ISDN Nedir

ISDN Integrated Services Digital Network Ne Demek?

ISDN Integrated Services Digital Network : Terminal adaptörleri kullanılarak video işaretlerinin 128 Kbps hızında iletilmesine izin veren dijital telefon hattı. Çoğu Avrupa ülkesinde kullanılır. Telefon hatları üzerinden yüksek hızda bilgisayarlar ve ağlar arası bağlantıya izin veren iletişim protokolüdür.

Tümleşik Hizmetler Dijital Ağı ( ISDN ), kamuya açık anahtarlamalı telefon şebekesinin geleneksel devreleri üzerinden ses, video, veri ve diğer şebeke servislerinin eş zamanlı olarak dijital olarak aktarımı için bir dizi iletişim standardıdır . İlk olarak 1988’de CCITT kırmızı kitabında tanımlandı. ISDN’den önce telefon sistemi ses aktarımı için bir yol olarak görülmüş ve veriler için bazı özel hizmetler sunulmuştur. ISDN’nin temel özelliği, klasik telefon sisteminde bulunmayan özelliklerin eklenmesiyle konuşmanın ve verilerin aynı satırlara entegre olmasıdır . ISDN standartları, çeşitli erişim arabirim türlerini tanımlar;Temel Hız Arabirimi (BRI), Birincil Hız Arabirimi (PRI), Darband ISDN (N-ISDN) ve Geniş Bant ISDN (B-ISDN).

ISDN, sıradan telefon bakır telleri üzerinden ses ve verilerin dijital olarak iletilmesine izin vermek üzere tasarlanmış ve analog bir telefonun sağlayabileceğinden daha iyi bir ses kalitesi sağlayacak şekilde tasarlanmış, paket anahtarlı ağlara erişim sağlayan bir devre anahtarlı telefon ağı sistemidir . Devre anahtarlamalı bağlantılar (ses veya veri için) ve paket anahtarlı bağlantılar (veri için), 64 kilobit / sn’lik artışlarla sunar . Bazı ülkelerde, ISDN Internet erişimi için büyük pazar uygulaması bulmuştur ; burada ISDN genelde yukarı ve aşağı yönlerde maksimum 128 kbit / s bant genişliği sağlar . Kanal bağlamadaha büyük bir veri hızı elde edebilir; tipik olarak üç veya dört BRI (altı ila sekiz 64 kbit / s kanalları) ISDN B kanalları bağlanır.

ISDN, OSI modeli bağlamında ağ, veri bağlantısı ve fiziksel katmanlar olarak kullanılmaktadır veya OSI modelinin 1., 2. ve 3. katmanlarında varolan dijital hizmetler paketi olarak düşünülmektedir. Ortak kullanımda, ISDN sıklıkla Q.931’e ve çevrimsel olarak devre bağlantılı bağlantılar kuran ve kesen bir dizi sinyal protokolü olan ilgili protokollerle ve kullanıcı için gelişmiş çağrı özellikleri için kullanımı ile sınırlıdır . Bunlar 1986 yılında tanıtıldı.

Bir video konferansta ISDN, bireysel masaüstü video konferans sistemleri ve grup (oda) video konferans sistemleri arasında eş zamanlı ses, video ve metin iletimi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir