Piyasada yaşanan cctv rezaletleri

Piyasada yaşanan cctv rezaletleri:

* Kamera teknik değerlerinde SAÇMALIK, CİNAYET derecesinde YALAN değerler göstermek. Ülkemiz şu anda 550 – 600 – 625 TVL çözünürlükte olduğu iddia edilen çöplük ürünleriyle doludur. Hatta bazıları 825 TVL olduğunu iddia ettikleri kameraları 50 USD ye pazarlamaya çalışmaktadır.

* Uzakdoğu’dan kilo ile aldıkları, kalite kontrolden geçememiş, tapon dvr kayıt cihazlarını demir fiyatına satmaya çalışmaktadırlar. Piyasada 50 – 60 USD ye 16 kanal dvr cihazı satıldığına ve birilerinin maalesef bu ürünleri aldıklarına şahit oluyoruz. Bu cihazlardan bazıları çalışmakta en geç 2 – 3 ayda çöpe gitmektedir.

* Yine uzakdoğu’dan kilo ile alınan kalite testlerinden geçememiş hatalı, ayıplı, tapon güvenlik kameraları ( daha doğrusu kameraya benzeyen kutular ) 13 – 20 Amerikan Dolarına hemde 12 ay taksitle satılmakta, uyanık geçinen bazı güvenlikçiler bunları müşteriye takıp, ondan sonra müşterinin telefonlarına çıkmamaktadırlar!

* 1/4 kamerayı 1/3 güvenlik kamerası olarak satmak ( arada %30 fiyat farkı vardır)

* Mjpeg kayıt cihazını Mpeg4 veya H264 dvr cihazı olarak satmak ( arada 2 katı fiyat farkı vardır)

* Taiwan veya Çin’de merdiven altında üretilmiş NONAME image sensörlü, kameraya benzeyen kutuları , Sony image sensörlü veya Sharp image sensorlu güvenlik kamerası diye satmak ( renkli noname kameraların piyasa fiyatı 20 USD dir)

* CCTV sistemi montajı sırasında, içi HURDA BAKIR TEL KULLANARAK ÜRETİLMİŞ cctv kablosuna benzeyen, ortası bakır telli plastik bir nesne kullanmak. Başlangışta görüntü alınsa bile çok kısa sürede bakır tellerin oksitlenerek çöpe gideceğinden emin olabilirsiniz.

* Geçen yıllarda hurda bakır kullanılan cctv kabloları moda idi. 2012 yılı itibari ile piyasa aluminyum telden üretilmiş ithal kamera kabloları ile dolmuş bulunmaktadır ve metresi 18 Cent’ten satılmaktadır. Bu kabloları alan müşteriler maalesef 6 ay sonra içi çürümüş, kopmuş kablodan görüntü alamayınca akılları başlarına gelmektedir.

* Montajda trafolu adaptör kullanmak. Smps adaptör ile traflo adaptör arası fiyat farkı 3 – 10 usd arasıdır. Trafolu adaptor kullanıldığında; Ani gerilim yükselmelerinde kameralarınız yanacaktır. Bunun adı ENERJİ SORUNU olacak ve cebinizden ciddi bir rakam tekrar çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir