Komponent Video Sinyali

Komponent Video Sinyali nedir?

Komponent video oldukça yeni bir formattır ve kompozit sinyal (1 sinyal) ile S-Video’nun (2 sinyal) sağladığı gelişmeleri bir adım öteye taşıyarak çok daha yüksek performanslı ve kaliteli görüntüler için ara birim sağlar. Bu kalitesini resim bileşenlerini birbiri üzerine sıkıştırmak yerine daha fazla kanala ayırmasına borçludur.

Burada resim, S- Video formatındaki gibi renk (C) ve parlaklık/sync. (Y) sinyallerine ayrılmakla kalmaz, renk (C) sinyali de (R-Y) ve (B-Y) olmak üzere iki alt bileşenine (fark sinyalleri) ayrılır. (R-Y) “kırmızı eksi parlaklık (red minus luma)” ve (B-Y) “mavi eksi parlaklık (blue minus luma)” anlamına gelmektedir. Teorik olarak Y, B-Y ve R-Y fark sinyallerinden, temel renk bileşenleri olan R (kırmızı), B (mavi) ve G (yeşil) elde edilebilir. Bu sinyallerin sık kullanılan varyasyonları aşağıdaki gibidir:

Y,B-Y,R-Y : Luma ve renk fark sinyalleri.
Y, Pr, Pb : Pr ve Pb, B-Y ile R-Y sinyallerinin ölçeklenmiş halidir.
Y, Cr, Cb: Y, Pr ve Pb sinyallerinin dijital eşdeğrleridir. Bazen yanlış olarak Y, Pr, Pb olarak adlandırılır.

Komponent video esas olarak iki veya daha fazla bileşene ayrılmış video sinyalini tarif eder. Genellikle üç ayrı bileşen olarak depolanan veya iletilen analog video bilgisini ifade etmek için kullanılır. “Komponent video” kabloları ses sinyalini iletmez.

Komponent video girişleri; renk sürekliliği, geliştirilmiş çözünürlük ve artırılmış görüntü detayları için video sinyallerini 3 kısma ayırarak daha yüksek kalitede görüntü sağlarlar. Komponent video, tüm video bilgisinin tek bir sinyalde birleştirildiği kompozit video ile karıştırılabilmektedir. Komponent video bağlantısında ses bilgisi taşınmamaktadır. Bu yüzden ses için ayrı kablolar kullanılmaktadır.

Analog komponent video
Bir video sinyalini ekranda yeniden oluşturmak çok farklı sinyal kaynakları yüzünden kompleks bir vaziyet almaktadır. DVD, VHS oynatıcılar, bilgisayarlar vb. video sinyallerini farklı şekilde işler ve iletirler. Video sinyalindeki netliği korumanın bir yolu, sinyali bileşenlerine ayırarak birbirini etkilemeyecek şekilde iletmektir. Bu şekilde bileşenlerine ayrılan sinyal komponent video olarak adlandırılmaktadır.

RGB analog komponent video
Çeşitli RGB ve analog komponent video standarlarında sıkıştırma özelliği bulunmadığı ve içinde çok gereksiz veri barındırdığı için için sinyal taşımada çok büyük bant genişliği gerektirmektedir.Günümüz bilgisayarlarında bu sinyali VGA portu üzerinden veriliyor.Özellikle Avrupa’da birçok televizyon, SCART bağlantısı aracılığı ile RGB kullanmaktadır. Bütün arcade oyunlar, erken vektör ve siyah-beyaz oyunlar, kullanımı hariç RGB izler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir