MJpeg2000 Nedir?

MJpeg2000 sıkıştırma tekniği

Dijital izleme bir standart haline geldiğinden beri her geçen gün daha fazla bilginin yönetilmesi gerekmektedir. Görüntü sıkıştırma sadece kayıt ve bandwidth ihtiyacına uygun azaltma yapmamalıdır. Ayrıca işleme, düzenleme ve özel cihaz ve uygulamaların hedeflenmesine olanak sağlamalıdır.

JPEG2000 görüntü sıkıştırma sistemi JPEG’ e göre daha az bozulma avantajına sahiptir. Daha da önemli olarak farklı çözünürlük, pixel uygunluğu, ilgi alanı ve daha fazlasının kontrolüne izin verir. Bu sayede JPEG2000 sıkıştırma kaynağından hedef cihaza sadece istenilen özel bilgilerin gönderilmesi sağlanabilir.

JPEG resimde Discret Cosine Transformation sıkıştırmasını kullanırken JPEG 2000 Wavelet Transformation’ ı kullanır. Wavelet Transformation resimleri sürekli bir veri akımı içinde tanımlar. Böylece DVT sıkıştırma kullanıldığında karşılaşılan blok halinde hataların önüne geçilmiş olur. Wavelet Transformation’ da resim farklı çözünürlükte tanımalanabildiği için ön izlemelerde oldukça küçük dosyalar tanımlanabilir.

Aynen JPEG’ te olduğu gibi bu sıkıştırma formatının hareketli yani video için olan versiyonu ise Motion JPEG2000′ dir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir