PPPoE Nedir

Point to Point Protocol over Ethernet – Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya İletişim Ne Demek

Point to Point Protocol over Ethernet terimi ethernet üzerinden noktadan noktaya iletişim anlamına gelir.

Veri bağlama katmanı (Data Link Layer) protokollerinden birisi olan PPP üzerinden iki noktanın iletişim kurması mümkündür. Bu protokol sayesinde kullanıcı kontrolü, veri sıkıştırma ve şifreli iletişim mümkündür.

PPP protokolü oldukça fazla alanda kullanılmaktadır, telefon iletişimi, fiber optik kablo ortamı, radio iletişim ortamı, cep telefonları gibi ortamlarda kullanılır. Örneğin ADSL hatların yaygınlaşması öncesinde Türkiyede de İnternet Servis Sağlayıcıları (Internet Service Providers, ISP) tarafından sunulan telefon hattı üzerinden bağlantı (Dial up) için telefon bağlantısı sağlandıktan sonra modem üzerinde PPP protokolü yaygın olarak kullanılmaktaydı.

Günümüzde ise ADSL hatların üzerinde yaygın olarak PPPoE (Point to point protocol over Ethernet, Ethernet üzerinden Noktadan Noktaya iletişim) veya PPPoA ( Point to Point Protocol over ATM, ATM üzerinden Noktadan noktaya iletişim) bu protokolün birer örneğidir.

PPPoE (Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya Protokolü), bir Ethernet yerel alan ağı üzerindeki birden çok bilgisayar kullanıcısını , telefon şirketi tarafından modem ve benzeri cihazlar için kullanılan ortak müşteri bina tesisatları vasıtasıyla uzak bir siteye bağlamak için bir şarttır . PPPoE, ofis veya bina yapmak için kullanılabilir; kullanıcıların tümü, ortak bir Dijital Abone Hattı (DSL), kablo modem veya İnternet’e kablosuz bağlantı paylaşmaktadır . PPPoE, yerel ağda birden fazla kullanıcıyı destekleyen Ethernet protokolüyle, çevirmeli bağlantılarda yaygın olarak kullanılan Noktadan Noktaya İletişim Kuralı’nı ( PPP ) birleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir