OSD Nedir

On Screen Display Ne Demek?

Osd terimi İngilizce On Screen Display kelimelerinin kısaltılmış bir teknik terimdir ve bazı ileri özelliklere sahip gelişmiş güvenlik kameralarında bulunan, anahtar veya butonlar vasıtasıyla yapılabilecek tüm kamera ayarlarının ekran üzerinde de yapılabilmesini sağlayan özelliğe verilen isim.

Osd tarihçesi
Geçmişte, TV setlerinde yapılan çoğu ayarlama, potansiyometreler ve anahtarlar gibi analog kontrollerle yapıldı . Bu daha yakın zamanda tek renkli taşınabilir TV’lerde de kullanıldı. Uzaktan kumandalar icat edildikten sonra dijital düzenlemeler yaygınlaştı. LED , LCD veya VFD tabanlı harici bir ekrana ihtiyaç duydukları için . Bu ekran dahil olmak üzere imalat maliyetleri arttı.

Ne zaman elektronik daha gelişmiş hale geldi bir OSD için fazladan cihazların eklenmesi ikinci gösterim cihazı ekleyerek daha ucuz olduğu ortaya çıktı. TV ekranları çok daha büyük hale geldi ve küçük bir ikinci ekrana kıyasla çok daha fazla bilgi gösterebilirdi. OSD’ler, OSD video bellekteki okumayı TV sinyaliyle senkronize ederek resim üzerinde üst üste grafik bilgi görüntüler.

İlk OSD donanımlı televizyonların bazıları 1970’lerin sonlarında RCA tarafından tanıtıldı , sadece ekranın alt kısmında kanal numarasını ve günün saatini görüntüledi. RCA ve Telefunken ile birlikte tasarlanmış General instruments (GI) varactor tuning chip setine bir OSD yongası eklendi. Orijinal OSD, otomatik ayar sırasında karlı bir ekranla karşı karşıya kalan kullanıcıları yatıştırmaktı. Orijinal mimarinin ilk ortaya çıkıncaya kadar bir mesele olarak görmediği bir şey. Bir ekran verildiğinde, sonraki yinelemede, saati ve tarihi görüntülemek için gerçek zaman saati (RTC) eklemek basitti. [ Kaynak belirtilmeli ] 1980’lerde OSD özellikli TV’ler gibi, daha yaygın olmaya başladı Zenith ‘ın ‘Sistem 3’ serisi.Akai , ekran programlamanın getirilmesi de dahil olmak üzere 1980’lerde VCR’lerde OSD’nin tanıtımıyla alakalı. 1990’lı yılların ortalarına gelindiğinde, bu ekranlara sahip VCR’ler yaygınlaştı. Bu, VCR’deki VFD’nin veya LCD’nin boyutunu (ve maliyetini) azaltmayı mümkün kıldı . Sonuç olarak, VCR’lerin popülerliklerinde düşüşler ve fiyatlar düştüğü için, birçok üretici, dahili ekranı tamamen ekran üstü ekrana bırakarak tamamen düşürdü. Tüm DVD oynatıcılar ayrıca ekran üzeri ekranlar da kullanmaktadır. Birçok PAL televizyon seti, maliyetleri daha da düşürmek için dahili Teleteks kod çözücüsünün grafik oluşturma sistemini kullanmaktadır.

Daha yakın zamanlarda (2005 yılının başından itibaren ), CRT tabanlı TV setlerindeki düşüş ve LCD / plazma televizyonlarındaki yükseliş, OSD işlevlerini ana grafikler içine entegre etmek daha uygun maliyetli olduğu için, adanmış OSD cihazlarının kullanımının ve kullanılabilirliğinin azaldığını gördü işlemci. Modern LCD televizyon monitörleri genellikle sadece iki veya üç entegre devreden oluşur. Adanmış OSD gerçekleştirmek için entegre devrelerin örnekleri MAX7456 ve STV5730. Her ikisi de NTSC veya PAL ile çalışır, var olan bir sinyalle karıştırma veya kendi kendine üretme. Her ikisinin de biraz farklı yetenekleri var. Bu, PIC video üst üste imza koyucu tarafından da yapılabilir .
Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir