilir.

Bu ifadelerin hiçbiri resmin kalitesini ifade etmez sadece resmin sınırlarını yani büyüklüğünü ifade eder.

Ekran çözünürlüğü bir veya görüntü modları dijital televizyon, bilgisayar monitörü ya da gösterim cihazının farklı sayısıdır piksel görüntülenebilir her bir boyutta. Özellikle görüntülenen çözünürlük katot ışını tüpü (CRT) ekranlar, düz ekranlar ( sıvı kristal ekranlar da dahil olmak üzere ) ve sabit resim elemanı (piksel) dizileri kullanan projeksiyon ekranlarındaki farklı faktörler tarafından kontrol edildiğinden, belirsiz bir terim olabilir.

Genellikle genişlik x yükseklik olarak, birimler piksel cinsinden olarak alıntılanır : Örneğin, “1024 × 768” genişliği 1024 pikseldir ve yükseklik 768 pikseltir. Bu örnekte normal olarak “on yirmi dört, yedi altmış sekiz” ya da “on yirmi dört yedi altı sekiz” şeklinde konuşulurdu.

“Ekran çözünürlüğü” teriminin bir kullanımı, plazma ekran panelleri (PDP), sıvı kristal görüntüler (LCD), Dijital Işık İşleme (DLP) projektörleri, OLED ekranlar ve benzeri teknolojiler gibi sabit piksel dizili ekranlar için geçerlidir ve sadece fiziksel sütun sayısını ve ekranı oluşturan piksel sıralarını (örneğin 1920 × 1080) ifade eder. Sabit bir ekrana sahip olmanın bir sonucu olarak, çok formatlı video girişi için, tüm görüntülerin, gelen resim formatını ekrana uydurmak için bir “ölçekleme motoru” (bir bellek dizisi içeren bir dijital video işlemcisi) gerekir.

Telefonlar, tabletler, monitörler ve televizyonlar gibi cihaz ekranları için, yukarıda tanımlandığı şekliyle sözcük özünürlüğünün kullanımı yaygın olmakla birlikte, yanlış bir isimdir. “Ekran çözünürlüğü” terimi genellikle görüntünün gerçekte oluşturulduğu ekranın piksel yoğunluğu hakkında herhangi bir şey söylemeyen piksel boyutları, her bir boyuttaki piksel sayısı (1920 × 1080) anlamında kullanılır: özünürlük düzgün anlamına gelir piksel yoğunluğu, birim uzunluğunda veya alan başına değil, piksel sayısı, toplam piksel sayısı. Dijital ölçümde ekran çözünürlüğü inç başına piksel cinsinden verilir(PPI). Analog ölçümde, ekran 10 inç yüksekse, yatay çözünürlük 10 inç genişliğinde bir kare boyunca ölçülür. Televizyon standartları için, bu genellikle “yatay çözünürlük, resim yüksekliği başına çizgiler” olarak ifade edilir. Örnek olarak, analog NTSC TV’ler genelde, havadan havai kaynaklardan “resim yüksekliği” başına 340 satırlık satır görüntüleyebilir; bu, sol kenardan sağ kenara gerçek resim bilgilerinin yaklaşık 440 toplam satırına eşdeğerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir