Pan Tilt Nedir

Pan tilt tarama motoru ne demek?

Pan tilt tarama motoru : Güvenlik kamerası veya muhafaza ptz motor üzerine monte edilir. Pan-Tilt tarama motorları, ptz kontrol ünitesi vasıtasıyla kameranın istenilen noktaya hareketini sağlar. Bu sağa sola, aşağı yukarı hareket sayesinde kamera bakılmak istenen yere yönlendirilmiş olur. Ptz motoru otomatik olarak (önceden belirlenen tarama açısında) sürekli yatay (sağa-sola) ve dikey (yukarı-aşağı) tarama yapabilir.

Ptz motoru :
– Kullanım yerlerine göre : dahili hareket motoru, harici ptz motorları
– Üretim tekniğine göre : datalı ptz motoru ( rs485 kontrollu) ve elektro mekanik pz tilt motoru olarak gruplanır.

PTZ kontrolleri ile kullanılan profesyonel video kameralar içinde televizyon stüdyoları , spor etkinlikleri ve diğer alanlarda. Genellikle robos olarak adlandırılır , robot kameranın bir kısaltmasıdır . Bu sistemler uzaktan otomasyon sistemleri ile kontrol edilebilir . PTZ kontrolleri genellikle kameralar olmaksızın ayrı olarak satılır, ancak Fletcher kameralarındaki gibi bir set olarak da satılabilir.

PTZ pan , tilt ve yakınlaştırma için kısaltmadır ve kameranın hareket seçeneklerini yansıtır. Diğer kameralar türleri, ePTZ veya sanal pan-tilt-zoom (VPTZ) olup, yüksek çözünürlüklü bir kameranın görüntünün bir bölümünü dijital kamera hareketi olmadan dijital olarak yakınlaştırıp kaydırmaktadır. Ultra düşük bant genişliği gözetim akış teknolojileri, genel bant genişliği kullanımını artırmadan kullanıcı tanımlı alanları daha yüksek kalitede akışı sağlamak için VPTZ’yi kullanır. Bu tip izleme kameraları , tam bir görüş alanını tam kalitede kaydeden dijital bir video kaydediciye bağlıdır .

PTZ Kameralar, gözetim, video konferans, canlı yayın, ders çekimi ve uzaktan eğitim gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılır.

PTZ kamera yeniliği, kameradaki video klibi tarafından üretilen piksellerin değişimini izleyen yerleşik bir yazılım programıdır. Pikseller fotoğraf makinesinin görüş alanı içerisindeki hareketi nedeniyle değiştiğinde, kamera aslında piksel değişikliğine odaklanabilir ve piksel dalgalanmasını video yongasında ortalayacak şekilde kamerayı hareket ettirebilir. Bu işlem kamera hareketini takip eder. Program kamera, hareket eden nesnenin boyutunu ve kameradan hareket mesafesini tahmin etmesini sağlar. Bu tahminle, kamera, toplam görüntüleme alanının bir yüzdesi olarak piksel dalgalanmasının boyutunu dengeye getirmek için kameraların optik lensini içeri ve dışarı ayarlayabilir. Hareket kameraların görüş alanından çıktığında, kamera otomatik olarak önceden programlanmış veya “park edilmiş”

Pan-tilt-zoom kameralar, modern gözetim sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olabilir. İlgiyi şüpheli olaylara yönlendirebilirler. Bu tür kameralarla gözlemlenebilen bir yöntem, PTZ kameranın istenilen konuma kaydırıp eğilebilmesini ve hedef hareketleri izleyebilmesini ve / veya izleyebilmesini sağlayan geniş bir alanı izleyen ana kameralara dayanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir