Network kameralar

IP kamera Network kameralar
Network kameralar kendi üzerlerinde ethernet çıkışı olan direkt olarak internete ve lokal ağa bağlanabilen en yeni nesil güvenlik kamera sistemleridir. Network kameralar aynı zamanda ip kameralar olarakta isimlendirilmektedir.

Dvr tabanlı kamera sistemlerinden farklı olarak video çıkışı analog video sinyali yerine sıkıştırma işlemi tamamlanmış dijital video çıkışıdır.

Network kameralarla kurulacak bir kamera sisteminde dvr kart ve kayıt cihazı kullanımına gerek kalmaz. Kameralardan alınan görüntüler bir NVR programı ile direkt olarak dijital ortam üzerine yazılabilir. Network kamera, dahili bilgisayarı olan bir güvenlik kamerası olarak düşünülebilir. Kamera görüntülerinin dijitale çevrilmesi ve sıkıştırılması Network kameranın üzerinde gerçekleşmektedir.

Gelişen teknoloji ile beraber Network kamera fiyatları oldukça düşmüştür. Ekonomik Network kameralar sayesinde Network kameralar daha fazla yerde kullanılmaya başlanmıştır. Network kameraların internete bağlanması için standart CAT5 network kablosu kullanıldığı için koaksiyel CCTV kablosu kullanımına gerek yoktur. Network kameralar 12 volt DC gerilim ile beslenirler. Ancak PoE modelleri enerjilerini ethernet üzerinden aldıkları için ayrıca enerji kullanımına bile gerek kalmayabilir.

Network kameralar teknolojideki gelişmelerle beraber megapiksel çözünürlüklere dahi ulaşmışlardır. Network kameralar sayesinde tek kameralı güvenlik kamera sistemleri bile oluşturulabilir. Bilindiği gibi dijital kayıt cihazlı sistemler 4′ ün katları şeklinde artmaktaydı. Yani tek kameralı bir sistem için bile en azından 4 kanal dvr kartı veya 4 kanal dijital kayıt cihazı kullanılmak zorundaydı

Network kamera sistemleri;

– Havaalanlarında kurulacak olan Network kamera güvenlik sistemlerinde

– Banka ATM’ lerinde

– Askeri tesislerde

– Kırtasiye kamera güvenlik sistemlerinde

– Banka şubelerinde kurulacak kamera sistemlerinde

– Eczane kamera izleme sistemlerinde

– Okul görüntüleme sistemlerinde

– Dershane uzaktan izleme sistemlerinde

ve daha bir çok yerde tercih edilir.

Network kamera sistemlerinin avantajları;

– Network kameralı sistemler klasik DVR sistelerinde olduğu gibi dvr kart veya dijital kayıt cihazı kullanımına gerek duymaz.

– Network kameralar direkt olarak internete bağlanabilir

– Network kamera ethernet kablosu kullanılarak internet ve lokal ağa doğrudan bağlanabilir

– Network kameradan direkt olarak dijital video sinyal çıkışı alınır. Yani dvr sistemlerindeki kadar dönüştürme işlemi yapılmadığı için görüntü daha kaliteli olur

– Network kameralar NVR programları sayesinde herhangi bir yerdeki bilgisayar üzerine kayıt yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir