HDCP Nedir

High Bandwidth Digital Content Protection Ne demek?

HDCP High Bandwidth Digital Content Protection : Film, müzik gibi yüksek çözünürlüklü sinyallerin DVI ve HDMI bağlantılar üzerinde yetkisiz kişilerce kopyalanmasını engellemek üzere geliştirilmiş bir şifreleme metodudur.

HDCP, yüksek bant genişliği Dijital İçerik Koruması anlamına gelir; kaynaktan ekrana dijital veri girişi olasılığını ortadan kaldırmak için bir kopya koruma şeması. Intel tarafından tasarlanmış ve Digital Content Protection, LLC tarafından lisanslanmış, video ve ses öncesi bir kimlik doğrulama ve anahtar değişimi prosedürü kullanılarak biçim verilmiştir. DVD oynatıcılar, uydu ve kablolu HDTV set üstü kutular gibi HDCP şemasına uyumlu ürünler ve az sayıda eğlence bilgisayarı, sıklıkla el sıkışma olarak tanımlanan uyumlu bir ekrana güvenli bir bağlantı gerektirir. Ekipmanlarında HDCP kullanan üreticilerin sayısının artması nedeniyle, satın aldığınız herhangi bir HDTV’nin uyumlu olması kesinlikle önerilir. Çoğu video cihazı, bileşen çıktısı üzerinden yüksek çözünürlüklü videoyu desteklese de, analog bağlantılar gelecekte fazlalaştırılacak veya muhtemelen sınırlı özünürlük çıktısına zorlanacak şekilde planlanıyor.

HDCP neden önemlidir?
Her ne kadar üreticiler en az HD komponentli ürün üretiyor olsalar da, HD-DVD ve Blu-Ray cihazları gibi yeni nesil ürünler, analog çıktı çözünürlüğünü (Component veya RGBHV olarak tanımlanan Analog) sınırlarlar. Bu cihazların çıkabilecek en yüksek özünürlükleri (720p / 1080i / 1080p), HDCP şifrelemesini kullanan dijital (DVI veya HDMI) bağlantıları üzerinden kullanılabilir. Herhangi bir yeni HDTV satın alımı, dijital bir HDCP uyumlu girişe sahip olmalıdır.

HDCP’nin şu anda PC monitörlerinde kullanılan bir standart olmadığını ve bu ekranların hiçbirinin Bileşen girdilerine sahip olmadığını unutmamak önemlidir. PC monitörleri HDTV kabiliyetine sahip olsa da, HDCP şifreleme bu tür kullanımları sınırlar. Bir HTPC kullanıyorsanız ve yeni düz panel ekranınızın ikili kullanımından emin olmak istiyorsanız, HDCP uyumluluğuna bakın.

HDCP nasıl çalışır?
Basit bir cevap, bir HDCP oturumunun, kaynak ve görüntüleme aygıtı arasında anahtar değişimi ile sonuçlanacağıdır. Kaynak aygıt, video gösterilmeden önce donanımın HDCP uyumlu olduğundan emin olmak için ekranda sorgular. PC’ler ve daha eski model DVI ürünleri gibi HDCP olmayan aygıtlar herhangi bir DVI uyumlu ekranla çalışır, ancak HDCP uyumlu kutular yalnızca HDCP uyumlu ekranında bir görüntü gösterecektir.

HDCP’den etkilenen diğer ürünler ölçekleyiciler, anahtarlayıcılar ve ayırıcılardır (dağıtım amperleri). Bu cihazlar anahtar değişimi için hiçbir kimlik doğrulama yapmamakla birlikte, videonun herhangi bir şekilde işlenmesi (işleme tabi tutulması) durumunda HDCP varlığını aktarabilmelidirler. Dijital bağlantıların iki farklı biçimi nedeniyle, uygun iletişim için arada sırada yetersizlik, birlikte çalışabilirliğin kaybolmasına neden olabilir. Daha yeni bir format olan HDMI, geriye dönük olarak DVI ile uyumlu olacak şekilde tasarlandı ve çoğu durumda iki sinyal türü kolayca adapte edilebilir, ancak daha eski cihazlar ölçekleyiciler veya anahtarlayıcılar gibi sıralı cihazlarla her zaman iyi sonuç vermeyebilir. Bu sorunlar bazen “yazılım” ancak her zaman böyle değildir. Uyumsuzluk genellikle karanlık görüntü veya hata mesajı olarak ekranda görüntülenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir