NTSC Formatı Nedir

NTSC Television Standards Committee Nedir?

NTSC Television Standards Committee ; Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Televizyon Standartları Komitesinin televizyon sinyalleri için geliştirdiği standarttır. Başta ABD, Kanada olmak üzere dünyanın birçok yerinde kullanılan bir renk kodlama sistemidir. RCA ve NBC firmaları tarafından geliştirilen bu formatın daha sonraları birçok farklı versiyonu geliştirilmiştir. NTSC sistemlerinin ortak özelliği 525 yatay çizgi, 30 görüntü/saniye (60cps) olmasıdır.

Ntsc formatın tarihçesi
Ulusal Televizyon Sistemi Komitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde ülke çapında bir analog televizyon sisteminin uygulanmasıyla ilgili şirketler arasında çıkan çatışmaları çözmek için 1940 yılında ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından kurulmuştur . Mart 1941’de komite , Radyo Sanayicileri Derneği (RMA) tarafından yapılan 1936 önerisine dayanan bir siyah beyaz televizyon için teknik bir standart yayınladı . Körelmiş yan bant tekniğindeki teknik ilerlemeler , görüntü çözünürlüğünü artırma fırsatı verdi. NTSC 525 tarama çizgisini RCA’nın 441 tarama çizgisi standardı (zaten RCA’nın NBC tarafından kullanılıyor) arasında bir uzlaşma olarak seçtiTV ağı) ve Philco ‘in ve DuMont 605 ile 800 tarama hatlarının sayısını arttırmak için arzu var, standart tavsiye edilen bir çerçeve hızı , iki oluşan saniyede 30 kare (resim), geçmeli alanları kare başına alan başına 262,5 satır ve saniyede 60 alan. Son tavsiyedeki diğer standartlar , 4: 3 en-boy oranı ve ses sinyali için frekans modülasyonu (FM) idi (ki bu zaman içinde oldukça yeni idi).

Ocak 1950’de komite, renkli televizyon standartlaştırmak için yeniden kuruldu . FCC, Ekim 1950’de CBS tarafından geliştirilen bir renkli televizyon standardını kısaca onayladı. CBS sistemi mevcut siyah-beyaz alıcılarla uyuşmuyordu. Dönen bir renk çarkı kullandı, tarama satırlarının sayısını 525’den 405’e düşürdü ve tarla hızını 60’dan 144’a yükseltti, ancak saniyede 24 kare etkili bir kare hızına sahipti . Rakip RCA’nın kanuni hareketi Haziran 1951 yılına kadar sistemin ticari olarak kullanılmasını engelledi ve düzenli yayınlar yalnızca tüm renkli televizyonların imalatından önce birkaç ay sürdü Savunma Hareketi Ofisi tarafından yasaklandıGörünen o ki, Kore Savaşı nedeniyle Ekim ayında. CBS, Mart 1953 yılında sistemini iptal ve FCC işbirliği RCA ve PHILCO dahil olmak üzere birçok şirket tarafından geliştirilen NTSC renk standardı ile, 17 Aralık 1953 tarihinde değiştirdi.

Aralık 1953’te FCC, oysa şimdi NTSC renkli televizyon standardı (daha sonra RS-170a olarak tanımlandı) ne oybirliği ile onayladı . Uyumlu renk standardı, mevcut siyah-beyaz televizyonlarla geriye doğru uyumluluğu korudu. Renk bilgisi, tam 315/88 MHz’lik bir renk taşıyıcısı (genellikle 3.579545 MHz veya 3.58 MHz olarak tanımlanmaktadır) getirilerek siyah-beyaz görüntüye eklenmiştir . Kesin frekans, renk sinyalinin yatay hat hızında modülasyon bileşenleri, parlaklık sinyalinin yatay çizgi hızı modülasyon bileşenleri arasında tam olarak düşecek, böylece renk sinyalinin hafif bozulma ile ışıklılık sinyalinden filtrelenmesini sağlayacak şekilde seçildi parlaklık sinyalinin. Sınırlamaları nedeniylerenk standardı ilan edildiğinde frekans bölücü devreler renk alt taşıyıcı frekansı küçük tamsayılar, bu durumda 5 × 7 × 9 / (8 × 11) MHz ile birleştirilen bileşik frekans olarak oluşturuldu. Saniyede 15.750 hattan yatay hat hızı saniyede yaklaşık 15.734 hat (3.579545 × 2/455 MHz = 9/572 MHz) düşürüldü ve çerçeve hızı saniyede 30 / 1.001 ≈ 29.970 kareye düşürüldü ( saniyede 30 kareden yatay çizgi hızı 525 satır / çerçeveye bölünür). Bu değişiklikler yüzde 0.1 oldu ve mevcut televizyon alıcıları tarafından kolayca tolere edildi.

NTSC “uyumlu renk” sistemini kullanan bir programın ilk kamuya duyurulmuş ağ televizyon yayını , ağın karargahında yalnızca renkte görülebilir olmasına rağmen, 30 Ağustos 1953’te NBC’nin Kukla, Fran ve Ollie adlı bir bölümdü. NTSC renginin ilk ülke çapındaki görüntüsü, 1 Ocak’ta , ülkenin her yerindeki özel sunumlarda prototip renk alıcıları üzerinde görülebilen , Gelecek Parlement Turnuvasının kıyı şeridinde yayınlanmasıyla geldi . Ilk renkli NTSC televizyon kamerası oldu RCA TK-401953’te deneysel yayınlar için kullanılmıştır; Geliştirilmiş bir versiyon olan Mart 1954’te tanıtılan TK-40A, piyasada bulunan ilk renkli televizyon kamerasıydı. Daha sonra o yıl geliştirilen TK-41, 1960’lı yılların çoğunda kullanılan standart kamera haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir