Lümen Nedir

Lümen Hakkında Bilgiler

Lumen (lm) : Işık ışımasının birimidir – parlaklık gücü. Bir adet mumun düzlem üzerine düşen aydınlık miktarına eşittir.

Bir ışık kaynağı, bir yayan şem eşit bir boyunca ışık şiddeti katı açı biri steradian , toplam ışık akısı bu açıdan yayılan, bir lümen (1 cd · 1 sr = 1 lm). Alternatif olarak, izotropik bir candela ışık kaynağı tam 4π lümenlik bir toplam ışık akışı üretir. Kaynak kısmen ideal absorbe edici bir yarı küre ile kaplıysa, bu sistem yarısı kadar ışık akışı yayar – sadece 2π lümen. Işık şiddeti hala gizlenmiş edilmeyen yönde bir kandela olacaktır.

Lümen, bazı belirlenmiş ışın veya açıdaki görünür ışığın toplam “miktarı” nın bir ölçüsü olarak veya bazı kaynaklardan yayılan bir ölçüt olarak rahatlıkla düşünülebilir. Bir kaynaktan gelen kandel veya lümenlerin sayısı da, parlaklık işlevinde temsil edilen insan gözünün nominal tepkisi yoluyla spektrumuna bağlıdır .

Birimler arasındaki fark lümeni ve lux lüks dikkate ışık akısı yayıldığı alan alır olmasıdır. Bir metrekarelik bir alana yoğunlaşan 1000 lümenlik bir akış, 1000 lux’luk bir aydınlık ile bu metrekareyi aydınlatır. On metrekareye yayılmış aynı 1000 lümen, 100 lux lik bir dimmer aydınlık üretir. Matematiksel olarak, 1 lx = 1 lm / m 2 .

Gözün en verimli olduğu renkte (optik spektrumun yeşil bölgesinde 555 nm’lik dalga boyunda) bir wattlık bir güç yayan bir kaynak 683 lümenlik ışık akısına sahiptir. Bu yüzden bir lümen, spektral dağılımına bağlı olarak en azından 1/683 watt görünür ışık gücünü temsil eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir