Odak Uzaklıklarına Göre Lensler

Odak uzaklıklarına göre lensler hakkında bilgiler

Kamera lensleri odak uzaklığına göre dört grupta incelenir :
> Sabit odak uzaklığına sahip cctv lensleri ( sabit lens, fiz lensler )
> Değişken uzaklığına sahip kamera lensleri (varifocal lens – ayarlı lensler : 2.8 – 8mm veya 6 – 60mm lensler vs.)
> Manuel zoom lensler odak uzaklıkları geniş bir aralıkta değişebilir. (6-36mm, 6:1 gibi)
> Motorlu zoom lensler, manuel zoom lenslerle prensipte aynıdır ama oda uzaklığını değiştirmek için lensin içindeki motor kullanılır.
Çevre ışık şartlarına göre lens iris kontrolü önem kazanır. İnsan gözünde iris ortamdaki ışık miktarı arttıkça göze gelen ışığı normal seviyede tutmak için kısılır, azaldıkça daha fazla ışık almak için açılır. Lenslerdeki irisin çalışma prensibi de aynıdır.

Odak uzaklığı
Bir merceğin odak uzaklığı belirli mesafelerde görüş alanını belirler. Bu, bu bölümün ilerleyen bölümlerinde verilen formülden hesaplanabilir veya çoğu lens tedarikçisi tarafından sağlanan tablolardan elde edilebilir. Çoğu üretici, aynı zamanda, objektif odak uzunluğunu sahne boyutundan ve nesne mesafesinden hesaplayan basit, slayt veya döner hesap makineleri sunar. Odak uzaklığı ne kadar uzun olursa görüş açısı o kadar dar olur. Kesinlikle doğru olmamasına rağmen, 25 mm’den daha uzun bir odak uzaklığına sahip merceklere genellikle zum lensleri denir. Lensin odak uzaklığı, doğru alanın göründüğünden ve ayrıntı derecesinin kabul edilebilir olmasını sağlamak için dikkatli seçimi gerektirir. Başparmak kuralı, monitörde bir kişinin ‘ekranın yüksekliğini en az% 10’unu temsil etmesi’ görmesini ‘gerektirir. Bu bağlamda ‘görme’, bunun bir kişi olduğuna karar verebilmek demektir. Bilinen bir kişiyi belirleyebilmek için ekran yüksekliğinden en az% 50 ve tercihen% 60 olmasını gerektirir. Bilinmeyen bir kişi ekran yüksekliğinin en az% 120’sini işgal etmelidir.

Sabit Odak Uzaklığı
Bu tür lenslere bazen monofokal lens adı verilir. Adından da anlaşılacağı üzere, kesin görüş alanı sabitlendiğinde ve sistem kullanılırken değişiklik yapılmasına gerek olmayacağı zaman belirtilir. Görüş açısı, sağlanan tedarikçinin teknik özelliklerinden veya çizelgelerinden elde edilebilir. Genellikle 3.7mm’den 75mm’ye kadar olan odak uzunluklarında mevcuttur. Objektif ile kamera arasına 2x adaptör eklenerek daha uzun odak uzaklığı elde edilebilir. Bunun, f sayısının iki kat arttıracağına (kameraya erişen ışık miktarının azaltılmasına) dikkat edilmelidir. Bunlardan daha uzun odak mesafeleri gerekiyorsa, bir zoom lensi kullanmak ve buna göre ayarlamak gerekecektir.

Çok geniş açılı mercekler hariç, diğer merceklerin odaklamayı ayarlamak için bir halkası vardır. Buna ek olarak, kameralar, görüntüleme cihazını mercek pozisyonuna göre mekanik olarak hareket ettiren bir odaklama ayarı içerir. Bu, objektiflerin geri odak uzaklığında küçük değişiklikler ve cihazın fotoğraf makinesinde monte edilmesi sırasında üretim toleranslarına izin vermek içindir. Doğru odaklama, bu iki ayarın yapılmasını gerektirir. Prosedür, en iyi odaklamanın gerekli olduğu sahneyi belirlemek ve daha sonra lens odaklama halkasını orta konuma getirmektir. Ardından kamera mekanik ayarını maksimum netlik için ayarlayın. Son hassas odaklama, lens halkası kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Kameralara mekanik olarak odaklanmak, arka odak olarak adlandırılır, çünkü orijinalde kamera arkasındaki bir vida, tüpü bir raf mekanizması üzerinde hareket ettirmiştir. Modern kameralar artık birçok mekanik ayarlama özelliğine sahiptir. Bazıları yan tarafta veya üstte vidalar var, bazıları arkada duruyor. Ön tarafta mekanik ayarı olan ve her iki objektif formatını da alabilen kombine bir C / CS montaj aparatı bulunan kameralar var. Objektifin odak uzunluğu ne kadar uzun olursa odaklama o kadar kritiktir. Bu, bu bölümün ilerleyen bölümlerinde açıklanan alan derinliğinin bir fonksiyonudur.

Değişken Odak Uzaklığı
Bu, sınırlı bir manuel odak uzaklığı ayarı olan bir lens tasarımıdır. Oldukça kısa bir odak uzaklığına sahip olduğu için kesinlikle zum lensi değildir. Genellikle iki standart mercek arasına düşebilecek görünümdeki sahnenin daha hassas ayarlanması gereken dahili durumlarda kullanılırlar. Ayrıca, küçük bir ilave maliyet için bir sistemdeki tüm kameralar için bir lens belirtilebilecekler de yararlıdır. Bu, görüşlerin tam olarak doğru olmaması durumunda çok fazla yükleme zamanı ve lens değiştirmek için dönüş ziyaretlerinin maliyetini azaltır. Perakende satış mağazaları ve ofisler gibi küçük ve orta ölçekli küçük iç tesisatlarda yer alan şirketler için stok tutumundan tasarruf edebilirsiniz. Sistemlerin standartlaştırılmasını ve maliyetlerin çok daha kolay olmasını sağlar.

Manuel Zoom Lens
Bir zoom lensi, odak mesafesinin bir aralıkta manuel olarak değiştirilebileceği bir lens. Genellikle bu, mercek gövdesindeki tırtıklı bir halka vasıtasıyla yapılır. ‘Yakınlaştırma’ anlamını taşır ve bu nedenle bir lensi normal odak uzaklığından daha uzun sürede bulur. (25 mm’den fazla deyin.) Yakınlaştırma oranı, örneğin en uzun odak uzaklığının en kısa olanın 6 katı olduğu anlamına gelen 6: 1 olarak belirtilir. Bir zoom lensini tanımanın olağan biçimi, format boyutu, yakınlaştırma oranı ve en kısa ve en uzun odak uzaklığına bağlıdır. Örneğin, 2/3 “, 6: 1, 12.5mm ila 75mm. Hem fotoğraf makinesini hem de objektif formatını oluştururken büyük özen gösterilmelidir. Daha önce açıklanan objektifin odak uzunlukları 2/3 “bir kamera üzerinde ancak 1/2” bir kamerada 8 mm ila 48 mm arasında eşdeğer bir menzile sahip olacaktı.

Motorlu Zoom Lens
Manuel zoom lensleri, CCTV sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaz, çünkü kameranın eğim açısı, objektif büyültülüp küçültülürken sık sık değiştirilmesi gerekir. Bir zoom lensi için en yaygın gereklilik, bir pan eğme ünitesi ile birlikte kullanılır. Objektif zoom halkası minik DC motorlarla hareket ettirilir ve uzaktan kumandadan çalıştırılır.

Daha küçük kameraların ve uzun odak uzaklığı lenslerin geliştirilmesiyle, kamera / lens kombinasyonunun montajı yöntemi dikkate alınmalıdır. Objektifin kameradan önemli ölçüde daha büyük olduğu ve objektifi desteklediği fotokopi makinesiyle sıkı bir şekilde monte etmesi gerekebilecek birçok durum söz konusudur. Diğer durumlarda hem kamera hem de objektif için sağlam destekler sağlamanız gerekebilir. Bir gövde veya montaj seçerken kamera ve mercek boyutları ve ağırlıkları arasındaki ilişkiyi daima kontrol edin. Muhafazaların çoğunun üreticisi aksesuar olarak lens desteği sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir