Pan Tilt Zoom Motorlar

PTZ motorları ne işe yarar?

PTZ motorları güvenlik kameralarının hareket ettirilmesinde kullanılırlar. Ptz motoru günlük yaşamda pan tilt zoom motor olarak anılır.

Pan : kameranın sağa sola hareket ettirilmesi
Tilt : Kameranın aşağı – yukarı hareketi
Zoom : kamera lensinin ileri – geri / yakın uzak hareketi

Pan tilt zoom motorlar 2 farklı kategoride gruplanır:
1. Kullanım yerine göre
– Dahili tip ptz motorlar
– Harici tipte ptz motor

2. Üretim teknolojine göre
– Standart ptz motorlar : Dahili / harici ( klasik kontrol cihazları ile kumanda edilir )
– Datalı ptz motor : dahili / harici ( RS 485 protokolü ile bilgisayardan veya dvr cihazdan kontrol edilebilir)

PTZ motorun parçaları

Gövde : Genellikle alüminyum çan şeklindeki bir kapaktan oluşur veya bazı modellerde abs plastik gövdeler bulunur.
* PTZ kontrol kartı : PTZ kontrol kartı, mekanik hareketlere dönüştüren RS485 verilerini işler.
* PTZ Kontrol Panosu – Bu PTZ kontrol panelinde dip anahtarlar (beyaz anahtarlarla kırmızı blok) vardır. Bu, kameranın protokolünü ve kimliğini değiştirmenizi sağlar. Bazı kameralar OSD (Ekran Üstü Görüntüleme) menüsünden yapılandırılır.
* PTZ Pigtail : güç, video, ağ, ses ve alarmları bağlamayı sağlayan kameradan çıkan kablo.

PTZ motorları kameranın; yukarı, aşağı, sol ve sağ işlevleri yerine getirmesine izin veren küçük motorlardır. Oklarla işaretlenmiş iki adımlı motorlar; yukarıdaki hareket yukarı ve aşağı hareketleri, alttaki ise sol ve sağ hareketleri kontrol eder.

Not: Bir PTZ kamerada kullanılan motorlar, daha yüksek devir ve moment gerektiren standart elektromanyetik motorlara kıyasla daha hassas bir hareket sağlayan basamakları (dişler) kullanan basamaklı motorlar olarak bilinir. Aşağıda, bir elektromanyetik motorun ve basamak motorunun iki canlandırılmış örneği verilmiştir.

RS485, iki veya daha fazla cihaz arasındaki iletişim için kullanılan basit bir protokoldür. RS-485’in doğası, parazitsiz yan gç veya elektriksel olarak gürültülü ortamlarda PTZ verisinin iletilmesini sağlar. CAT6e kablosunda 1600 ft’de çalışması test edilmiştir.

Ptz Teknolojileri

Şu anda PTZ’ler üç farklı teknolojiye sahiptir
1. Analog: 300 metrelik bir Video ve RS485 Aralığı’na sahiptir, ancak voltaj düşmeden önce sadece 50 metreye kadar güç verilebilir. Güç sınırlamasına karşı koymanın iki yolu şudur:

2. IP: standart ağ sınırlamasından dolayı 300 ft sınırına sahiptir. Güç, video ve RS485, tek bir CAT6e kablosuyla çalıştırılabilir; ek ekipman olmaksızın menzilini arttırmanın bir yolu yoktur. 300 fit sınırını aşmanız durumunda, 300 ft daha uzatmanıza izin veren bir POE enjektörünü kullanabilirsiniz.

3. HD-CVI: HD-CVI 1600 ft video ve RS485 sınırına sahiptir. CAT6e’yi hem RS485 hem de Video için kullanabilirsiniz; video için 1600 fit aralığına izin vermek için video balunlara ihtiyacınız olacak. Güç, analog kameralar ile aynı sınırlamaya sahiptir ve kameranın gereksinimlerine bağlı olarak lokal güç veya daha yüksek nominal 12V 2-5 amper gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir