İris Kontrolüne Göre Kamera Lensleri

İris kontrolüne göre cctv lensler hakkında bilgiler

Lensler iris kontrollerine göre dörde ayrılır :
– Sabit iris kamera lensler,
– Manuel iris cctv lensler
– Motorlu irisli zoom lensler
– Otomatik iris lensler (Video drive veya DC drive)

Manuel İris
Bu tür merceklerle, iris açıklığı, mercek gövdesi üzerinde tırtıklı bir halka döndürerek manuel olarak ayarlanır. Genellikle, ayarın oldukça kaba olmasına rağmen, maksimumdan tamamen kapalıya kadar çeşitli ayarlar olacaktır. Bu tür lens yalnızca ışık seviyelerinin oldukça sabit kaldığı iç mekan uygulamaları için uygundur. Ayrıca elektronik kepenkleri olan kameralarla iç mekanlarda önemli bir tasarruf sağlıyor.

Harici uygulamalarda bu kamera / objektif kombinasyonunu kullanırken dikkatli olunmalıdır, çünkü kamera toplam ışık aralığını kaplayacak yeterli denetime sahip olmayabilir. Buna ek olarak, manuel iris mercekleri genellikle aşırı parlak güneş ışığı ile başa çıkmak için nötr yoğunluklu bir spot filtreye sahip değildir.
Birçok kapalı ortamda, genel ışık seviyesi, pencerelerden, ışıklık alanlarından vb. Gelen ışık nedeniyle yaz ve kış arasında önemli ölçüde farklılık gösterecektir. Dolayısıyla, resmin optimum berraklığını korumak için açıklığı yılda iki veya üç kez ayarlamak çoğunlukla gereklidir .

Otomatik Iris
Devam eden gelişmelere bağlı olarak, tüp kameralar daha hassas hale geldi ve kullanımları daha dış mekanlara yayılmaya başladı. Karşılaşılabilecek ışık aralığında çok sınırlıydı. Bu sorunun üstesinden gelmek için manuel iris lensleri iris halkasını sürmek için namluya vidalanmış motorlarla donatılmıştır. Motorlar kamera video çıkışına bir amplifikatör vasıtasıyla bağlandı. Bu, video sinyallerinin voltajına göre iris halkasını ayarlamak için izlendi. Voltaj ne kadar düşük olursa doğru video gerilimi elde edilene kadar iris açılır ve video voltajı arttıkça ters olur.

Erken amplifikatörler, çok hassastır ve video sinyalindeki değişikliklere çok hızlı cevap verme sorunundan muzdaripti. Bu, iris açma kontrolünün ‘avlanmasına’ neden oldu ve resmin dalgalanan kontrastıyla sonuçlandı. Bunun üstesinden gelmek için amplifikatöre bir gecikme devresi getirildi, ancak bu bazen resmin ters yönde çok yavaş değişmesine neden oldu.
Modern otomatik iris lensleri artık lens üreticisi tarafından üretilen ve çok gelişmiş elektronik ve mikroskopik motorları içeren tamamen kendi kendine yeten birimlerdir. Otomatik iris merceklerinin üç temel türü vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir