Kablosuz görüntü aktarıcılar

Kablosuz kamera sistemleri

Uzak mesafelerde görüntü nakli için pratikte 2 ana yöntem vardır.

* Fiber optik kablo ile görüntü nakil
* Kablosuz aktarıcı ile görüntü transfer

fiber optik kabloFiber optik kablo ile görüntü taşıma en güvenilir, en stabil, dış etkenlerden en az etkilenen yöntemdir. Ancak fiberoptic kablo uygulamasının en büyük dezavantajı uygulama zorluğudur.

Şehir, ilçe, kent, belde, köy, tesis vb yer alt yapısı kurulurken ileriyi düşünerek kablo kanalları konulmuş ise bu nispeten işi kolaylaştırır. Ancak ilk kez yapılacak uygulamada kablo kanalların kazılması, kablo döşenmesi, kanalların uygun şekilde kapatılıp, eski haline getirilmesi için harcanan para ve emeğin bedeli kullanılan kablonun maliyetinin 5 ila 11 katı tutmaktadır.

Bazı durumlarda kanal kazmak, kablo döşemek tamamen imkansız olmaktadır. Kentin tarihi dokusu, plansızlık veya başka bir neden buna yol açabilmektedir.

fiber optik kablo döşeme

Fiber kablo yer üstünden taşınırsa o zamanda kablonun yukarıda anlatılan avantajları ortadan kalkar. Kablonun güvenliği ortadan kalkar, yağmur, kar, fırtına, güneş etkileri ortaya çıkar, çevre kirliği yaratır.

Yukarıda anlatılan nedenlerle fiber kullanımı çoğu zaman imkansız hale gelmektedir. Özellikle kısıtlı bütçeli uygulamalarda kablosuz görüntü transferi popüler olmaktadır.

kablosuz aktarıcı montajı

Kablosuz aktarıcılar ile mobese sistemi tasarlanırken dikkate alınması gerekan ana hususlar.
* kullanılacak ürünler resmi, standartlara uygun, izin verilen frekans aralığında olmalıdır
* izleme noktası ile merkez arası mesafe dikkate alınmalıdır. Kullandığımız ürünler antenlerin birbirini görmesi şartıyla 15 km. mesafeye kadar sorunsuz çalışmaktadır. Araya aktarıcılar ve high power antenlerle bu mesafe 150 km. kadar çıkabilmektedir
* kablosuz kamera ile izleme noktasının birbirini görme durumu dikkatle incelenmelidir. Birbirini görmemesi durumunda özel tedbirler alınır.
* sistemin taşıma kapasitesi, band genişliği dikkatle incelenmeli bir aktarıcı üzerinden sağlıklı olarak kaç kamera sinyalinin taşınacağı hesaplanmalıdır.
* sistemin ileriye yönelik ihtiyaçları gözönüne alınmalıdır. Şu anda sadece görüntü nakli isteyebilirsiniz. İleride karşılıklı ses nakli, endüstriyel kontrol, telefon görüşmesi ihtiyacınız olabilir. Bunlar dikkatle değerlendirilmelidir.
* Kablosuz aktarıcıların enerji beslemesi iyi projelendirilmelidir.

Kablosuz mobese sistemleri konusunda bizi çekinmeden arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir