PAL Nedir

PAL Formatı, Phase Alternating Line Ne Demek?

PAL Phase Alternating Line ; Türkiye, İngiltere ve Avrupa’da kullanılan TV sinyal standartıdır. Dünyada en çok kullanılan renk kodlama sistemidir. PAL analog bir format olup televizyon yayın sistemlerinde kullanılır. Birçok farklı versiyonu bulunan PAL’ın ortak özelliği 625 yatay hat, 25 görüntü/saniye (50cps) olmasıdır. Sistemi Walter Bruch, Almanya’da geliştirdi, ilk kez 1963’te ortaya çıkarıldı.

Pal formatın tarihçesi
1950’lerde Batı Avrupa ülkeleri renkli televizyon kullanımını planlamaya başladı ve NTSC standardının, zayıf iletim koşullarında renk tonu değişimi de dahil olmak üzere bazı zayıf yönleri gösterdiği ve Avrupa’nın coğrafi ve hava şartlarıyla ilgili olduğu düşünülerek büyük bir sorun haline geldiği sorunu ile karşı karşıya kaldılar. tikellikler. NTSC’nin eksikliklerinin üstesinden gelmek için alternatif standartlar geliştirildi ve PAL ve SECAM standartlarının geliştirilmesine neden oldu. Hedef, saniyede 50 alan (50 hertz ) Avrupa resim frekansı için bir renkli TV standardı sağlamak ve NTSC ile olan sorunları ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmaktı.

PAL tarafından geliştirilen Walter Bruch de Telefunken Hannover, içinde Almanya’dan Dr. Kruse ve önemli girişi olan, Gerhard Mahler ( de ) . Bu format, 1962’de, Bruch’u mucit olarak göstererek 1962’de Telefunken tarafından patentlendi ve 3 Ocak 1963’te Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) üye olarak açıklandı . Sorulduğunda, mucidin yanıtladığı “Bruch” değil, neden sistemin “PAL” olarak adlandırıldığı soruldu. bir “Bruch sistemi” nin muhtemelen çok iyi satmayacağını (“Bruch” yandığını “kırmak” anlamına gelir). İlk yayınlar Haziran 1967’de İngiltere’de başlayıp, o yılın sonlarında Batı Almanya’yı izledi. [1]Başlangıçta yayın standardını kullanan bir BBC kanalı 1964’te “625 hat” ı tanıtmak için İngiltere’de ilk TV hizmeti olan BBC2 idi . Telefunken PALcolor 708T, ilk PAL ticari TV setiydi. Bunu Loewe-Farbfernseher S 920 ve F 900 izledi.

Telefunken daha sonra Fransız elektronik üreticisi Thomson tarafından satın alındı . Thomson de aldım Compagnie Générale de televizyon nerede Henri de France SECAM geliştirdiği ilk Avrupa Standardı renkli televizyon için. Şu anda Technicolor SA olarak anılan Thomson, RCA markasına da sahip ve onu diğer şirketlere lisanslıyor; Bu markanın yaratıcısı olan Radio Corporation of America , Thomson’ın dahil olması için NTSC renkli TV standardı oluşturdu.

PAL terimi genelde NTSC ile birlikte kullanılan 525 çizgi / 60 Hz ( 480i ) sistemden ayırt etmek için genelde 625 çizgi / 50 Hz ( 576i ) televizyon sistemine göndermek için gayriresmi ve biraz yanlış kullanılmıştır. Buna göre, teknik olarak diskler ne PAL ne de NTSC kodlanmış sinyal taşımamasına rağmen , DVD’ler PAL veya NTSC (satır sayısı ve kare hızına göre) olarak etiketlenmiştir. CCIR 625/50 ve EIA 525/60 bu (hat sayısı ve saha hızı) standartlara uygun adlardır; PAL ve NTSC ise sinyaldeki renk bilgisini kodlama yöntemleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir