PIR Sensör Görünümlü Gizli Kamera

PIR Sensör Görünümlü Gizli Kamera

Gizli kameralar Mini güvenlik kamerası Minik gizli kamera

Pır dedektör görünüşlü gizli kameraPIR Sensör Nedir? ( PIR Passive Infrared sensor ) : hırsız alarm sistemlerinin en temel yardımcı ürünüdür. Ulkemizde genelikle hareket sensörü olarak adlandırılır. Hareket sensörü – hareket dedektörü – ısı sensörü – ısı dedektörü – insan algılayan dedektör – hareket algılayıcı diye de adlandırılan Pasif İnfrared Sensörler bir insan bir hayvan veya bir ateşin ısısını (sens eder – hisseder) algılayabilirler.

İnsan yada sıcak kanlı bir hayvan bu sensorler tarafından algılanabilen kızılötesi ışık (8 – 10mm arası) yayarlar. Bu özellik hırsız alarmlarında hareket algılama işleminde kullanılırlar. Ortamdan gelen ışık Freshnel lens / mercek filtre yardımıyla IR ışınların kırılma açılarını tam sensör üzerine düşürerek ışınların sensör üzerine odaklanmasını ve algılama mesafesinin arttırılmasını sağlar. Lens / mercek silindirik değil çokgen şeklindedir. İnsan veya canlı hareket ettiğinde sensör üzerine düşen ışık çokgen yapıdan dolayı kesilir tekrar gelir. Buradan hareketli bir canlı olduğu anlaşılır.

Pır dedektörler, hırsızlık alarm sisteminin kurulu olduğu her yerde kullanılır. Bu yüzden bir mağaza, market, ev, ofis vb. yerde iç ortamlarda PIR dedektör bulunması hiç yadırganmaz ve göse dahi çarpmaz. Çünkü kullanımı gerçekten çok yaygındır.

PIR sensör tipinde gizli kameralarda 1mm genişliğinde bir delikten görüntü alabilen bir pinhole kamera PIR dedektör kutusu içine monte edilmiştir. Pinhole gizli kamera bir hareket algılayıcı ( hırsız alarm sistemi pir dedektörü ) kutusu içine gizlenmiş olduğu için kesinlikle dikkat çekmez. Dışarıdan kamera olduğu fark edilemez. Bazı modellerde hareket dedektörü kutusu içinde gerçekten hareket algılayıcı + mikro kamera da olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir