Ir Kameralar

Ir Gece görüş kamerası Gece görüşlü kameralar İnfrared kameralar

Gece görüşlü ir kameraAdından da anlaşılacağı üzere ır kamera üzerinde kompakt bir şekilde ir ledler bulunduran cctv kameradır. Işık şiddetiyle ters orantılı olarak direnci azalan bir sensör kullanılarak ir ledlerin aydınlık seviyesi belli bir değerin altına düştüğünde yanması sağlanır.
Özellikle dış ortam kapalı devre kamera sistemi uygulamarında yoğun olarak tercih edilir. IP66 koruma standartına sahip oldukları için suya ve toza dayanıklıdırlar. Bu sayede dış ortam CCTV sistemi uygulamalarında, ayrıca kamera muhafazası, kamera ayağı ve cctv kamera lensi gerektirmediği için kullanım kolaylığı sağlar. Bu özellikler kullanım kolaylığı yanında fiyat avantajı da getirir.

IR kamera kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar

– Görmenin temel gereği ışıktır. Işık olmadan cisimleri ve renkleri göremeyiz. IR gece görüş kameraları dış aydınlık insan gözünün göremeyeceği değerlere düştüğünde ir ledlerini yakar. Gönderilen bu ir ışınlar karşısındaki katı cisme çarparak geri döner böylece görme olayı gerçekleşmiş olur. Burda dikkat edilecek temel husus kameranın özelliklerinde yazan ir led erim menziline dikkat etmektir. Örneğin; kamera izleme sisteminizde 30 gece görüş menziline sahip bir IR CCD kamera kullanıyorsanız görüntü alabilmeniz için 30 m dahilinde katı bir cisim olmalıdır.

– IR kamera içeren bir cctv kamera sistemi oluşturulacaksa dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör enerji gereksinimidir. Normal kameralardan farklı olarak IR kameralar ir ledlerini yakmak içinde enerji ihtiyacı olduğundan ir olmayan bir cctv kameradan iki kat fazla enerji çeker. Dolayısıyla sistemimizin smps adaptör seçimini yaparken bunu gözönünde bulundurmalıyız.

İnsan gözünün göremeyeceği aydınlık seviyelerinde görüntü alabilmesi ve kompakt özelliği sayesinde dış ortamda muhafazasız kullanılıp nem-tozdan etkilenmemesi nedeniyle ev kamera sistemleri, fabrika kamera sistemleri, depo cctv kamera izleme sistemleri, açık alan izleme sistemleri, apartman kamera kayıt sistemlerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Siyah beyaz gece görüşlü kamera ve renkli gece görüş kamerası vardır. Renkli gece görüşlü kameralar, gündüz renkli görüntü, karanlıkta siyah beyaz görüntü verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir