ICR Nedir

 Ir Cut Filter – IR kesme filtresi nedir?

Ir Cut Filter – ICR : IR kesme filtresi: İnsan gözü sadece mavi ve kırmızı dalga boylarını görür. Renkli güvenlik kamerası resim algılayıcı sensörleri ise daha fazlasını algılamaktadır.

İmaj sensörü uzun dalga boylu infrared ışığı görebilir. İmaj sensör üzerine infrared radyasyonun gelmesi kameranın renkleri insan gözünden farklı olarak görmesini sağlar. Bu sebeple optik bir camdan oluşan IR Cut Filter lens ile imaj sensör arasına konulur, buna ir cut filter denir. Bu optik cam sayesinde infrared ışınlar bloke edilir ve kameradan görülen renkler insan gözünün gördüğü renkle aynı olur.

Basitleştirilmiş olarak, IP güvenlik kameraları sadece akıllı ışık dedektörüdür. Bir CCD veya CMOS algılayıcısı ile farklı düzeylerde kırmızı, yeşil ve mavi ışık algılanır ve insan gözü tarafından görüleceği gibi bir görüntü yaratarak dijital bir sinyal haline dönüştürülür. Bununla birlikte, gözün görebileceği ışık tayfı oldukça sınırlıdır . Kızılötesi ve morötesi ışık gün ışığında bulunur, ancak insanlar tarafından görülemez.

Gözlerinizin aksine, kamera sensörleri “yakın kızıl ötesi” ışığı algılayabilir; insan gözü aralığının hemen dışındaki ışık. Aşağıdaki resim sonuç göstermektedir. Renk üretimi büyük ölçüde etkilenir. Bu görünümdeki bitkiler, yeşil ışından daha fazla kızılötesi yansıttığından, gün ışığında pembe görünürler.

Görüntüyü insanların görebileceği seviyeye getirmek için, çoğu kameraya, görünür ışığın geçmesine izin veren, istenmeyen kızılötesi ışığı yansıtacak şekilde bir kızıl ötesi kesme filtresi takılmıştır.

Geçilebilir kızılötesi filtreler

Kızılötesi ışığı yakalamanın bir avantaj olduğu bazı durumlar vardır. Düşük ışık koşullarında, kameralar renk ne olursa olsun daha parlak görüntüler elde etmek için mümkün olduğunca çok ışık yakalar. Bu nedenle, bazı giriş seviyesi gece görüş kameralarında kesme filtresi bulunmaz, gece gündüz gerçek renk reprodüksiyonu pahasına geceleri yerleşik LED’lerden gelen kızılötesi ışığı yakalarlar.

Optimum çözüm, değiştirilebilir bir kızılötesi kesme filtresi kullanmaktır. Gün ışığında, filtre, gece boyunca filtre daha parlak bir görüntü için açılırken, sensörü renkli görüntü sağlamak için kaplar. Sanayi açısından, bu kameralar gün / gece veya gerçek gece / gündüz kameraları olarak bilinir.

Üretilen ışık insan gözü tarafından görülemediğinden, bu kameralar geleneksel beyaz ışıklı aydınlatmadan çok daha gizli olan kızılötesi lambalarla kombine edilebilir.

Yazılım gündüz / gece modları

Düşük ışık görüş açısını iyileştirmek için bir yazılım gün / gece modu (bazen basit gündüz / gece olarak adlandırılan) sunan IP kameralar var. Bunlar, değiştirilebilir bir filtre içermez, bunun yerine gün ışığında doğru renk üretimi için “her zaman açık” bir filtre sağlar.

Gece, kırmızı, yeşil ve mavi renk sinyalleri bir araya getirilir ve beyaz ışık olarak ele alınır. Sonuç zayıf aydınlatmada daha parlak bir tek renkli görüntüdür. Bu kameraların yararı, gerçek gündüz / gece kameralarından daha uygun maliyetli olmasıdır.

Bu kameralar kızılötesi duyarlı olmadığından, üretilen ışık görülmediğinden kızılötesi lambalarla asla belirtilmemelidir. Düşük ışık veya gündüz / gece kameranın doğru tipini seçmek, bu koşullar altında çalışan kameralar içeren herhangi bir güvenlik sistemi için gereklidir.

Çıkarılabilir IR Filtresi Nedir?

Bu gündüz ve gece kamerası, gün boyunca renkli görüntüler sunar. Işık belirli bir seviyenin altına düştüğünde, yüksek kalitede, siyah beyaz görüntüler sunmak için yakın kızılötesi (IR) ışığından faydalanmak için otomatik olarak gece moduna geçebilir.

700nm’den 1000nm’ye kadar uzanan yakın kızılötesi ışık, insan gözünün görebileceği ötesinde bir özelliktir ancak bu kamera algılayıcısı onu algılayabilir ve kullanabilir.

Gün boyunca, bir gündüz / gece kamera bir IR kesme filtresi kullanıyor. IR ışığı filtrelenerek insan gözünün gördüğü görüntü renklerini bozmaması sağlanır. Kamera gece modundayken, kameranın ışık hassasiyetinin düşük lux seviyelerine ulaşmasını sağlayan IR-Cut filtresi çıkartılır.

3 thoughts on “ICR Nedir

 1. Bizim şirkette ışık ölçümü yaparken IR dalgalarının ölçümümüzü bozduğunu gözlemledim. IR dalga boylarını yansıtacak filtreye ihtiyacım var. Bu tarz filtre satıyormusunuz.
  IR Cut filter.

  Saygılarımla,
  Mehmet Kömcü
  S & Q Mart

 2. Merhaba,

  Ir-cut filter bazı modellerimizde kullanılan bir özelliktir, bu filtre mekanizmasının ayrıca satışı yoktur. Optik konusunda satış yapan firmalar yardımcı olabilir.

 3. Selam bendeki kameralar restaurant karanlık olmadan hemen gece görüş moduna geciyor. Daha önce aldıgım ucuz kameralar renkli gösteriyodu bunlar siyah beyaz gösteriyor renkli yapamazmıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir