Pinhole Kamera Nedir?

İğne gözü kamera ne demektir?

Pinhole gizli kamera. Herhangi bir oyuncak, eşya, tablo vs. içine monte edilir. Kalem ucu kadar 1mm lik delikten görüntü alırGizli Kamera Nedir? : Gizli kamera diye bir ürün yoktur. Çok küçük boyutlarda üretilen, fark edilmeden görüntü ve ses alabilen kameralara genelde GİZLİ KAMERA denilmektedir. İğne gözü kameralar bir oyuncağın içine, bir duvar saatine veya herhangi bir yere gizlenebilir. Ya da dış görünüşü yangın dedektörü, duman sensörü, hırsızlık alarm sistemi için kullanılan hareket algılama dedektörü ( pır sensör ) şeklinde olan gizli kamera çeşitleri olabilir.

Pinhole kamera nerede ve niçin kullanılır?

Gizli kameralar en çok güvenlik amacıyla ev veya iş yerlerinin bir taraflarına yerleştirilip kullanılır.
* Görüntü ve sesin, gerçekten fark edilmeden alınması istenebilir ( gizli izleme )
* Müşteri veya ziyaretçilerin rahatsız olmaması için minik kamera kullanılması ( örneğin bir pastane, kafede kamera sistemi çok gereklidir. Ancak bu yerlerde müşteriler kamerada görünmek istemezler. İşyeri sahibi ise hırsızlığı önleme ve güvenlik için kamera sistemi kurmak isterse kullanacağı ürün mini kamera veya mikro kameradır)

Tam profesyonel olan gizli kameralar ise insanın üzerinde taşıyabileceği boyutlarda küçültülmüş, ses ve görüntüyü alan aynı zamanda da bir kasete kayıt yapan seyyar (mobil) kameralardır. Habercilerin kullandığı kameralar bunlardır. Profesyonel gizli kamera insanların üzerine yerleştirilirler. Her ortama rahatlıkla girip çıkabilirler. Nereden ne şekilde bakılırsa bakılsın kesinlikle görülmezler.

Neden Gizli Kamera Kullanılır?

Gizli kamera insanları ve olayları en doğal haliyle görüntüler. Gizli kameranın bulunduğu ortamlarda eğer birileri diğer insanlara zarar verebilecek ( hırsızlık, tehdit, taciz, hakaret vb ) gizli ve kirli işler çeviriyorlarsa bütün bunlar gözler önüne serilir. Gizli kamera bu özellikleri nedeniyle yasadışı işler çeviren kötü insanların korkulu rüyası olmuştur.

Gizli Kamera Kullanımında Dikkat edilecek Hususlar

Mesela bir tehdit olayının, bir taciz olayının, rüşvet alışverişinin ya da hırsızlık anının görüntülenmesi hiçbir zaman suç sayılmaz. Buna karşılık soyunma kabinlerinde, muayene odaları ya da yatak odalarında habersiz yapılan gizli kamera çekimi tam bir suçtur. Tüm müşterilerimizin ilgili kanun, yönetmelik ve genel ahlak kurallarına uygun kullanımını öneririz ve Tüm kanuni sorumluluğun kendilerine ait olduğunu hatırlatırız. Dünya’nın tüm uygar ülkelerinde insanların rızası dışında görüntü ve ses kayıtlarının yapılması yasak ve suçtur.

Kamera sistemi kurulan bir iş yeri, mağaza, okul, kreş, pastahane vb. yerin girişine “BU İŞ YERİNDE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ VARDIR” şeklinde uyarı bulundurulması zorunludur. Gizli video ve ses kaydı konusunda sorumluluk tamamen bu sistemi kuran müşteriye aittir. Türksan çözüm ortakları gizli kamera sistemini tavsiye etmezler. Özellikle dadı izleme, bebek kamera sistemlerinde gizli kamera kullanımı şeklinde yaygın bir hatalı alışkanlık vardır. Dadı izleme sistemlerinde özellikle açık kamera sistemi kurulup bu dadıya bildirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir