Kamera Seçici, Swicther

Swicther – Kamera seçici nedir?

İnternet teknolojisi gelişmeden önce kamera sistemleri genellikle sadece izleme amacıyla kullanılmaktaydı. Sıkıştırılmamış görüntülerin ağ üzerinden veya internet üzerinden gönderilmesi imkansızdı. Çünkü sıkıştırılmamış tek bir cctv güvenlik kamerasının dahi tüketeceği bant genişliği 106Mbps olacaktır. Bu yüzden standart olarak kullanılan 100Mbps ethernet bağlantısı, tek kameranın görüntüsünün aktarımında bile yetersiz kalacaktır. Bu dönemlerde asıl öncelik izlemeye veriliyordu ve kameralardan alınan görüntüler quad, double quad, switcher, multiplexer gibi ürünlerle televizyon veya güvevlik monitörü üzerinden izleniyordu.

Günümüzde hala bazı güvenlik izleme ve takip sistemlerinde ekonomik bir kapalı devre kamera sistemi oluşturmak amacıyla görüntü kaydı istenmeyebilir veya güvenlik kamera görüntülerinin kaydına hiç ihtiyaç olmayabilir. Bu durumda izleme ihtiyacına bağlı olarak kamera seçici, quad veya multiplexer ürünlerinden biri seçilebilir. Alınan görüntüler direkt olarak televizyona bağlanıp av kanalından izlenebilir.

Kamera görüntüsü üzerinden sıkıştırma işlemi yapılmadığı için daha net bir görüntü elde edilecektir. Özellikle tüplü televizyon kullanılırsa LCD’ ye göre daha iyi sonuç elde edilmektedir. Bazen dvr kartlı kamera güvenlik sistemlerinde bilgisayara kaydın yanı sıra bazı kameraların görüntülerinin televizyondan izlenmesi de istenebilir. Bu durumda da kamera görüntüleri T konnektörle bölünüp bir ucu yukarıda bahsedilen analog video ürünlerine diğer ucu ise dvr karta girecek şekilde bir sistem dizayn edilip hem televizyondan izleme hemde bilgisayar üzerine görüntü kaydı sağlanabilir.

Switcher neden kullanılır?

Kamera Seçici – Kamera Switcher : Switcher kelimesinin manası seçmek – değiştirmek demektir. Kamera seçici aşağıdaki fonksiyonlara sahipti
– Seçilen kameranın görüntüsünü ekranda sürekli gösterebilir
– Otomatik gösterime alınırsa ayarlanan süre araklılarıyla kamera görüntülerini birer bire ekranda gösterir.
Fiyatı oldukça ucuz olup, 4 kanal, 8 kanal, 12 kanal, 16 kanallı olan modelleri vardır.
Digital görüntü kayıt ve izleme sistemleri henüz yaygın değil ike kamera seçiciler çok kullanılırdı.

Şu anda mevcut olan geniş video anahtarlama ekipmanı yelpazesi, standart hazır raf bileşenleri ile kişiselleştirilmiş ihtiyaçlara kapalı devre televizyon sistemleri yaratmamızı sağlıyor. Maalesef, çok çeşitli ekipman, kullanımıyla ilgili bazı karışıklıklar üretti. Muhtemelen CCTV sisteminde en çok görülen yanlış anlaşılan bileşen video değiştiricidir. Sistemin tümünün verimliliği doğrudan doğru anahtarlamanın doğru uygulanmasına doğrudan bağlı olduğu için bu durum özellikle üzücüdür.

Daha iyi bir anlayış sağlamak için, temel anahtarlayıcı tiplerini ve CCTV sisteminde hangi fonksiyonları sağlayabileceklerini inceleyeceğiz. En basit mekanik değiştirici ile başlayıp gelişmiş modellerle ilerleyerek, her birini varsayımsal bir sistemde sunacağız ve hayali bir şirketin gereksinimlerini nasıl tatmin edeceklerini düşünüyoruz.

Sistemimize çok basit gereksinimlerle başlayacağız. Yöneticilerden biri araziden ayrılmadan – ön lobiyi, üretim alanını, sevkıyat alanını / alanını ve depoyu bazen dört ayrı alanın tamamını veya bir kısmını görmesi gerekiyor. Açıkçası, her kamera için bir tane olmak üzere dört kamera gerekecek. Ve gereksinimleri gören tek kişi olduğu için, ofisinde yalnızca bir monitöre ihtiyaç duyacak. Ayrıca, herhangi bir zamanda monitöründe hangi video girişinin görüntüleneceğini seçmek için bazı araçlara da ihtiyacı olacaktır. Onun bir video değiştiricisine ihtiyacı var.

Tüm seçicilerin ortak bir temel işlevi vardır; giriş sinyallerinin hangisinin toprak sonlandırmasından alınacağını ve çıkış hattına – bu durumda monitörüne uygulanacağını belirlemek için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir