Quad Nedir

Quad cihazı – Ekranda dörtlü gösterim hakkında bilgiler

Ouad cihazı – Ekranda dörtlü gösterim : Quad kelimesinin anlamı dörtlü ,dörtleme demektir. 4 adet güvenlik kamerası görüntüsünü tek bir monitörde aynı anda göstermeye yarar. Quad cihazı kamera seçici cihazın sahip olduğu özelliklerin tümüne sahiptir. Kayıtsız kamera sistemi uygulamalarında tercih edilir.

Piyasada 4 kanal quad en çok kullanılan modeldir. Diğer quad modelleri;
– 8 kanal quad. 8 kameranın görüntüsünü tek ekranda gösterir. 8 kanal kullanıldığında görüntü realtime olmaz. 4 + 4 iki sayfa halinde canlı izleme yapılabilir
– 16 kanallı quad. 16 kanl kamera görüntüsünü tek monitörde gösterir. 16 kanal kullanılırsa görüntü birebir olmaz. 8 + 8 iki sayfa halinde canlı izleme yapılabilir.

Quad görüntüleri dört kameradan alırlar, dijitalize edip yeniden boyutlandırarak tek bir monitörde görüntüleyebilir ve tek bir VCR’de kayıt yapabilirsiniz. Bazı Quad’ler ek özellikleri tek bir pakete dahil eder. Sofistike Dörtgenler, tek kameraları, kameralar arasında sıralamayı ve aynı anda dört görüntüyü de görüntülemenizi sağlar. Her kamera için genellikle alarm girişi, video kaybı göstergesi ve kamera başlıkları bulunur. Uzaktan çalıştırma kullanılabilir. Sekiz kamera girişi alan ve tek tek, sıralı ve dört kamerayı aynı anda (1-4 veya 5-8) görüntüleyen “iki sayfa” Quadsü mevcut. Quadler on yıldır ya da daha uzun süredir. Hâlâ çok çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Birçok üretici Quads yapıyor.

Quad Avantajları:
Quadler, birçok özelliği tek bir cihazda birleştirerek tek bir ön panelden küçük bir sistem kontrolü sağlar. Dört kamera bir monitörde gösterilir ve bir VCR’ye kaydedilir (8 çift sayfa Quad). Standart Quads ile tüm kameralar aynı anda görülebilir ve aynı anda kaydedilir. Ekipman ve alan üzerinde önemli tasarruflar var. Tek bir operatör için rahat görüntüleme imkanı sağlayan küçük sistemlerin daha iyi kontrolü elinizde.

Quad dezavantajlar:
Kaydedilen görüntüler Quad biçimde kaydedilir. Ayrıntıları daha küçük bir resimle kasetten görmek genellikle zordur. Çoğu Quad, görüntü oynatımında “tam ekrana yakınlaştırma” yapabilmenizi sağlar. Bu, dört boyutlu görüntüyü incelenmek üzere tam ekrana genişletir. Bu görüntü, genellikle düşük çözünürlük nedeniyle yetersiz olarak kabul edilir (piksel sayısı veya Quad görüntüdeki tarama çizgileri, tüm monitör ekranını dolduracak şekilde genişletilir). Görüntülemek için kalan az resim netliği var. İki sayfa dörtgeniyle aynı anda yalnızca dört kamera kaydedilebilir. Görüntülemek ve kaydetmek için dört seti olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir