Lux Nedir

Lux Ne Demek?

Lux (lx) : Lümen/metre kare olarak ışık yoğunluğu. Kameraların görüntü algılayıcılarının hassasiyetlerini tanımlamak için kullanılır.
Aydınlığın ölçülmesini sağlayan uluslararası ışık birimidir. 1 metrekare alandaki 1 lumen; 1 luxe eşittir.1 lux yaklaşık olarak 0,09290 mum ışığı değerindedir.

Aydınlatma, belirli bir alana ne kadar ışık akısının yayılacağının bir ölçümüdür . Birisi mevcut lâmbâtın toplam “miktarı” nın bir ölçüsü ve bir yüzey üzerindeki aydınlatma yoğunluğunun bir ölçüsü olarak lümen olan ışık akısını düşünebilir ( lümenlerde ölçülür ). Belirli bir ışık miktarı, daha geniş bir alana yayılırsa, bir yüzeyi daha koyu bir şekilde aydınlatacaktır; bu nedenle, ışık akısı sabit tutulduğunda, aydınlanma, alanla ters orantılıdır.

Bir lux, metrekare başına bir lümene eşittir :
1 lx = 1 lm / m 2 = 1 cd · sr / m 2 .
1 metrekarelik bir alana yoğunlaşan 1000 lümenlik bir akış, 1000 lux’luk bir aydınlık ile bu metrekareyi aydınlatır. Bununla birlikte, 10 metrekarelik alana yayılmış aynı 1000 lümen, 100 lux lik bir dimmer aydınlık üretir.

500 lüks bir aydınlık sağlanması tek bir ana mutfakta mümkün olabilir floresan ışığı bir çıkış ile sabitleme 12 000 lümen. Düzinelerce fabrika zeminini aydınlatmak için mutfak alanı onlarca fikstür gerektirir. Bu nedenle, daha büyük bir alanın aynı seviyedeki lüminesiyle aydınlatılması daha fazla lümen gerektirir. Diğer SI birimleri gibi, SI önekleri de kullanılabilir, örneğin kilolux (klx) 1000 lux’tir.

Bir ışık kaynağının, kaynağın yönüne dikey bir yüzey üzerinde sağladığı aydınlatma, bu lokasyondan algılanan kaynağın gücünün bir ölçüsüdür. Örneğin, belirgin büyüklük 0 bir yıldız Dünya yüzeyinde 2.08 mikrokük sağlar. Hafifçe algılanabilir bir büyüklük-6 yıldız, 8 nanolux sağlar. Keşfedilmemiş Güneş, Dünya yüzeyinde 100 kiloluk bir aydınlatma sağlar; kesin değer, yılın zamanına ve atmosfer şartlarına bağlıdır. Bu doğrudan normal aydınlatma, güneş ışığı sabitliği E sc’ye , 128 000 lux’a eşittir.

Bir yüzeydeki aydınlanma, yüzeyin kaynağa göre nasıl eğildiğine bağlıdır. Örneğin, bir duvara yönelik bir cep feneri, duvara dik olarak hedeflenmişse belirli bir aydınlatma seviyesi üretecektir, ancak fener, dikey açıları arttırmak (aynı mesafeyi korumak) amacıyorsa, aydınlanan nokta daha büyük olur ve böylece daha az aydınlatılmış. Bir yüzey bir kaynağa açıyla eğildiğinde, eğimli yüzey kaynağından daha küçük bir katı açı oluşturduğu için yüzeydeki aydınlatma azalır ve bu nedenle daha az ışık alır. Nokta kaynağı için, eğimli yüzey üzerindeki aydınlatma, kaynaktan gelen ışın ile yüzeyin normali arasındaki açının kosinüsüne eşit bir faktörle azaltılır . Pratik aydınlatma problemlerinde, ışığın her bir kaynaktan yansıtıldığı ve ışık alanının mesafesi ve geometrisi hakkında verilen bilgiler ışığında, her ışık kaynağına her noktanın katkılarını ekleyerek bir yüzey üzerindeki aydınlatmadan sayısal bir hesaplama yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir