iPhone nedir? IPhone nasıl çalışır? iPhone teknolojisi

Bu makalede iPhone özellikleri ve iPhonelarda dokunmatik ekranın nasıl kullanıldığı anlatılmaktadır

iPhone

iPhone Dokunmatik Ekranı

Elektronik cihazlar dokunmatik ekranda kişinin girdisini belirlemek için birçok farklı yol kullanırlar. Birçoğu sensor ve devreler kullanarak ekranın bir noktasındaki değişiklikleri kontrol eder. iPhone gibi birçok cihaz elektrik akımındaki değişiklikleri gözler. Bazı cihazlar ise ekran yüzeyinden gelen dalga yansımalarını kontrol eder. Bu dalgalar kızılötesi ışınlar olabildiği gibi ses sinyalleride olabilmektedir. Tüm bunların yanısıra çok az sayıda sistem ise parmak dokunmatik ekrana dokunduğunda meydana gelen titreşimi gözler.
iPhone Dokunmatik Ekranı

Dokunmatik ekrandaki temel prensip oldukça basittir. Parmağınızı veya özel kalemi ekrana dokundurduğunuzda cihazın gözleyebileceği bir değişiklik olur. Ses veya ışık dalgalarına dayalı sistemlerde parmağın fiziksel olarak yansıttığı veya engellediği dalgalara bakılır. Kapasitif dokunmatik ekranlarda ise elektriksel şarjı tutabilmek için kapasitif malzeme kullanılır. Dokunulan alandaki elektriksel şarj değişimi algılanır. Rezistif ekranlarda ise parmaklarla uygulanan basınç iletken ve rezistif katmanları birbirine dokundurur. Böylece değişen devre direncine bağlı olarak algılama yapılmış olur.

Pekçok durumda bu sistemler tekli dokunuşlarda çok hassas düzeyde algılama yapabilirler. Ancak bir kerede ekranın birden fazla yerine dokunulursa sonuçlar kararsız olabilir. Bu sorunları aşma için bazı ekranlar basitçe ilk dokunmadan sonraki dokunuşları önemsemeyerek çözüm üretirler. Çoklu dokunuşların önemli olduğu cihazlarda ise yazılımsal ve donanımsal desteklerle eşzamanlı dokunuşlar farkedilebilir.
iPhone Dokunmatik Ekran Yapısı

iPhone çoklu dokunmatik ekranı birçok elemanıyla diğerlerinden farklıdır. Çoklu dokunmatik ekranla aynı anda birkaç işlem yapılabilir.

Çoklu Dokunmatik Sistemler

Birden fazla parmak kullanılark komut girişi için iPhone mevcut teknolojinin yeni bir aranjmanını kullanır. Dokunmaya duyarlı ekranlar kapasitif özellikli bir katman içerir. Bununla beraber iPhone’ nun kapasitörleri koordinat sistemine göre dağıtılmıştır. Bu devre yapısı hat üzerindeki tüm değişiklikleri algılayabilir. Diğer bir değişle hat üzerindeki herbir nokta üzerine dokunulduğunda kendi sinyalini üretir ve bu sinyali iPhone işlemcisine gönderilir. Bu özellik telefona birden fazla noktada yapılan dokunuşları ve hareketleri tanımlayabilme yeteneği kazandırır.
Çoklu Dokunmatik Sistemler

Ortak kapasitanslı dokunmatik ekran kullanıcının nereye dokunduğunu algılamak için duyu hattı ve sürücü hattan oluşan bir yapıya sahiptir.
Ortak kapasitanslı dokunmatik ekran

Kendinden kapasitanslı ekranlar duyu sağlayan devreler ve elektrodlar kullanarak kullanıcının dokunuşlarını hisseder.

Ortak kapasitanslı sistemde kapasitif devre iki farklı katmandan oluşan materyal kullanır. Bir bölüm akımı taşıyan sürücü hat, diğeri ise düğümlerdeki akımı tespit eden duyu hattıdır. Kendinden kapasitanslı sistemler ise elektrodların bağlı olduğu tek bir katman kullanır.

iPhone İşlemcisi

iPhone işlemci ve yazılımı dokunmatik ekralardan gelen bilgileri tercüme eder. Kapasitif materyal ham bilgiyi iPhone işlemcisine gönderir. İşlemci yazılımı kullanarak, gelen bu ham bilgileri işleyip tercüme eder.

1- Dokunmatik ekranda çıkan elektrik sinyalleri işlemciye gönderilir.

2- İşlemci yazılım aracılığıyla gelen dataları analiz eder ve dokunuştaki özellikleri tanımlar. Bu özellikler boyut, şekil ve ekrandaki konum bilgilerini içerir. Eğer gerekliyse işlemci benzer özellikleri gruplara paylaştırabilir. Eğer parmak hareket ederse işlemci başlangıç ve bitiş noktası arasındaki farkı hesaplar.
i-Phone

3- İşlemci fiziksel hareketle ilgili bilgileri o anda kullanılan uygulama ile birleştirir.

4- İşlemci verilen talimatı programın kullanımına gönderir. Eğer gerekliyse iPhone ekranı ve diğer donanımlara komutta gönderebilir. Eğer ham bilgi herhangi bir komutla eşleşmiyorsa iPhone bunu önemsemez.
iPhone çalışma prensibi

Tüm bu adımlar kısa bir anda olur. Bu işlem sayesinde iPhone uygulamaları sadece parmak ucuyla kontrol edilebilir.

iPhone Özellikleri

iPhone ekranının ön yüzünde sadece tek bir buton vardır. Bu butona basarak iPhone ana ekranı açılabilir. Burada cihazın dört temel fonksiyonu ekran üzerindeki ikonlarla kontrol edilebilir.

Phone : 3G, GSM veya EDGE cep telefon servisi

Mail : POP veya IMAP e-mail erişimi, HTML desteği,resim ekleyebilme

Web : Safari web tarayıcısı

iPod : Müzik ve videolar
iPhone ekranı

iPhone ekranın üst menüsünde diğer uygulamalar yer alır. Bu uygulamalar takvim, hesap makinası, notepad ve diğer uygulamaları içerir. iPhone 2.0 megapixel bir kamerayada sahiptir ve yazılım aracılığıyla çekilen resimler düzenlenebilir. Bunun dışında iPhone hava durumunu, stok durumlarını kontrol etmek için kullanılabilir. iPhone flash desteklemesine rağmen YouTube videoları izlenebilir. İhtiyaç duyulan butonlar ekranda gösterilecektir.

iPhone Özellikleri

– 3.5 inch, 163 ppi cam korumalı kaplama

– 2G’ de 10 saat, 3G’ de 5 saat, WiFi internet kullanımında 6 saat, video oynatımında 7 saat, ses çalmada 24 saat, ve 300 saat boşta bekleme süresi

– Macintosh OS X işletim sistemi

– Çevre ışık sensörü

– Hız ölçer

– Bluetooth, WiFi ve kablosuz haberleşme ( 3G, GSM ve EDGE ) için radyo vericisi

– Mesafe sensörü

– 8 GB veya 16 GB hafıza alanı

kapasitif ekran nedir ? : Kapasitif özellikli ekranlara kapasitif ekran denmektedir.

bluetooth nedir ? : Bluetooth bir kablosuz haberleşme standartıdır.

kablosuz haberleşme nedir ? : Kablosuz olarak yapılan haberleşmeye kablosuz haberleşme denir.

radyo vericisi nedir ? : Bir datayı radyo sinyalleri şeklinde yayabilen sistemlere radyo vericisi denmektedir.

apple nedir ? : Cep telefonu, cep bilgisayarı, bilgisayar vb alanlarda çalışan bir teknoloji firmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir