Loop Çıkışı Nedir?

Loop nedir?

Loop kelimesinin anlamı çevrim, döngü demektir. Cctv sistemlerde loop ise dvr cihazı, quad veya kamera seçici gibi görüntü izlemeye yarayan cihazlarda kameradan gelen sinyalin cihaza girip, bu sinyalin başka bir cihazada gönderilmesini sağlamak üzere dışarı verilmesi işlemidir. Loop çıkışı adı verilen çıkışlarla bu sağlanır ve bu özellile sahip cihazlara loop çıkışlı adı verilir. Loop çıkışlar Paralel olarak ek cihaz bağlanmasını sağlar.

Video hatlarındaki toprak loop izolasyonu
Video sinyalinin DC seviyesi önemlidir ve video sinyallerinin çok yüksek frekans spektrumuna sahip olması nedeniyle (normal kompozit video, 50 Hz ila 6 Mhz arasında bant genişliği gösterebilir) video sinyalini yalıtmak, ses veya anten sinyallerini izole etmekten daha karmaşıktır. ).

Video sinyalinin izole edilmesi, tipik olarak, giriş konektöründe yüzen zeminli elektro-optik izolasyon veya diferansiyel amplifikatör içeren aktif bir teknolojiye ihtiyaç duyar. Her iki teknoloji de gerçek dünyada kullanılabilir. Yüzen zeminle diferansiyel girdi, küçük toprak potansiyel farkları için güzel çalışıyor ve bu yaklaşım bazı profesyonel video ekipmanlarında kullanılmaktadır. Diferansiyel girişler, bir video sinyalinin bükülmüş çift kablolama yoluyla iletildiği uygulamalarda (bükülü çift arabirim ekipmanları kullanan bazı CCTV uygulamaları) kullanılır.

Elektro-optik izolasyon, komple elektrik izolasyonunun gerekli olduğu uygulamalarda iyi çalışır. Piyasadaki bazı bu tür yalıtım cihazları vardır ve bazı özel video dağıtım amplifikatörlerinde bu tür bir opsiyon yerleşiktir.

Çok etkili bir şekilde video sinyalinden (genelde yaklaşık 40 dB hum seviyesinde azalma) mumu çıkaracak pasif bastırıcı transformatörler var, ancak aksi halde video sinyalini etkilemiyorlar. Bu özel transformatörler, koaksiyal kablonun kalkanındaki sinir bozucu topraklama döngüsü akımlarını durduran, ancak kablo içindeki sinyal için düz bir yol sağlayan ortak bir mod sargıları gibi hareket eder. Bu tür cihazlar, DC’den onlarca MHz’e kadar olan sinyalleri sorunsuz şekilde geçirebilirler. Bu tip transformatörler genellikle “böcek böcekleri transformatörleri”, “anti-hum video transformatörleri” veya “vücut bastırma transformatörleri” olarak adlandırılır. Genellikle sinir bozucu terimi, istenmeyen AC hum’u iptal etmek için güç hattı frekansında video yoluna az miktarda voltaj veren herhangi bir devreye (çoğunlukla özel bir bobin) atıfta bulunur.

Video sinyallerini izole edebilen özel geniş bant izolasyon transformatörleri de bulunmaktadır. Tüm video frekans spektrumunu çok bozulma olmadan güzelce aktarabilen bir transformatör üretmek çok zordur, bu nedenle piyasada pek çoğu yoktur. İzolasyon transformatörlerinden bazıları sadece yayın endüstrisinden daha fazla sinyal bozulmasının kabul edildiği CCTV uygulamaları için tasarlanmıştır.

Sinyalin DC bileşenini geçtiği için tıkanıklık (humbugging transformer) öncelikle Yayın TV’de kullanılır, ancak bu izolasyon transformatörü öncelikle CCTV’de kullanılır.

Hum azaltma transformatörleri veya ortak modlu bobinler ya 75 Ohm’luk bükümlü çift (ince tellerden yapılmış) ya da çok yüksek geçirgenlikli bir göbek etrafına sarılan koaksiyel kablo ile oluşturulmuştur. Çoğu temel hum izolasyon transformatörü temelde bir toroid tipi çekirdeğe sarılmış kablo demetidir. Karşılıklı endüktans ile çalışırlar. Koaksiyel kablo bir transformatör göbeğine sarıldığından, kablonun iç kısmı ve kalkanı endüktör haline gelir. Sıkı bağlantı, toprak potansiyelindeki değişimlerden kaynaklanan kalkandaki herhangi bir gerilimin iç iletkene dönüştürülmesini sağlar.

Yöntem, eski bir fikir ve çok büyük yerden oynatım sinyalleri ile başedebiliyor ve çok az bir kayıpla çok büyük bir bant genişliği sunuyor. Bu tür anti-uğultu transformatörü aynı zamanda giriş ve çıkış iletkenleri arasında DC süreklilik temin eder ve bu da iyi bir şeydir. Trafo, toprak loop akımının akmasını durdurmaz (eklenen indüktans nedeniyle akım miktarı daha düşüktür), ancak transformatör akımları azaltır ve topraklama döngüsü akımının etkisini iptal eder. İyi bir tanesi, yerdeki döngü etkisini 40-50 dB’ye kadar düşürebilir.

Artık topraklama döngülerinden anladığınıza göre, nereden geldiği ve nasıl bir acıdan kurtuldukları konusunda bir CCTV sisteminin tasarlanmasına dikkat edin. Sonradan gelen acı vericileri önlemek için ilk seferinde doğru yapın.

2 thoughts on “Loop Çıkışı Nedir?

  1. BAGLANTI NASIL YAPILIR LOPLU BİR ÇİHAZ 16 KANILI İSE BU CİHAZ NORMAL BİR CİHAZ GİBİ KAYDEDEREK ÇALIŞIRMI HDD KULLANIRMI BAGIMSIZ ÇALIŞIRMI DİĞER BİR DVR CİHAZINA BAĞLANIRSA NASIL OLUR GÖRÜNTÜ VE SESTE PLROBLEM OLURMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir