Ir kamera aydınlatma mesafesi

Gece görüş kameralarında aydınlatma mesafesi nedir?

İr ledli gece görüş kameralarında bilindiği gibi kamera üzerinde bulunan ışık algılayıcı sensör ışık seviyesi belirli bir seviyenin altına düştüğünde ( hava kararınca – veya kapalı ortamda ışık sönünce ) infrared ledleri yakar.

ir ledlerden çıkan ışınlar çalışma mesafesi içinde bir cisme çarparak yansır ve kamera image sensöre gelir. Resim algılayı bu ışınları toplayarak resim sinyakline dönüştürür ve siyah beyaz olarak gece görüntüsü elde edilir.

Elde edilen gece görüntüsünün kalitesi bir kaç faktöre bağlıdır.
* resim algılayıcı kalitesi, hassasiyeti
* infrared led lamba gücüne, yansıyan ışığın miktarına
* lens büyüklüğüne ( 3,6mm lens geniş açıyla yakına 10m….16mm dar açı ile uzağa 30-40m…..105mm lens çok dar açıyla çok uzağa 100m. gibi)
* ışığı yansıtan cismin özelliğine ( toprak ışığı emer iyi yansıtmaz, beton ve metal mazlemeler iyi yansıtır. İnsan ve hayvanların yansıtma özelliği orta seviyelerdedir.

Yukarıdaki kriterler göz önüne alınarak gece görüşlü ir kamera seçimi yapılmalıdır.

Maalesef Dünya’da pek çok firma müşteriyi yanıltıcı, ticari oyunlar oynamaktadır. Örneğin 6 mm lensli bir ir kameraya 250 adet ir led takıp kameranın etiketinde aydınlatma mesafesi 250 metre yazarak bu kamerayı satmakya çalışmaktadır.
Konuyu bilmeyen tüketici bu kameranın geceleyin 250 metre mesafeyi göstereceğini düşünerek ( zannederek ) bu kamerayı satın almakta ve 25-30 metreden sonrasını göstermediğini görerek hayal kırıklığı yaşamaktadır.
Satın aldığı lkameranın 250 metreyi göstermediğini satıcıya söylediğinde maalesef aldığı cevap “bu kameranın aydınlatma mesafesi 250 metredir GECE GÖRÜŞ MESAFESİ 250M değildir” cevabı olmaktadır. yani göz göre göre müşteri kandırılmaktadır.

Gece görüşlü kamera alınırken AYDINLATMA MESAFESİ gibi saçma sapan özelliğe değil, KAMERANIN GECE GÖRÜŞ MESAFESİ dikkate alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir