Kablosuz kamera sistemleri

KABLOSUZ KAMERA SİSTEMLERİ
gönderen pasifik » 21 Eyl 2006 12:47 pm

merhaba;

Kablolamanın zor olacağı bir villa tipi evde (duvarları taştan) çeşitli noktalara 8 adet kamera isteniyor. Kablosuz kameralar bulunanilir mi?
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

iyi çalışmalar.

hasan ACIOLUk


KABLOSUZ KAMERALAR
gönderen turksan » 22 Eyl 2006 09:28 am

Kablosuz kameralar ilk anda kulağa hoş gelmektedir. Kablo çekme derdi yok – tak çalıştır. Ancak gerçekler bu kadar basit değil.
Büyük cctv sistemleri, şehir izleme, mobese sistemlerinde kablosuz görüntü ve data aktarımı kullanmaktayız ancak burada anılan kablosuz sistem ev – ofis sistemlerinde kullanılan kablosuz kameralardır ve biz tavsiye etmiyoruz.
Kablosuz kameraların avantajları:
* kablo çekme derdi yok

Kablosuz kameraların dezavantajları:
* Piyasada satılan ürünlerin %90 ı CMOS tur. CMOS kameraları anlatmamıza gerek yok. CCD kablosuz kameralar çok pahalıdır.
* CCD kamera kullanıp alıcı – verici kullanarak kablosuz sistem kurmak mümkün olabilir. Bununda problemleri aşağıda anlatılmıştır.
* Kamerada kullanılan piller en fazla 4 saat dayanmaktadır. 4 saatlik çalışma pek çok yerde yetersizdir. Dolayısıyla besleme kablosu gerekmektedir. Bu da kablosuzluk espirisini zayıflatmaktadır.
* Kablosuz sistemler dış etkilere çok açıktır. Elektriksel gürültü yayan cihazlar – telsizler – atmosferik olaylardan çok etkilenir. 40 yılda bir kez gerekli olduğunda şimşek çakar görüntü gider.
* Güvenlik sorunu vardır. Kullanılan frekans saınırlıdır. 1.2 – 2.2 – 3.6 – 4.2 – 5 GHz kullanılmaktadır. Bu frekansları tarayan başka biri rahatlıkla görüntüyü izler.
* İthalat prosedürü çok çok zordur. özel izinler le ithal edilebilir. Halbuki piyasada satılan cihazların %90 ı kaçaktır.
ÖNEMLİ : BATI ÜLKELERİNDE KABLOSUZ SİSTEMLER GÜVENİLMEZ GÜVENLİK SİSTEMLERİDİR. GÜVENLİK SİSTEMİ KURAN BİRİSİ SİGORTA YAPTIRDIĞINDA GÜVENLİK SİSTEMİ İNDİRİRMİNDEN YARARLANIR. ANCAK KABLOSUZ SİSTEM KURANLAR İNDİRİMDEN YARARLANAMAZ.

Yukarıdaki nedenlerle kablosuz sistemler kullanmıyoruz – kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Profesyonel sistemlerde UYDU – GSM den elbette yararlanıyoruz.

2 thoughts on “Kablosuz kamera sistemleri

 1. kablosuz kameralar güvensiz peki kablosuz sensörler hakkında ne dersiniz ne kadar güvenlidir kullanılmalımıdır

  saygılar

 2. bu kablosuz kameraların dezavantajlarını sıralamışsınız iyide
  bu kameralar bu kadar gelişmişliğiylemi kaldı bunu daha geliştiremiyorlarmı
  bu sadece sabit yerler içinmi
  arazide malını korumak isteyen ler için bu kameralar geliştirilemezmi
  güneş enerjisinden faydalanılamazmı bunları niçin anlatıyorum onuda açıklayayım
  ben arıcılık yapmaktayım meslek olarak arılar yaban hayatında ormanlarda ve açık arazide işlevini sürdürürler
  ve bu konuda arı hırsızlıkları olmaktadır mobil kamera güneş enerjili gece çekimli sensörlü cep telefonuna fotoğraf ve alarm gönderme gibi özellikleri olan ekonomik bu sektörün ihtiyacına cevap verebilecek bir ürün yapılamazmı bu şimdiye bu sektörde talebi yapılmamış bir çalışma arıcıların böyle ciddi bir sıkıntısı var buna yöneli teknolojik çözüm talep ediyoruz olmaz deyip lütfen konuyu kestirip atmayın hiç bir şey imkansız değildir derekirse devlet desteği alınmalı saygılarımla hayırlı çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir