Pal Ntsc Secam Video Formatı Nedir?

Pal Ntsc Secam Video Formatı Nedir?

Görüntü formatı nedir? Pal ne demektir? Ntsc ne demektir?

TV’ de izlenilen tüm görüntüler yatay ve dikey olarak çizgilerden oluşur ve biz bu çizgilerin birleşimini görüntü olarak görürüz.

Görüntüde kaç yatay ve dikey kaç çizgi olacağı ve bu çizgilerin içinde hangi bilgilerin yer alacağı NTSC veya PAL ile kodlanmış olmasına göre değişkenlik gösterir. Türkiye’de PAL sistemi kullanıldığı için PAL görüntü formatının ortaya çıkışını biraz incelemek faydalı olacaktır.

PAL, Phase Alternating Line ifadesinin kısaltmasıdır.Televizyon yayınlarından kullanılan bir renk-encode sistemidir.
Dünyada kullanılan diğer görüntü formatları SECAM v NTSC’ dir. 1950 li yıllarda Avrupa ülkeleri renkli televizyona geçmek istediğinde Amerikan NTSC standartının Avrupa şebeke frekansı olan 50 Hz AC’ ye uygun olmadığı görülmüştür. Bunun yanında NTSC ‘ nin kötü transfer şartlarında renk atlama gibi zayıflıklarından ötürü yeni bir görüntü formatı oluşturma ihtiyacı doğmuştur. Amaç 50 hz resim frekansına sahip bir renkli televizyon görüntü formatı oluşturmaktır.
PAL ve NTSC formatlarının teknik özelliklerini biraz inceleyecek olursak :

PAL
625 yatay çizgi
25 fps ( 50 field, interlaced )

NTSC
525 yatay çizgi
30 fps ( 60 field, interlaced )

Bu değerlerden anlaşılacağı üzere PAL formatı saniyede 15625 yatay çizgi gösterirken NTSC formatı saniyede 15750 yatay çizgi gösterebilir. Bu durumda PAL daha fazla yatay çizgi gösterdiği için daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Ancak NTSC’ de resimleri daha hızlı ( saniyede 30 kez ) yenilediği için bir avantaj sağlar.

NTSC ve PAL arasındaki diğer bir farkta renk sinyalleri açısından oluşur. PAL 4.43 MHz renk sinyali kullanırken NTSC görüntü formatı ise 3.58Mhz renk sinyali kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir