MJpeg Nedir?

MJpeg ne demektir?

Günümüzde de kullanılan en eski kodeklerdendir. Hareketli JPEG anlamına gelir. Ucuz ve düşük performanslı DVR’ larda kullanılır. MJPEG verimsizdir. Kaynakları yoğun kullanır ve yüksek depolama alanı tüketir. Bant genişliğini sömürür buda network iletimine engel olur.

M-jpeg sıkıştırma tekniği

M-JPEG standardını kullanan yazılımlar ve cihazlar, web tarayıcıları, medya oynatıcıları, oyun konsolları, dijital kameralar, IP kameralar, web kameraları, akışlı sunucular, video kameralar ve doğrusal olmayan video editörleri içerir. M-JPEG sıklıkla doğrusal olmayan video düzenleme sistemlerinde kullanılır. Modern masaüstü CPU’ları, yüksek çözünürlüklü video ile çalışacak kadar güçlüdür, bu nedenle özel bir donanıma ihtiyaç duyulmaz ve bu sayede bir çerçeve için rastgele erişime izin verirler. M-JPEG desteği de video yakalama ve düzenleme ekipmanlarında yaygın.

PlayStation oyun için M-JPEG dekompresyon donanım entegre oyun konsolu FMV ederken dizileri, PlayStation Portable el oyun konsolu M-JPEG oynayabilir Memory Stick Pro Duo 480 × 272 çözünürlüğe sahip. avi uzantısı altında. Her ikisi de Go! Cam kamerasıyla M-JPEG’deki klipleri kaydedebilirler.

Nintendo ‘ın Wii oyun konsolu, hem de V-Tech InnoTAB olarak, M-JPEG kodlanmış videoları oynatabilirsiniz SD karta onun kullanılarak Fotoğraf Kanalı. SanDisk Sansa e200 ve Zen V dijital müzik çalarlar kısa M-JPEG videoları oynatmak. Nintendo 3DS ile ilgili yeni yazılım güncellemeleri artık 320×240 çözünürlükte bir SD karttan Fujifilm FinePix Real 3D serisinde kullanılanla aynı format olan “3D-AVI” M-JPEG kodlu dosyaları kaydedebilir ve oynatabilir video süresi 10 dakika veya daha az.

Tüketici cihazlarındaki MPEG-4 kodlamanın son zamanlarda yükselişinden önce, ilerici tarama formundaki M-JPEG, dijital sabit kameraların “film” modlarında yaygın olarak kullanılmaya başlandı, sadece video sıkıştırma donanımıyla entegre JPEG sıkıştırma donanımı aracılığıyla video kodlama ve oynatma yapılmasına izin verdi bir yazılım değişikliği. Sonuçta ortaya çıkan kalite benzer bir boyutlu MPEG’ye kıyasla hala daha düşüktür, çünkü ses (dahil edildiğinde) sıkıştırılmamış PCM ve düşük örnekleme hızı veya düşük sıkıştırma, düşük işlemci talep ADPCM’de kaydedildi.

Dosya boyutlarını ve aktarım hızlarını kontrol altında tutmak için, çerçeve boyutları ve oranları ve ses örnekleme oranları, her bir çerçeve için çok yüksek sıkıştırma seviyeleri ile nispeten düşük tutulur. 160 × 120 veya 320 × 240 çözünürlükleri, yaklaşık 8 kHz’de örneklenmiş mono ADPCM sesi ile bir JPEG ayarı “50” ye eşdeğer resim kalitesiyle, genellikle saniyede 10, 12 veya 15 kare ile ortak boyutlardır. Bu, MPEG (~ 120 kB / s video hızı, ~ 8 kB / s ses – veya 320 × 240 çözünürlükte yaklaşık 1 Mbit / s) benzer bir depolama maliyetinde çok basit ancak servis edilebilir bir video çıkışı ile sonuçlanır, ancak minimum düzeyde genel masraflar. Bu video, genellikle popüler Windows AVI veya Apple QuickTime MOV konteyner dosyalarında saklanır; bunlar genellikle doğal olarak görüntülenebilir (veya basit bir codec bileşeninin yüklenmesinden sonra) uygulanabilir işletim sisteminin çoğu sürümünde.

Ucuz “MP4” oyuncularında ortak olan AMV video formatı, M-JPEG’in değiştirilmiş bir versiyonudur. Taşınabilir oynatıcılara (çoğunlukla videonun “tüketicileri” olan) ek olarak, birçok video özellikli dijital fotoğraf makinesi video yakalama için M-JPEG kullanıyor.

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir