Kapalı Devre Kamera Sistemi

CCTV Kapalı Devre Kamera Sistemi Nedir?

CCTV: İngilizce “Closed Circuit Television” – “Kapalı Devre Televizyon Sistemi” kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş teknik bir terimdir. Günümüzde CCTV sistemi denilince kapalı devre kamera sistemi akla gelmektedir.

Klasik televizyon sisteminde görüntü ve ses sinyali bir merkezden pek çok kişiye açık olarak gönderilir. Kişiler alıcıları vasıtasıyla ( televizyon anteni – uydu alıcı – karasal alıcı, internet tv vb ) bu sinyalleri alır görüntüleri uzaktan izler sesleri dinler.

CCTV sistemi ise genellikle lokal bir alanda, sadece ilgili kişilere görüntü ve ses izleme yetkisine izin veren sistemdir. Daha çok güvenlik nedeniyle uygulanır. CCTV sistemleri yakın zamanda eğitim amacıyla da sık kullanılmaya başlanılmıştır.

CCTV SİSTEMİ UYGULAMA ALANLARI

CCTV sistemleri görüntü ve ses kaydı, uzaktan izleme, kayıtları oynatma ihtiyacı duyulan her yerde kullanılabilir. Uygulama alanı olarak en basit anlamıyla bir evde dadı izleme bebek kontrolundan, daha geniş uygulama alanı olarak bir şehrin tamamının güvenlik kameraları ile izlenmesi örnek gösterilebilir.
Konunun 4 ana bileşeni vardır:
1. Görüntü sinyalinin alınması : CCTV güvenlik kameraları
2. Sinyalin taşınması : Video sinyalinin kameradan kayıt cihazına kadar taşınması. Kamera – kayıt cihazı arası sinyal taşıma işlemi cctv kablo, koaksiyel kablo, fiber optik kablo, kablosuz alıcı verici üniteler veya link sistemi ile yapılabilir.
3. Kayıt ve izleme ünitesi: kamera görüntüleri ihtiyaca uygun şekilde
– Sadece izleme yapılabilir : swich (kamera seçici – tek kamera izleme / seçilen kamerayı izleme) , quad (dörtlü izleme veya sekizli izleme), multiplexer (dokuzlu veya on altılı izleme)
– Bilgisayar tabanlı kayıt cihazı ile kaydetme – izleme – uzaktan izleme – kayıtları oynatma
– Stand alone dijital kayıt cihazı ile kaydetme – izleme – uzaktan izleme – kayıtları oynatma
4. Görüntüleri uzaktan izleme için görüntü transfer sistemi. Yerel ağ veya internet, link sistemi veya fiber kablo

Aşağıda kamera sistemlerinin belli başlı uygulama alanları listelenmiştir.

Köprüler, yollar, cadde ve sokaklar ile kavşaklarda trafiği görüntülemek, yönetmek, güvenlik
Ev, ofis, depo, atölye, fabrika vb yerlerde hırsızlık veya kötü niyetli kişilerin tespiti
Toplu yaşam ve alışveriş alanlarında çok yüksek caydırıcı özelliği
Üretim ve diğer çalışma ortamının kalitesini arttırmak için kayıt ve izleme
Yöneticilerin bulunduğu yerden işyerleri, fabrika ve atolyede çalışanlarını izleyebilme denetleyebilme uygulaması
Konferans salonu, tiyatrolar, stadyumlar gibi yerlerde gösterinin her yerden izlenebilmesini sağlamak
Otobüs, tren, gemi, uçak vb taşıtlarda güvenliği sağlamak ve taşıt içindeki servis kalitesini arttırmak.
Okul ünivesite kampüs kreş anaokulu vb eğitim mekanlarında güvenlik sistemi
Ev villa apartman güvenliği
Askeri tesisler limanlar havaalanı kamera sistemleri

9 thoughts on “Kapalı Devre Kamera Sistemi

 1. KUZEY IRAGA MUSUL ERBİL VE KERKÜKE MOBESE SİSTEMİ KURACAGIZ. BİZE DESTEK VEREBİLİRMİSİNİZ. TURAN GÜL

 2. selam. ben iş yerime gece görüşlü kamera sistemi kurmak istiyorum. kameralarda kablo kullanmadan ve en net görüntü ve kayıt yapabilen cihaz markasını ve kamera ne tavsiyede bulunursunuz. bir arkadaş kurdurdu. dvr kayıt cihazı. nvr olsa daha iyi olur diyorlar. internetten izleme benim için önemli değil. ben sadece çok net bir görüntü olsun istiyorum. şimdiden teşekkürler.

 3. Yaşar Bey Merhaba,

  Bildiğiniz gibi bir preje hazırlanırken asıl olan amaca en uygun çözümü tespit edip, uygulamaktır. Burada ihtiyacın doğru belirlenmesi, bu iş için ayrılan bütçenin kontrol edilmesi önemlidir. Aksi durumda 100 liraya çözülecek bir işe 500 lira harcamak anlamsızdır.

  http://www.turksan.com/teklif-talep/ kamera sistemi teklifi sayfasını detaylıca doldurup gönderirseniz sizi cevaplarız yada size en yakın bir bayimizi size yönlendirebiliriz.

 4. yayla evımıze almak ıstedımız guvenlık sıstemını elektırık olmadından alamıyoruz yardımcı olurmusunuz.

  1. İsmail Bey merhaba,

   Elektrik enerjisi olmayan yerler için güneş enerjisi veya güneş pilleri + rüzgar türbini kullanılan çözümler var. Size mail ile dönüş yapıldı.

 5. 500.000 m2 lik şantiye alanına kamera sistemi kurmak istiyoruz. sistem genel olarak kablosuz olacak. sistem için gereken kameraların ve ara alıcı-vericilerin min ve max değerleri nelerdir?
  teşekkürler

  1. Böyle önemli bir konuda yaklaşık fiyat vermek doğru olmaz. Firmamızla irtibata geçip, ihtiyaçlarınızı net olarak sıralarsanız size bir proje sunulabilir.

 6. Ben yeni mezun elektrik elektronik mühendisiyim. 4 ay bir firmada CCTV sistemler üzerine çalıştım. Sonrasında işten ayrıldım. Fakat bu sistemler çok ilgimi çekti. İş potansiyelini kendimce yüksek gördüm. Bu sebeple CCTV sistemler üzerine detaylı araştırma yapmak bu işi öğrenmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olacak dökümanları heyecanla bekliyorum. Yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir