MPEG-2 Nedir?

Mpeg-2 Teknolojisi : Mpeg2 sıkıştırma nasıl yapılır?

MPEG-2 MPEG grubu tarafından standartları kabul edilmiş ses ve görüntü kodlama biçimidir. ISO/IEC tarafından 13818 uluslararası standart olarak belirlenmiştir. MPEG-2 genellikle uydu yayınları ve kablolu televizyonlar dahil canlı yayınlar için ses ve görüntü sıkıştırmasında kullanılır. Ayrıca MPEG-2 bazı değişikliklerle DVD filmlerinin kodlanmasında kullanılır. Dünyanın her yerinde on yıldan fazla bir süredir kullanılan bir kodektir. Stabil bir kodek olarak ün kazanmıştır.

Son Birkaç yıla kadar bütün broadcast profesyonelleri tarafından tercih edilmekteydi. Dosya boyutu MJPEG’ e göre ufak olmasına rağmen yinede yeni kodeklere göre network ortamından iletilmesi çok zordur. Tarihi 1990 ların ortasına kadar gider.

MPEG-2, karasal (kablosuz), kablo ve doğrudan yayın uydu TV sistemleri tarafından yayınlanan dijital televizyon sinyalleri formatı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır . DVD ve benzeri disklerde dağıtılan filmlerin ve diğer programların biçimini de belirtir . TV istasyonları , TV alıcıları , DVD oynatıcılar ve diğer donanımlar genellikle bu standart için tasarlanmıştır. MPEG-2, Moving Pictures Expert Group ( MPEG ) tarafından geliştirilen ve birçok uluslararası standart ( ISO / IEC 13818). MPEG-2’nin 1. ve 2. bölümleri ITU-T ile yapılan bir işbirliği ile geliştirildi ve ITU-T Öneri Seri’nde ilgili katalog numaralarına sahipler.

MPEG-2 çoğu dijital televizyon ve DVD formatının çekirdeğini oluştursa da, bunları tam olarak belirtmemektedir. Bölgesel kurumlar, standardın yönlerini kısıtlamak ve artırmak suretiyle ihtiyaçlarına uyarlayabilirler.

MPEG-2, birbirinden farklı fakat ilişkili iki kapsayıcı biçimini tanımlayan bir Bölüm 1 sistem bölümünü içerir . Birincisi, aktarım akışı , bir veri paketini , sabit veya mobil iletim ortamları üzerinden akan dijital video ve ses için dört ATM veri paketinde iletmek üzere tasarlanmış bir veri paketi biçimidir ; burada, akışın başı ve bitişi tanımlanamayabilir, örn. radyo frekansı , kablo ve çizgisel kayıt ortamları, bunların örnekleri arasında ATSC / DVB / ISDB / SBTVD yayınları ve bant üzerinde HDV kaydı yer alıyor. Diğer program akışısabit disk sürücüleri , optik diskler ve flash bellek gibi rastgele erişimli depolama ortamları için tasarlanmış daha önce belirtilen nakil akımının ekstra yükü olmaksızın MPEG-1 konteyner formatının genişletilmiş bir versiyonudur .

Program akışı istisnalar M2TS kullanılır, Blu-ray diskler, AVCHD yeniden yazılabilir DVD ve üzerinde HDV üzerinde kompakt flaş tüm kartların bir gereksiz yükü kullanmak taşıma akışına . Iken VOB ile ilgili DVD’ler ve Geliştirilmiş VOB kısa ömürlü üzerinde HD DVD depolama alanı atık ve sadece kullanmayan programı akışı . M2TS ayrıca, her aktarım akımı paketinin sonuna dört şebeke sıralı baytın uyumsuz özel bir uzantısı ekler; bu, kullanılan hızlı erişim süreleri için daha hızlı okuma süreleri için rasgele erişim zamanlaması referansı olarak kullanılır. Program Saat Başlıca akımın uyarlama bölümünde bulunan referans .

MPEG-2 Sistemleri resmi olarak ISO / IEC 13818-1 ve ITU-T Rec. H.222.0. ISO , MPEG-2 format tanımlayıcılarının kayıt otoritesi olarak ” SMPTE Kayıt Otoritesi, LLC” ye yetkili oldu. MPEG-2 nakil kayıt tanımlayıcısı, formatının mutlaka tanınmış bir uluslararası standart olmadığı durumlarda standardın kullanıcılarının kesin olarak veri taşımasını sağlamak için ISO / IEC 13818-1 tarafından sağlanmaktadır. Bu hüküm, MPEG-2 taşıma standardının, her türlü veriyi taşımasına izin verirken, altta yatan özel verilerin özelliklerinin açıkça belirlenmesine yönelik bir yöntem sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir